Overspending to zgrabne anglojęzyczne określenie na sytuacje, kiedy wydajemy więcej pieniędzy, niż możemy sobie pozwolić. Przyjrzyjmy się psychologicznym mechanizmom, które najczęściej odpowiadają za tego typu zachowania.
Czy wiesz, że... aż 83% Polaków na jedzenie i artykuły spożywcze wydaje obecnie więcej niż 5 lat temu? 🍲 A to nie jedyny obszar, w którym odczuwamy zwiększenie wydatków. Ze względu na rosnące ceny, 41% Polaków nie może sobie już pozwolić na oszczędzanie, a znaczna większość (70%) uważa, że finanse mocno wpływają na ich samopoczucie.
Jaki jest wpływ inflacji na wydatki i oszczędności Polaków? Jakie nastroje i postawy towarzyszą obecnej sytuacji gospodarczej? Czym dla mieszkańców naszego kraju jest „zdrowie finansowe” i jakie działania mogą pomóc w jego poprawie? Najciekawszym wynikom lipcowego badania ING Consumer Survey przyglądamy się wspólnie z psycholog dr Agnieszką Mościcką-Teske i Rafałem Beneckim, Dyrektorem Biura Analiz Makroekonomicznych ING Banku Śląskiego.
Nawet darmowa edukacja może być kosztowna. Książki, przybory, nowe ubrania... wydatków jest sporo, a przecież to dopiero początek roku szkolnego. Macie swoje sprawdzone sposoby, jak zarządzać budżetem tak, by dopiąć szkolną wyprawkę na ostatni guzik? Sprawdźcie naszą infografikę i dowiedzcie się więcej o powrocie do szkoły w 2023 roku!
Wpłatomaty to urządzenia, które pozwalają w wygodny sposób wpłacić pieniądze na swoje konto bankowe. Chociaż korzystanie z wpłatomatów jest równie proste i bezpieczne, co wypłacanie pieniędzy z bankomatu, warto wiedzieć, jak dobrze się z nimi obchodzić i postępować w różnych sytuacjach. Dlatego zebraliśmy w jednym miejscu najczęściej pojawiające i powtarzające się pytania na ten temat. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jeszcze więcej, śmiało dawajcie nam o tym znać w komentarzach.
Wybierasz się na zagraniczne wakacje, lecisz na weekendowy city break, a może odwiedzasz mieszkającą daleko rodzinę lub przyjaciół? Zobacz, jak wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie płacić w lokalnych sklepach, restauracjach, za muzea i inne atrakcje oraz transport. W artykule wyjaśniamy regularnie poruszane przez internautów (w tym użytkowników Społeczności ING) zagadnienia.
Zastanawialiście się kiedyś, ile jednorazowego plastiku sprowadzacie do domu, kupując różne środki czystości: płyny do mycia naczyń, podłóg, łazienki, proszki do prania itp.? Czy sprzątanie mieszkania może być bardziej ekologiczne? Poznajcie polski startup, który ma na to świetny pomysł. Zapraszamy na rozmowę z Adą Stępień i Pawłem Olszówką, twórcami marki Släppa.
Wyjazd dzieci na wakacje to zwykle spore przeżycie dla wszystkich członków rodziny. O emocjonalnych i praktycznych stronach letniej rozłąki rozmawiamy z Joanną Madej - psycholożką dzieci i młodzieży, autorką popularyzujących wiedzę psychologiczną kanałów w mediach społecznościowych.
Sezon letnich festiwali muzycznych rozkręca się na całego. By posłuchać ulubionych artystów, tańczyć do upadłego i szaleć w gronie najlepszych przyjaciół, przemierzacie nieraz setki kilometrów. Nie straszne są Wam ani deszcz, ani prażące słońce. Chcecie czerpać radość z każdej koncertowej chwili i dzielić się nią z innymi… Wrażenia z festiwalowej zabawy bywają jednak uzależnione także od kilku spraw związanych z finansami. Zobaczcie, co i jak warto ogarnąć przed oraz w trakcie wyczekiwanego wydarzenia.
Przed przedsiębiorcami, którzy szukają potrzebnego do rozwoju biznesu finansowania, otwiera się obecnie naprawdę szerokich wachlarz możliwości. Jedną z nich jest pozyskanie środków z Funduszy Europejskich. Przyjrzyjmy się najciekawszym programom.
Czy wiecie, że najwięcej owoców i warzyw marnuje się nie w domach, ale podczas dystrybucji? Liczone w setkach milionów ton straty pociągają za sobą ogromny koszt ekonomiczny i środowiskowy. Poznajcie polską markę, która ma pomysł na rozwiązanie tego poważnego globalnego problemu. Zapraszamy na rozmowę z dr. Andrzejem Wolanem, prezesem firmy Fresh Inset.
Jak postępują Polacy, kiedy zepsują im się buty, ubranie, meble czy sprzęt elektroniczny? Czy zużyte lub uszkodzone rzeczy wolą naprawiać, czy wymieniać na nowe? Co stoi za podejmowanymi przez nich decyzjami? Sprawdźmy, co na ten temat mówią statystyki oraz przedsiębiorcy, którzy zajmują się przywracaniem do obiegu nadszarpniętych przez czas przedmiotów i którzy dołączyli do współtworzonej przez nas Mapy Zero Waste.
Pisaliśmy już o takich ciekawostkach, jak: indeks długości damskiej spódnicy i zakupów męskiej bielizny, indeks Big Maca czy efekt czerwonej szminki. Jednak lista oryginalnych, na wpół żartobliwych koncepcji, przy pomocy których próbuje się opisać i zinterpretować bieżącą sytuację ekonomiczną oraz przewidzieć przyszłość, zdecydowanie się na tym nie kończy… Przyjrzyjmy się jednocześnie najciekawszym i najzabawniejszym pomysłom.
Z przygotowanego przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda i Berkeley raportu Startup Genome Report Extra on Premature Scaling wynika, że w ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania upada aż 92% startupów. Czy ta niepokojąco wyglądająca statystyka oznacza, że nie warto snuć marzeń o własnym, oryginalnym biznesie? Oczywiście, że nie! Podpowiadamy, co zrobić, aby znaleźć się wśród mniej więcej 8% szczęśliwców, którzy odnieśli sukces.
Oszczędne podróżowanie nie oznacza rezygnowania z komfortu. Jak dobrze zaplanować swoje podróże, by jeździć często, wygodnie i nie nadszarpnąć domowego budżetu? W poniższym materiale przedstawiam najważniejsze sposoby, jak zaoszczędzić pieniądze na każdym etapie – zarówno w czasie planowania wyjazdu, jak i na miejscu.
Czy można rozwiązać jednocześnie dwa poważne problemy ekologiczne? Startup Hydrum chce udowodnić, że tak! Zapraszamy na rozmowę z Sebastianem Bandyckim, koordynatorem projektu, którego celem jest produkcja zielonego wodoru z zasolonych wód i odnawialnych źródeł energii (OZE).
Japoński język, kuchnia, sztuki walki czy motoryzacja mają nad Wisłą sporą liczbę wielbicieli. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w Kraju Kwitnącej Wiśni narodziła się także wyjątkowo prosta, praktyczna i skuteczna metoda zarządzania domowym budżetem i oszczędzania. Czego o wydawaniu i odkładaniu pieniędzy można nauczyć się od Japończyków?
Dawniej nazywane nieco pogardliwie „lumpeksami” lub „ciucholandami”. Dziś określane zdecydowanie przychylniej, jako „second handy” lub „salony vintage”. Status i popularność sklepów z używanymi ubraniami stanowią dobry miernik nie tylko modowych, ale także ekologicznych i ekonomicznych trendów. Spójrzmy na polski rynek second hand przez pryzmat najważniejszych statystyk oraz oczami prowadzących takie biznesy przedsiębiorców, którzy dołączyli do naszej mapy Zero Waste.
Świat potrzebuje więcej białka, a możliwości pozyskiwania go tradycyjnymi metodami są już na wyczerpaniu i generują ogromny koszt środowiskowy. O ekologicznym odżywianiu, zrównoważonej diecie i powstawaniu nowych źródeł białka rozmawiamy z Rafałem Kunickim, Prezesem Zarządu i jednym z założycieli startupu PROTEINrise.
Bez której funkcjonalności nie wyobrażasz sobie dzisiaj bankowej aplikacji? Nasza zadebiutowała w 2012 roku i od tamtej pory wiele się zmieniło, a aplikacja Moje ING zyskała nowe funkcjonalności
Wymyślony w 1967 roku przez Michaela Jima Delligatti. Składający się z bułki, dwóch kawałków wołowiny, sera cheddar, ogórka konserwowego, sałaty, cebuli i sosu. Ważący około 215 gramów i zawierający 550 kalorii. Oto Big Mac w całej okazałości – kanapka, której prawdopodobnie nikomu przedstawiać nie trzeba; jeden z najsłynniejszych burgerów na ziemi, serwowany przez jedną z najpopularniejszych sieci restauracji typu fast food. Ale czy wiecie, że specjał ten odgrywa także ważną role w świecie wielkich finansów? Jak to możliwe? Już odpowiadamy!
Zobacz, co radzi ekspert i zacznij działać. Tomasz Jaroszek - dziennikarz finansowy, przedsiębiorca i inwestor giełdowy, autor bloga Doradca.tv podpowiada, jak zadbać o swoją przyszłość w cyklu rozmów Porozmawiajmy o przyszłości finansowej.
Czy zakładanie firmy razem z drugą połową to dobry pomysł? Z okazji Walentynek o różnych aspektach wspólnego zarządzania marką rozmawiamy z trzema prowadzącymi ciekawą, ambitną działalność małżeństwami.
Marnowanie pieczywa to poważny globalny problem. Czy polski startup może mieć patent na jego rozwiązanie? Zapraszamy na rozmowę z Bartłomiejem Rakiem, twórcą marki Rebread, która wie, jak zamieniać czerstwy, nienadający się już do spożycia chleb w nowe, pełnowartościowe i bardzo ciekawe produkty.
Data rejestracji | 30-10-2015 13:16 |
Data ostatnich odwiedzin | 14-09-2023 15:58 |
Łączna liczba zamieszczonych wiadomości | 492 |
Łączna liczba otrzymanych Lajków | 377 |