Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?

Forumowicze, jak ING Bank Śląski wyjaśniał Wam czym jest  i opisywał w umowach kredytowych WIBOR?

 

Ja w umowie z 2007 r. mam na przykład:

"6M WIBOR oznacza stawkę referencyjną dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki, ustalaną w oparciu o kwotowania banków na rynku międzybankowym w danym dniu i podawaną do wiadomości przez np. dziennik >>Rzeczpospolita<< w następnym dniu".

 

Stawka referencyjna dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki Emotikon: Mrugający ? Widzieliście kiedyś oprocentowanie depozytów oferowanych przez banki na poziomie WIBOR 6M?

Odpowiedz
0 Lajków
YoBu
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
16
3
20-12-2022
Wiadomość 1 z 8 (5 985 wyświetleń)

Re: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?

Aktualną, obowiązującą definicję znajdziesz w dokumentach administratora WIBOR na stronie: https://gpwbenchmark.pl/dokumentacja-stawek-referencyjnych .  

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 2 z 8 (5 810 wyświetleń)

Re: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?

Analizując poprawność definicji WIBOR w umowie kredytu hipotecznego z ING warto odwołać się także do zapisów regulaminu ACI Polska obowiązującego w dacie awarcia umowy. Definicja WIBOR 6M w umowie z 2007 r. nie odpowiada żadnej definicji administratorów wskaźników i wprowadza w błąd co do tego czym jest WIBOR. 

Odpowiedz
0 Lajków
YoBu
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
16
3
20-12-2022
Wiadomość 3 z 8 (5 802 wyświetleń)

Re: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?

Nie mamy tutaj wglądu do Twojej umowy kredytowej. Proszę skontaktuj się z naszymi doradcami hipotecznymi na czacie, w placówce lub telefonicznie, sprawdzimy dokładnie zapisy w Twojej umowie i będziemy mogli się jednoznacznie odnieść do Twoich wątpliwości.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 4 z 8 (5 732 wyświetleń)

Re.: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?

Mam to samo, rok 2015
Odpowiedz
0 Lajków
Papi123
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
9
29-07-2022
Wiadomość 5 z 8 (4 782 wyświetleń)

Re.: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?

A zatem podobnie jak w moim przypadku ING Bank Śląski albo wprowadzał klienta w umowie (i nie tylko!) w błąd co do tego, czym jest wskaźnik WIBOR, albo po prostu posługiwał się własnym ustalanym arbitralnie wskaźnikiem, który nazywał dla niepoznaki "6M WIBOR" - o czym zresztą świadczy posługiwanie się wartością wskaźnika z dni, kiedy WIBOR w ogóle nie jest wyliczany (tak jest w moim przypadku).

 

Podaję za KNF:

Zgodnie z pkt. 3 w REGULAMINIE STAWEK REFERENCYJNYCH WIBID I WIBOR GPW administratora wskaźników referencyjnych GPW Benchmark SA, pt. OPIS RYNKU, KTÓRY STAWKI REFERENCYJNE MAJĄ MIERZYĆ rynkiem, którego pomiar jest celem Stawek Referencyjnych, jest międzybankowy rynek pieniężny, w ramach którego zawierane są transakcje, których przedmiotem są środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bieżących podmiotów, aktywnych na tym rynku, prowadzonych w banku centralnym. Przedmiotem pomiaru Stawek Referencyjnych są ceny Depozytów przyjmowanych (Wskaźnik WIBID) lub składanych (Wskaźnik WIBOR) na powyższym rynku przez Uczestników Fixingu lub podmioty spełniające Kryteria Uczestnika Fixingu.

 

WIBOR nie dotyczy więc rynku lokat/depozytów oferowanych przez banki, jak w umowach nieprawdziwie zapisywał ING Bank Śląski.

Odpowiedz
0 Lajków
YoBu
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
16
3
20-12-2022
Wiadomość 6 z 8 (4 740 wyświetleń)

Re.: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?

Na poziomie 3M, tak. Indeksowane konto oszczędnościowe. Nazwy banku nie mogę podać, ale łatwo znaleźć.

 

Odpowiedz
0 Lajków
gpp15927
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
13
3
04-12-2022
Wiadomość 7 z 8 (4 361 wyświetleń)

Re.: Definicje WIBOR wg. Ing Bank Śląski - jakie macie w Umowach i z jakiego okresu?

[ Edytowane ]

To czy jakiś bank kiedyś oferował/oferuje lokaty czy depozyty indeksowane WIBORem nie ma znaczenia bo WIBOR nie jest stosowany do wszystkich lokat/depozytów oferowanych przez banki. Zresztą sam ING Bank Śląski był uprzejmy mi wyjaśnić czym jest WIBOR, cytuję:

 

1. "WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. Oznacza on w uproszczeniu wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym, na jaką banki są skłonne udzielić sobie wzajemnie pożyczek w walucie polskiej, na ustalony okres."

 

2. "WIBOR 6M oznacza stawkę oprocentowania półrocznych pożyczek wzajemnie udzielanych przez banki."

 

3. "Z Rozporządzenia BMR wynika, że wskaźnik referencyjny stóp procentowych oznacza poziom stopy procentowej, w oparciu o którą banki mogą udzielać pożyczek innym bankom lub agentom, lub pożyczać od innych banków lub agentów na rynku finansowym (art. 3 ust. 1 pkt 22 Rozporządzenia BMR)."

 

Tak więc ani na poziomie 3M, ani na poziomie 6M, ani na jakimkoliwek innym WIBOR nie oznacza stawki referencyjnej dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki...

 

Odpowiedz
0 Lajków
YoBu
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
16
3
20-12-2022
Wiadomość 8 z 8 (4 334 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Trzymam kciuki za pozytywną i szybką decyzję dla Ciebie 🙂

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Gratuluję i bardzo dziękuje za informację Emotikon: Szczęśliwy

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Niestety całe ING, tam gdzie nie trzeba to wielce dbają bezpieczeństwo, tak jak z tym CarPlay wymagającym odblokowania tel, albo jak aktywujesz U2F w aplikacji to każde uruchomienie aplikacji wymaga p

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy