Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Na tę chwilę obowiązuje w naszym banku wskaźnik WIBOR6M. Nie posiadamy informacji o nowych wskaźnikach oraz ich wartościach. Trudno jest więc nam się odnieść do Twojego pytania.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
410
81
18-01-2021
Wiadomość 11 z 19 (7 060 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Odpowiedź z banku to przepisanie tego, co już dostałem w "Moim ING". Skoro bez aneksu też wskoczy nowy wskaźnik, to po co ten aneks? W mojej ocenie taka interpretacja nie wynika z zapisów umowy. Wypowie się wreszcie ktoś kompetentny w tym temacie, czy dalej będę otrzymywał odp w stylu WIBOR dalej obowiązuje, a aneks jest po to żeby wprowadzić postanowienia rozporządzenia BMR. Swoją drogą umowę zawarłem w czerwcu 2018 a rozporządzenie weszło w życie w styczniu 2018...
Odpowiedz
0 Lajków
boro22
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
1
06-05-2022
Wiadomość 12 z 19 (6 958 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Możliwość podpisania aneksu BMR funkcjonuje u nas od 2019 r. dla klienta. Taki aneks dostępny jest dla klienta już w momencie zawierania umowy.
Obecna akcja dotyczy właśnie umów z roku 2018 r., w których takiej informacji nie było zawartej. 
Zgodnie z zaleceniami KNF, musieliśmy wystosować taką akcję informacyjną do klientów.





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
773
171
04-09-2015
Wiadomość 13 z 19 (6 864 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Dzień dobry,

 

Będąc jakiś czas temu w banku i pytając o te aneksy dostałem informację, że w sytuacji likwidacji WIBOR i niepodpisania aneksu zostanie w moim kredycie tylko marża banku. 

Odpowiedz
0 Lajków
Mist3
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
07-08-2022
Wiadomość 14 z 19 (5 577 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Jeżeli klient nie zdecyduje się na podpisanie aneksu, a wskaźnik referencyjny stosowany w umowie przestanie być opracowywany, 
to Komisja Europejska, krajowy organ nadzorczy lub przepisy prawa mogą wyznaczyć zamienny wskaźnik referencyjny, 
który zastąpi aktualny wskaźnik określony w umowie klienta. 
Nie jestem w stanie tutaj odnieść się do Twojej wizyty w placówce, jednak informacja o samej marży nie jest prawidłowa.

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie. .
Odpowiedz
0 Lajków
WiolettaS
Moderator
Moderator icon
531
120
04-09-2015
Wiadomość 15 z 19 (5 465 wyświetleń)

Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

[ Edytowane ]

Radzę zastanowić się nad zapisami umowy Emotikon: Mrugający i naszym pięknym językiem. Zapis:  "W kolejnych okresach oprocentowanie jest zmienne i ustalane jako suma stawki indeksu WIBOR 6M obowiązującej w dniu zmiany oprocentowania, zaokrąglonej do drugiego miejsca po przecinku oraz marży Banku" oznacza, że bank powinien w kolejnych okresach zaokrąglać sumę stawki indeksu WIBOR 6M DO DRUGIEGO MIEJSCA PO PRZECINKU ORAZ MARŻY BANKU. Co innego, gdyby przed oraz znajdował się przecinek (tu niedowiarków zachęcam do zapoznania się z zasadami naszej gramatyki).

 

Innymi słowy bank powinien zaokrąglać opeocentowanie do drugiego miejsca po przecinku oraz marży banku przez wszystkie pełne sześciomięsięczne okresy oprócz pierwszego okresu kredytowania...

 

A jeśli ktoś ma wątpliwości, że przecież można ten zapis rozumieć różnie, to przypominam o treści Art. 385. § 2. Kodeksu Cywilnego: Wzorzec umowy powinien być sformułowany jednoznacznie i w sposób zrozumiały. Postanowienia niejednoznaczne tłumaczy się na korzyść konsumenta. Zasady wyrażonej w zdaniu poprzedzającym nie stosuje się w postępowaniu w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

 

Reasumując - oprocentowanie kredytu po pierwszej zmianie powinno być zaokrąglone do marży banku - czyli wynosić tyle, ile marża banku... I cała ta zabawa z zastąpieniem WIBOR jest bez znaczenia...

 

Niestety egzekwowanie zapisów umowy oznacza konieczność wystąpienia na drogę sądową...

YoBu
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
16
3
20-12-2022
Wiadomość 16 z 19 (3 459 wyświetleń)

Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

brawo!

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 17 z 19 (3 387 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

YoBu jeśli masz wątpliwości odnośnie zapisów swojej umowy kredytowej, to prosimy o kontakt z nami pod numerem 32 357 00 57. Dział obsługi kredytów hipotecznych jest dostępny w dni robocze od 8:00 do 20:00.
Zachęcamy także do zapoznania się z komunikatem KNF odnośnie wskaźnika WIBOR: Komunikaty - Komisja Nadzoru Finansowego (knf.gov.pl) 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1074
215
07-06-2017
Wiadomość 18 z 19 (3 348 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Bardzo proszę Drogi Moderatorze o niezamieszczanie po raz kolejny tego absurdalnego komentarza o kontakcie z Bankiem. Ja oczywiście jestem w kontakcie z Bankiem, zadałem już Bankowi pytania, na które Bank nie odpowiedział, oraz złożyłem reklamacje, w których Bank odpowiada w sposób wzajemnie sobie zaprzeczający lub bez związku z treścią reklamacji.

