Jeśli pytasz, 'co jeśli minęły 3 miesiące od nadpłaty, a chcę podpisać aneks' - zrób kolejną nadpłatę, nawet na małą kwotę. O ile mi wiadomo, nie ma wymogów co do wielkości nadpłaty, żeby aneks mieć bez opłat.
Re.: Ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank - kilka pytań
1. Zapewne masz to określone w umowie, załącznik 3. 2. Warunki ubezpieczenia za pośrednictwem ING są opisane na stronie https://www.ing.pl/indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-nieruchomosci-i-ruchomosci 3,4,5 Pewnie też znajdziesz taką informację na ww. stronie. 6. Mieszkania nie ubezpiecza się w banku (poza sytuacją, kiedy ubezpieczasz za pośrednictwem ING), tylko u ubezpieczyciela. W przypadku ...
Konsekwencje to raczej mogą być ze strony dewelopera, a nie banku. Złóż wniosek po prostu, z datą wypłaty transzy taką, żeby dotarła do dewelopera na czas.
Ale z tego co zrozumiałem panią w banku dyspozycja w oddziale jest realizowana od razu?
Nie wiem, czy inaczej jest traktowane złożenie dyspozycji w oddziale, moja umowa na pewno takiego rozróżnienia nie uwzględnia.
10 dni liczy się od dnia złożenia dyspozycji. Tylko sprawdź, czy masz w umowie 10 dni kalendarzowych, czy roboczych. Jeśli roboczych, to do 28 maja minie tylko 5.
W polu "Pozostało do spłaty..." codziennie widzisz kwotę wyższą, ponieważ codziennie naliczają się odsetki. Kwota odsetek rośnie do dnia spłaty raty, a później zaczyna naliczać się od nowa.
Re.: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem a likwidacja WIBOR
Stałe oprocentowanie nie opiera się na stawce WIBOR, więc do wspomnianego października 2024 roku nic Ci nie wzrośnie. A co będzie później, to zapewne nikt nie wie, skoro żadne przepisy jeszcze się w tej sprawie nie pojawiły.
w tym odsetki 70 zł --> to są odsetki naliczone na dany dzień miesiąca, jak sprawdzisz jutro, będą wyższe, a w dniu spłaty raty dojdą do kwoty pokazanej w sekcji:
Wysokość kolejnej raty: ~1200 zł
w tym kapitał ~185 zł
w tym odsetki ~1050
(Przy założeniu, że w międzyczasie nie zrobisz nadpłaty.)
Re.: Podniesienie marży z powodu braku wpłat środków na konto.
Jeśli nie masz w umowie zapisu, że to ma być przelew wynagrodzenia, to wpłać sobie te 2 tys. w inny sposób - przelewem z innego konta, we wpłatomacie. Byle środki wpłynęły na konto.
Jasne, zgadzam się z tym co piszesz, pod jednym warunkiem - że robisz te nadpłaty regularnie co miesiąc. Ale jeśli np. tylko dwa razy w roku dysponujesz gotówką na większą, kilkutysięczną nadpłatę, a poza tym płacisz raty wyłącznie wg harmonogramu, to już tak nie zadziała.
"Czysto matematycznie – bardziej opłaca się skrócić okres. Nasza rata pozostanie w tej samej wysokości, ale będzie w niej więcej spłacanego kapitału i łączna kwota zapłaconych odsetek będzie niższa." cyt. za Marcin Iwuć.
Mylisz się, okres kredytowania ma duży wpływ na kwotę odsetek. Wg kalkulatora: kwota kredytu 149 tys., okres kredytowania 240 msc., nadpłata 30 tys. - różnica między opcją "skrócenie okresu" (w tym przypadku do 179 msc.) a "zmniejszenie raty" jest różnica w kwocie zaoszczędzonych odsetek ok. 10,5 tys.
Tak było przed tymi zawirowaniami. Wg danych na stronie NBP podstawowe stopy procentowe NBP od 2015-03-05 aż do pierwszej obniżki 2020-03-18 wynosiły 1,5. WIBOR przez ten czas był tylko nieznacznie wyższy 1,70-1,78% i na takim poziomie się utrzymywał.
Wg tego artykułu rozjazd między wysokością stóp procentowych a wysokością WIBOR wynika z tego, że banki ustalają WIBOR z przewidywaniem dalszych wzrostów stóp procentowych, czyli właśnie "na zapas". Jaki jest tego powód oprócz oczywistego - że bank na tym zarabia?
Z tym, że "Wszyscy wiemy" i "większość osób dobrze wiedziało co podpisuje" to niestety się nie zgodzę. Wystarczy poczytać to forum chociażby.
I bynajmniej nie twierdzę, że mechanizm, jaki stosowany jest przez banki, jest super. Nie podoba mi się np. to, że w Polsce banki nie oferowały do niedawna kredytów ze stałym oprocentowaniem, a jak już zostały do tego zmuszone, to stałe oprocentowanie nadal j
Bo oprocentowanie kredytów to marża + WIBOR. Oprocentowanie lokat nie opiera się na tych wartościach.
O ile mi wiadomo, w przypadku oprocentowania lokat banki mają dość sporą dowolność w ustalaniu jego wysokości. Poza tym, są już lokaty o oprocentowaniu na poziomie 3%.
Ale z jaką propozycją bank lub rząd mają wyjść? Dopłacania do kredytów? Przecież tutaj nie dzieje się nic niezgodnego z prawem. Stopy procentowe rosną (i tego należało się spodziewać, niezależnie od obecnej sytuacji; mówiło się o tym już w połowie 2020! roku) - rośnie WIBOR - rosną raty. Tak to działa w przypadku zmiennego oprocentowania kredytu.
Rozumiem, że ludzi bolą coraz wyższe raty, ale przec
Re.: Zwrot odsetek przy całkowitej spłacie kredytu hipotecznego
Odsetki płaci się tylko od aktualnego stanu zadłużenia, nie płaci się ich "na zapas", więc nie ma czegoś takiego, jak zwrot odsetek po wcześniejszej spłacie.
Odsetki są naliczane od kwoty aktualnego zadłużenia. Przed wypłatą I transzy jest ono zerowe, więc nie ma od czego naliczać odsetek. Będą naliczane dopiero po wypłacie I transzy i każdej kolejnej.
Skrócenie okresu kredytowania a zmiana oprocentowania
Proszę o wyjaśnienie poniższej hipotetycznej sytuacji:
Kredyt ze stałym oprocentowaniem na 5 lat. Po nadpłatach wykonanych w tym czasie podpisany aneks o skrócenie okresu kredytowania, załóżmy z 20 na 10 lat, przy zachowaniu najwyższej możliwej raty. Po 5 latach następuje zmiana oprocentowania - jest ono znacząco wyższe, załóżmy z 3% na 6%. Czy wtedy obowiązuje okres kredytowania po skróceniu aneks
Oczywiście, że nadpłata, nawet nie aż tak dużych kwot, ma wpływ na skrócenie okresu kredytowania, ale całych oszczędności to raczej nigdy nie ma sensu się pozbyć.