02-01-2023 17:43
Forumowicze, jak ING Bank Śląski wyjaśniał Wam czym jest i opisywał w umowach kredytowych WIBOR?
Ja w umowie z 2007 r. mam na przykład:
"6M WIBOR oznacza stawkę referencyjną dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki, ustalaną w oparciu o kwotowania banków na rynku międzybankowym w danym dniu i podawaną do wiadomości przez np. dziennik >>Rzeczpospolita<< w następnym dniu".
Stawka referencyjna dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki ? Widzieliście kiedyś oprocentowanie depozytów oferowanych przez banki na poziomie WIBOR 6M?
04-01-2023 08:48
Aktualną, obowiązującą definicję znajdziesz w dokumentach administratora WIBOR na stronie: https://gpwbenchmark.pl/dokumentacja-stawek-referencyjnych .
04-01-2023 09:49
Analizując poprawność definicji WIBOR w umowie kredytu hipotecznego z ING warto odwołać się także do zapisów regulaminu ACI Polska obowiązującego w dacie awarcia umowy. Definicja WIBOR 6M w umowie z 2007 r. nie odpowiada żadnej definicji administratorów wskaźników i wprowadza w błąd co do tego czym jest WIBOR.
05-01-2023 12:19
Nie mamy tutaj wglądu do Twojej umowy kredytowej. Proszę skontaktuj się z naszymi doradcami hipotecznymi na czacie, w placówce lub telefonicznie, sprawdzimy dokładnie zapisy w Twojej umowie i będziemy mogli się jednoznacznie odnieść do Twoich wątpliwości.
10-02-2023 12:41
10-02-2023 18:37
A zatem podobnie jak w moim przypadku ING Bank Śląski albo wprowadzał klienta w umowie (i nie tylko!) w błąd co do tego, czym jest wskaźnik WIBOR, albo po prostu posługiwał się własnym ustalanym arbitralnie wskaźnikiem, który nazywał dla niepoznaki "6M WIBOR" - o czym zresztą świadczy posługiwanie się wartością wskaźnika z dni, kiedy WIBOR w ogóle nie jest wyliczany (tak jest w moim przypadku).
Podaję za KNF:
Zgodnie z pkt. 3 w REGULAMINIE STAWEK REFERENCYJNYCH WIBID I WIBOR GPW administratora wskaźników referencyjnych GPW Benchmark SA, pt. OPIS RYNKU, KTÓRY STAWKI REFERENCYJNE MAJĄ MIERZYĆ rynkiem, którego pomiar jest celem Stawek Referencyjnych, jest międzybankowy rynek pieniężny, w ramach którego zawierane są transakcje, których przedmiotem są środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bieżących podmiotów, aktywnych na tym rynku, prowadzonych w banku centralnym. Przedmiotem pomiaru Stawek Referencyjnych są ceny Depozytów przyjmowanych (Wskaźnik WIBID) lub składanych (Wskaźnik WIBOR) na powyższym rynku przez Uczestników Fixingu lub podmioty spełniające Kryteria Uczestnika Fixingu.
WIBOR nie dotyczy więc rynku lokat/depozytów oferowanych przez banki, jak w umowach nieprawdziwie zapisywał ING Bank Śląski.
11-02-2023 15:00
Na poziomie 3M, tak. Indeksowane konto oszczędnościowe. Nazwy banku nie mogę podać, ale łatwo znaleźć.
11-02-2023 15:41 | Edytowano: 11-02-2023 15:42
To czy jakiś bank kiedyś oferował/oferuje lokaty czy depozyty indeksowane WIBORem nie ma znaczenia bo WIBOR nie jest stosowany do wszystkich lokat/depozytów oferowanych przez banki. Zresztą sam ING Bank Śląski był uprzejmy mi wyjaśnić czym jest WIBOR, cytuję:
1. "WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. Oznacza on w uproszczeniu wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym, na jaką banki są skłonne udzielić sobie wzajemnie pożyczek w walucie polskiej, na ustalony okres."
2. "WIBOR 6M oznacza stawkę oprocentowania półrocznych pożyczek wzajemnie udzielanych przez banki."
3. "Z Rozporządzenia BMR wynika, że wskaźnik referencyjny stóp procentowych oznacza poziom stopy procentowej, w oparciu o którą banki mogą udzielać pożyczek innym bankom lub agentom, lub pożyczać od innych banków lub agentów na rynku finansowym (art. 3 ust. 1 pkt 22 Rozporządzenia BMR)."
Tak więc ani na poziomie 3M, ani na poziomie 6M, ani na jakimkoliwek innym WIBOR nie oznacza stawki referencyjnej dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki...
mogli w jakiś sposób poinformować, niekiedy są komunikaty o ew. przerwach lub awariach
07-11-2024