Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR
Bardzo proszę Drogi Moderatorze o niezamieszczanie po raz kolejny tego absurdalnego komentarza o kontakcie z Bankiem. Ja oczywiście jestem w kontakcie z Bankiem, zadałem już Bankowi pytania, na które Bank nie odpowiedział, oraz złożyłem reklamacje, w których Bank odpowiada w sposób wzajemnie sobie zaprzeczający lub bez związku z treścią reklamacji.
Już tłumaczę dlaczego kancelarie tego argumentu nie wykorzystują - bo kancelarie "masowe" koncentrują się na ataku na WIBOR co do zasady, nie zwracając głębszej uwagi ani na różnice w oprocentowaniu kredytów w różnych krajach (choć nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie dla uzyskania korystnego wyroku w sprawie WIBORowej), ani nawet na szczegółowe zapisy umowy dotyczące wykorzystywanego wskaźnika re
Re.: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?
To czy jakiś bank kiedyś oferował/oferuje lokaty czy depozyty indeksowane WIBORem nie ma znaczenia bo WIBOR nie jest stosowany do wszystkich lokat/depozytów oferowanych przez banki. Zresztą sam ING Bank Śląski był uprzejmy mi wyjaśnić czym jest WIBOR, cytuję:
1. "WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. Oznacza on w uproszczeniu wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym, na jaką bank
Radzę zastanowić się nad zapisami umowy i naszym pięknym językiem. Zapis: "W kolejnych okresach oprocentowanie jest zmienne i ustalane jako suma stawki indeksu WIBOR 6M obowiązującej w dniu zmiany oprocentowania, zaokrąglonej do drugiego miejsca po przecinku oraz marży Banku" oznacza, że bank powinien w kolejnych okresach zaokrąglać sumę stawki indeksu WIBOR 6M DO DRUGIEGO MIEJSCA PO PRZECINKU O
Re.: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?
A zatem podobnie jak w moim przypadku ING Bank Śląski albo wprowadzał klienta w umowie (i nie tylko!) w błąd co do tego, czym jest wskaźnik WIBOR, albo po prostu posługiwał się własnym ustalanym arbitralnie wskaźnikiem, który nazywał dla niepoznaki "6M WIBOR" - o czym zresztą świadczy posługiwanie się wartością wskaźnika z dni, kiedy WIBOR w ogóle nie jest wyliczany (tak jest w moim przypadku).
Re: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?
Analizując poprawność definicji WIBOR w umowie kredytu hipotecznego z ING warto odwołać się także do zapisów regulaminu ACI Polska obowiązującego w dacie awarcia umowy. Definicja WIBOR 6M w umowie z 2007 r. nie odpowiada żadnej definicji administratorów wskaźników i wprowadza w błąd co do tego czym jest WIBOR.
Problem w tym, że przytoczona przeze mnie definicja znajduje się w mojej umowie kredytu hipotecznego w PLN z Ing Bankiem Śląskim, a definicja ta niestety nie odpowiada temu czym jest WIBOR. Tak więc Moderatorze, masz oczywiście rację co do przytoczonej przez Ciebie definicji, i co do możliwości jej znalezienia w regulaminach administratrów GPW Benchmark (a wcześniej także regulaminach opublikowany
Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?
Forumowicze, jak ING Bank Śląski wyjaśniał Wam czym jest i opisywał w umowach kredytowych WIBOR?
Ja w umowie z 2007 r. mam na przykład:
"6M WIBOR oznacza stawkę referencyjną dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki, ustalaną w oparciu o kwotowania banków na rynku międzybankowym w danym dniu i podawaną do wiadomości przez np. dziennik >>Rzeczpospolita<< w następnym dniu".
Moderatorze, w podanej preze mnie definicji nie ma przecież ani słowa o kredytach wzajemnie udzielanych sobie przez poszczególne banki na okres półroczny. W podanej przee mnie definicji jest jedynie mowa o 6 miesięcznych lokatach/depozytach oferowanych przez banki. Nie ma żadnego ograniczenia, np. do rynku międzybankowego czy polskiego. Ale rozumiem, że dla moderatora obie definicje oznaczają to s
Re: WIBOR 6M w soboty i niedziele - jaka wartość i na jakiej podstawie?
Dziękuję za odpowiedź. A czy można prosić o informację jakie wewnętrzne regulacje Banku to regulują i jakie zapisy w umowie kredytowej? Czy te wewnętrzne regulacje Banku są publicznie dostępne i można się z nimi zapoznać?
Rozumiem. A czy w takim razie definicja "6M WIBOR oznacza stawkę referencyjną dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki" też jest prawidłowa?
Re: WIBOR 6M w soboty i niedziele - jaka wartość i na jakiej podstawie?
To jeszcze dopytam - a z czego dokładnie wynika, że w dni wolne od pracy obowiązuje ostatnia ustalona wartość WIBOR, z poprzedzającego dnia roboczego? Czy wynika to z jakichś przepisów prawa lub np. regulaminu stawek referencyjnych?
Re: WIBOR 6M w soboty i niedziele - jaka wartość i na jakiej podstawie?
OK Moderatorze, rozumiem - WIBOR nie jest ustalany w dni wolne. W takim razie w jaki sposób i na jakiej podstawie Ing Bank Śląski ustala wartość stawki WIBOR 6M podczas aktualizacji oprocentowania kredytu hipotecznego przypadającej na dzień wolny od pracy?
No chyba jednak definicja WIBOR podana przez moderatora nie jest OK. Bo na przykład 6M WIBOR oznacza stawkę referencyjną dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki.