Nastoletni wnuczek uczący babcię, jak obsługiwać smartfona czy pokazujący dziadkowi, jak zrobić przelew online. Ten obrazek odchodzi do lamusa! Silversi[1], czyli pokolenie, które nauczyło się korzystać z bankowości elektronicznej czy robić zakupy online w dojrzałym wieku, swoją znajomością nowoczesnych technologii i obyciem w sieci mogliby zawstydzić niejedną Zetkę. Seniorzy[2] coraz lepiej radzą sobie w cyfrowym świecie i czują się w nim bezpiecznie, co deklaruje aż 75% osób w tej grupie[3]. Nie znaczy to, że nasi dziadkowie i nasze babcie przestali być ofiarami cyberprzestępców. Niestety, metoda „na wnuczka” nadal jest skuteczna, a złodzieje nie śpią i wynajdują kolejne pomysły, jak wykraść seniorom pieniądze. Jak ich przed tym uchronić? Podpowiadamy!
Co nasi dziadkowie robią w sieci?
To samo, co reszta internautów. Według danych zebranych przez SeniorApp, 86% Silversów szuka w niej informacji[4]. 71% wykorzystuje Internet do korzystania z bankowości elektronicznej[5]. Podobna grupa, bo 68% seniorów spędza czas w sieci, czytając i oglądając wiadomości, a 64% pozostaje w kontakcie online z najbliższym i znajomymi[6]. Seniorzy chcą być niezależni i ułatwiać sobie życie jak wszyscy, dlatego 55% osób w tej grupie wykorzystuje Internet do robienia zakupów online[7]. Wnioski z raportu innego raportu - „Seniorzy w świecie cyfrowym” –pokazują wprost, że seniorzy najczęściej korzystają z sieci, by mieć dostęp do konta bankowego (65%), a w dalszej kolejności do przeglądania informacji (63%) oraz sprawdzania i wysyłania wiadomości e-mail (62%).
Powyższe badanie przeprowadzone na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości dostarcza również informacji, jak starsze osoby radzą sobie w świecie cyfrowych finansów. Z bankowości elektronicznej korzysta już przeszło 8 na 10 seniorów (82%), a 60% sprawdza swój stan konta czy realizuje przelewy w aplikacji swojego banku. Aż 84% płaci za swoje codzienne zakupy kartami, z czego 52% płaci bezgotówkowo, jeżeli tylko ma taką możliwość. Połowa (50%) pytanych seniorów za zakupy online płaci przelewem, a 37% BLIK-iem [8].
Jak nasi dziadkowie i babcie korzystają z Internetu? I w tym przypadku nie pozostają w tyle za swoimi wnukami. Ponad połowa (53%) seniorów korzysta z Internetu na komputerze, który wygrywa w tym zestawieniu, ale coraz więcej starszych osób wykorzystuje w tym celu smartfon lub tablet (42%)[9]. Telefon, który zawsze jest pod ręką to również aplikacje. Obsługuje je aż 85% seniorów[10]. Wśród nich pierwsze miejsce zdecydowanie zajmują aplikacje bankowe (73%), a kolejne aplikacje zakupowe (63%) i media społecznościowe czy komunikatory (53%)[11].
Senior (nie zawsze) bezpieczny w sieci
A jak jest z bezpieczeństwem seniorów w sieci? 75% z nich deklaruje, że w cyberprzestrzeni czuje się bezpiecznie[12]. Co to oznacza? Rośnie świadomość najstarszych generacji w kwestii bezpiecznego korzystania z sieci.
Akcje społeczne i kampanie, które są udziałem instytucji finansowych, w tym samych banków, mają na celu edukowanie bezpiecznego bankowania i budowanie zaufania do bankowości online. Przeszło połowa seniorów (55%) informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci i bankowości elektronicznej czerpie od pracowników instytucji finansowych[13]. Silversi zapytani o to, po jakie źródło sięgnęliby, szukając informacji i porad na temat korzystania z cyfrowych usług finansowych, odpowiadają, że w pierwszej kolejności wybraliby pracownika instytucji finansowej, np. banku, podczas wizyty w oddziale (44%), a blisko 1/3 (28%) edukacyjny materiał wideo na stronie internetowej instytucji finansowej[14].
Ostrzeżenia przed atakami oszustów i kolejnymi sposobami złodziei na kradzież pieniędzy można znaleźć na przykład na stronie https://www.ing.pl/indywidualni/bankowosc-internetowa-mojeing/bezpieczenstwo-finansow. To źródło, z którego dowiemy się – co warto wiedzieć o bezpiecznym bankowaniu i jak się chronić przed cyberzłodziejami. Na stronie można również sprawdzić, jak skorzystać z usługi Cyber Rescue, czyli bezpłatnego wsparcia ekspertów, czy włączyć dodatkowe zabezpieczenie przed oszustami. Oprócz złożenia babci i dziadkom życzeń z okazji ich święta, warto podzielić się z nimi powyższym linkiem, czyli praktyczną wiedzą, dzięki której seniorzy (i ich pieniądze!) będą bezpieczniejsi w sieci. To najlepszy prezent. Jeżeli babcia lub dziadek korzystają z aplikacji Moje ING, warto im poradzić, aby zerknęli na sekcję Strefa Bezpieczeństwa. Tam również można znaleźć przydatne porady, jak zachować bezpieczeństwo, np. płacąc kartą w sieci czy robiąc przelew online.
Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci i bankowości internetowej, o których każdy senior (i nie tylko) wiedzieć powinien
Chociaż seniorzy czują się bezpiecznie w przestrzeni online i radzą sobie w niej coraz lepiej, to jednak 55% nich uważa, że posiada całkiem przeciętny poziom wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, (w tym bankowości internetowej), czyli zna tylko podstawowe zasady i chcieliby dowiedzieć się więcej[15]. A problem jest realny. Blisko 1/5 (18%) seniorów twierdzi, że miało do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” lub padło ofiarą scamu, a 31% przyznaje, że próbowano wyłudzić lub wyłudzono pieniądze czy dane w sieci[16].
Dlatego warto znać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni i korzystania z zalet bankowości internetowej. To wiedza przydatna każdemu seniorowi i nie tylko!
___
[ 1 ] Określenie to początkowo zaczęło być używane w związku z rynkiem pracy i odnosiło się do młodszych seniorów, osób po 50. roku życia, które nie zamierzały kończyć kariery zawodowej, a nawet więcej – deklarowały chęć ciągłego podnoszenia swoich kompetencji, itp. Dziś się upowszechniło i odnosi się również do tych przedstawicieli starszych generacji, którzy nie chcą być postrzegani w stereotypowy sposób
i być wykluczani ze społeczeństwa z powodu wieku; osoby, które korzystają z nowoczesnych technologii, także w zakresie bankowości osobistej czy płatności, są obecne w sieci.
[ 2 ] Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma jednej, odgórnie ustalonej klasyfikacji. Dla przykładu, w badaniach statystycznych często do seniorów zalicza się osoby już w wieku 55 lat. W raportach branży e-commerce senior to osoba mająca min. 60 lat.
[ 3 ] Badanie „Seniorzy w świecie cyfrowych finansów. IV edycja, 2024” zrealizowano w ramach Programu „Bankowcy dla Edukacji” i Projektu „Aktywny Senior” na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości pod patronatem Związku Banków Polskich. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1018 osób, średnia wieku lat 60.
[ 4 ] SeniorApp, Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce. Edycja 2024.
[ 5 ] Tamże.
[ 6 ] Tamże.
[ 7 ] Tamże.
[ 8 ] Dane: Seniorzy w świecie cyfrowych finansów. IV edycja, 2024.
[ 9 ] Dane: Seniorzy w świecie cyfrowym, 2023.
[10] Tamże.
[11] Tamże.
[12] Dane: Seniorzy w świecie cyfrowych finansów. IV edycja, 2024.
[13] Tamże.
[14] Tamże.
[15] Tamże.
[16] Tamże.
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.