 

Zachęta do zapoznania się z komunikatem KNF jest również bezprzedmiotowa - ponieważ ja nie kwestionuję na tym etapie wskaźnika WIBOR co do zasady, a wskazuję niejasne i/lub wzajemnie sprzeczne zapisy umowy kredytowej, oraz stosowanie przez Bank wskaźnika, który definicją w ogóle nie odpowiada WIBOR, ale który Bank (dla niepoznaki?, wprowadzając specjalnie w błąd?) nazywa w umowie 6M WIBOR.

 

Rozumiem, że zachęta do kontaktu z Bankiem do zniechęcanie do wymiany informacji na temat wątpliwości co do treści umów na formum, jednak ja uważam, że taka wymiana dla klientów Banku może być wyjątkowo pożyteczna.

 

U mnie Bank bez podstawy w zapisach umowy twierdzi np., że 6M WIBOR to... WIBOR 6M, i aktualizuje oprocentowanie kredytu w soboty i niedziele według "obowiązującej" wartości wskaźnika, mimo iż w te dni WIBOR w ogóle nie jest wyliczany, a umowa nie precyzuje jaka wartość wskaźnika "obowiązuje" w soboty i w niedziele. Zapisy dotyczące obowiązywania wskaźnika w dni wolne Bank włączył do wzorca umownego w późniejszych latach, kiedy ktoś się w końcu zorientował, że w wolne dni wartości wskaźnika WIBOR w ogólw nie ma (sprawdźcie swoje umowy!), i aktualizacja oprocentowania w te dni powinna ustalać oprocentowanie na poziomie marży banku. Co nie przeszkada Bankowi negatywnie odpowiadać na reklamację z pouczeniem o możliwości dochodzenia swoich praw przed sądem.

 

Wątpliwości, o których warto podyskutować na forum dotyczą podstawowych zapisów umów kredytowych.

 

W odpowiedzi uzyskanej przee mnie z KNF (tak, tak, Drogi Moderatorze, kontaktowałem się w tej sprawie z KNF), jednoznacznie zapisano, że:

"rynkiem, którego pomiar jest celem Stawek Referencyjnych, jest międzybankowy rynek pieniężny, w ramach którego zawierane są transakcje, których przedmiotem są środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bieżących podmiotów, aktywnych na tym rynku, prowadzonych w banku centralnym. Przedmiotem pomiaru Stawek Referencyjnych są ceny Depozytów przyjmowanych (Wskaźnik WIBID) lub składanych (Wskaźnik WIBOR) na powyższym rynku przez Uczestników Fixingu lub podmioty spełniające Kryteria Uczestnika Fixingu."

A to nie ma nic wspólnego ze sposobem, w jaki w mojej umowie Bank zapisał czym jest "6M WIBOR"...

 

Aby było jeszcze zabawniej Bank w odpowiedzi na jedną z moich reklamacji sam jednoznacznie stwierdził, że

1) "WIBOR 6M oznacza stawkę oprocentowania półrocznych pożyczek wzajemnie udzielanych przez banki"

2) "WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. Oznacza on w uproszczeniu wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym, na jaką banki są skłonne udzielić sobie wzajemnie pożyczek w walucie polskiej, na ustalony okres"

 

Tymczasem w mojej umowie "6M WIBOR oznacza stawkę referencyjną dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki", a zatem zupełnie coś innego niż to jak sam Bank w odpowiedzi opisuje WIBOR. 

 

Na pewno warto z Bankiem korespondować, choć np. Bank nie był w stanie odpowiedzieć na tak podstawowe pytania, jak kto wylicza i publikuje "stawkę referencyjną 6M WIBOR", jaki jest kod ISIN dla Terminu Fixingowego "6M WIBOR stawki referencyjnej dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki", oraz na jakiej podstawie bank utożsamia "6M WIBOR" zapisany jak w mojej uimowie z "WIBOR 6M", lub choćby na jakiej podstawie ustala wartość "stawki referencyjnej 6M WIBOR" w soboty i w niedziele...

 

Tak więc, Drogi Moderatorze, Twoja propozycja kontaktu z Bankiem jest zbędna... bo z tego kontaktu i tak korzystam...

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
YoBu
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
16
3
20-12-2022
Wiadomość 19 z 19 (3 233 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Re: Zeskanuj i zapłać

Szkoda, byłaby to bardzo przydatna funkcja.

Niestety, ale "Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku", to zupełnie inna funkcja, zupełnie nieprzydatna dla klienta indywidualnego, który przy kasie w sklepie

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy