Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Czy dyspozycja wkładem na wypadek śmierci dotyczy wszystkich produktów założonych również po dacie złożenia dyspozycji? Jeśli nie, to czy to oznacza, że każde założenie nowego konta lub lokaty po złożeniu dyspozycji wymusza jej odwołanie i złożenie nowej (w efekcie poniesienie dodatkowego kosztu)?

MW8
MW8
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
5
1
29-08-2022
Wiadomość 1 z 12 (5 511 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Dyspozycję na wypadek śmierci złożysz tylko do już istniejących kont i lokat których jesteś jedynym właścicielem. Jeśli otworzysz kolejne produkty, to konieczna będzie edycja obecnej dyspozycji i za to pobierzemy opłatę 15 zł.





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszS
Moderator
Moderator icon
176
36
02-09-2021
Wiadomość 2 z 12 (5 469 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Który punkt regulaminu lub prawa bankowego określa, że Posiadaczem konta/lokaty jest osoba *wyłącznie* do dnia złożenia wniosku, a nie w momencie śmierci? Na jakiej podstawie ograniczacie prawo wyboru kont/lokat Posiadacza?
Odpowiedz
0 Lajków
MW8
MW8
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
5
1
29-08-2022
Wiadomość 3 z 12 (5 421 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Zgodnie z art. 56 ust. 1 pr. bank. w zw. z art. 725 k.c. złożenie dyspozycji na wypadek śmierci przysługuje tylko posiadaczowi rachunku, a więc osobie, która w chwili składania oświadczenia woli jest stroną umowy o rachunek bankowy. 



-----------------
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Jeśli chcesz szybciej uzyskać odpowiedź, zachęcamy Cię do kontaktu na czacie w Moim ING lub skorzystania z Wirtualnego Asystenta.
Odpowiedz
0 Lajków
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
337
65
04-09-2015
Wiadomość 4 z 12 (5 183 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci


@MagdalenaD:

Zgodnie z art. 56 ust. 1 pr. bank. w zw. z art. 725 k.c. złożenie dyspozycji na wypadek śmierci przysługuje tylko posiadaczowi rachunku, a więc osobie, która w chwili składania oświadczenia woli jest stroną umowy o rachunek bankowy. 


Nie kwestionuję tego Kto może złożyć dyspozycję (posiadacz rachunku), ale Czego dyspozycja może dotyczyć (rachunki utworzone po jej złożeniu).

 

Posiadacz rachunku (...) może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom (...)

Odnieśliście się tylko do pierwszej części, którą spełniam (jestem posiadaczem rachunku w ING), ale gdzie jest określone, że wypłata z rachunku dotyczy tylko i wyłącznie wskazanego (wypisanego na dyspozycji/istniejącego w chwili składania dyspozycji) rachunku?

Odpowiedz
0 Lajków
MW8
MW8
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
5
1
29-08-2022
Wiadomość 5 z 12 (5 177 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Dyspozycja na wypadek śmierci jest uprawnieniem, które swe źródło ma w ustawie, jednak które występuje wyłącznie w ramach istniejącego umownego stosunku prawnego umowy rachunku bankowego. 



-----------------
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Jeśli chcesz szybciej uzyskać odpowiedź, zachęcamy Cię do kontaktu na czacie w Moim ING lub skorzystania z Wirtualnego Asystenta.
Odpowiedz
0 Lajków
DominikaW
Moderator
Moderator icon
249
47
11-02-2020
Wiadomość 6 z 12 (5 140 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci


@DominikaW:

Dyspozycja na wypadek śmierci jest uprawnieniem, które swe źródło ma w ustawie, jednak które występuje wyłącznie w ramach istniejącego umownego stosunku prawnego umowy rachunku bankowego. 


Podsumowując: w ramach istniejącego umownego stosunku prawnego umowy rachunku chcę złożyć dyspozycję na wypadek śmierci dotyczącą wszystkich środków znajdujących się na moich rachunkach tj. również tych założonych w przyszłości (to chcę pisemnie polecić bankowi). Czy prawdą jest, że ING taką dyspozycję odrzuci?

Odpowiedz
0 Lajków
MW8
MW8
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
5
1
29-08-2022
Wiadomość 7 z 12 (5 128 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Składający dyspozycję na wypadek śmierci może być posiadaczem jednego lub wielu rachunków o charakterze oszczędnościowym. Uprawnieniem składającego oświadczenie jest wybór rachunku, którego dotyczy dyspozycja. Aby oświadczenie woli dało się zrealizować przez bank, musi ono konkretnie wyrażać wolę posiadacza rachunku. Dlatego wymagane jest wskazanie konkretnych rachunków, z których bank ma zrealizować dyspozycję. Samo zaś wskazanie numerów rachunków pozwala zweryfikować, czy wystawca jest posiadaczem wskazanych przez siebie rachunków.



-----------------
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Jeśli chcesz szybciej uzyskać odpowiedź, zachęcamy Cię do kontaktu na czacie w Moim ING lub skorzystania z Wirtualnego Asystenta.
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
438
82
18-01-2021
Wiadomość 8 z 12 (5 029 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

[ Edytowane ]

Wrócę do tego tematu, żeby nie zakładać nowego

 


@NataliaKr:

Składający dyspozycję na wypadek śmierci może być posiadaczem jednego lub wielu rachunków o charakterze oszczędnościowym. Uprawnieniem składającego oświadczenie jest wybór rachunku, którego dotyczy dyspozycja. Aby oświadczenie woli dało się zrealizować przez bank, musi ono konkretnie wyrażać wolę posiadacza rachunku. Dlatego wymagane jest wskazanie konkretnych rachunków, z których bank ma zrealizować dyspozycję. Samo zaś wskazanie numerów rachunków pozwala zweryfikować, czy wystawca jest posiadaczem wskazanych przez siebie rachunków.


Czyli rozumiem, że ktoś składa dyspozycję na wypadek śmierci i na waszym dokumencie podaje numery rachunków - np Konto Direct oraz OKO.

Ale na przykład po 3 miesiącach decyduje się, bo macie fajne oprocentowanie na lokacie, na założenie takiej lokaty i przelanie swoich środków np z OKO na tą lokatę.

I co wtedy, jeśli umrze? Podawał na dyspozycji dwa nr rachunków a jego środki są na lokacie, czyli numeru rachunku, którego nie ma na dyspozycji na wypadek śmierci i to się już nie zalicza?

To tez przy zakładaniu każdej lokaty musi do Waszego oddziału biegać i zmieniać dyspozycję? Już nie chodzi o samo bieganie nawet do oddziału ale przy każdej zmianie ma płacić 15zł?

 


@NataliaKr:

 Aby oświadczenie woli dało się zrealizować przez bank, musi ono konkretnie wyrażać wolę posiadacza rachunku. Dlatego wymagane jest wskazanie konkretnych rachunków, z których bank ma zrealizować dyspozycję.


Ale co to za w ogóle tłumaczenie? Z tego co przeglądałem dokumenty na stronach banków, to oprócz ING, tylko mBank stosuje taki zapis!

Nie wspominam o kosztach, bo w wielu bankach to kosztuje 0zł ale o zapisy. W Millenium, City, Alior, PEKAO SA, PKO BP (więcej nie sprawdzałem)  nie podaje się konkretnych rachunków na dyspozycji. Dlaczego oni mają formułą inną od Was?!

Takie PKO BP ma np zapis (jeden z wielu) "wszystkich moich indywidualnych rachunkach bankowych w Banku, z wyłączeniem rachunku lokacyjnego IKE" (w załączeniu dokument PKO BP)

Czy też bank PEKAO ma taki zapis "umów wszystkich rachunków prowadzonych w Banku na moją rzecz, również otwartych w przyszłości, po dacie złożenia niniejszej „Dyspozycji”, przypisanych do Numeru Klienta Banku" (w załączeniu dokument PEKAO)

 

Dlaczego Wy jako ING nie możecie się dostosować do zapisów większości banków w takiej dyspozycji na wypadek śmierci, tylko negatywnie wyróżniacie się  razem z mBankiem na rynku (nie sprawdzałem wszystkich banków)?!?!

Przecież to jest jakieś nienormalne. Starsza osoba, która złoży taką dyspozycję w ING, to nie może zakładać lokat, bo musi co chwile zmieniać dyspozycję w Waszym banku? Raz, że marnuje czas. Dwa, za każdą zmianę 15zł!!!! Czy po prostu ja to źle rozumiem?

 

Proszę o wyjaśnienie!

Odpowiedz
0 Lajków
viggen
Główny rachmistrz II
Główny rachmistrz II icon
323
48
03-02-2016
Wiadomość 9 z 12 (207 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

[ Edytowane ]
I jeszcze jedno. Co to jest za konsekwencja w ING?! Mając konto w ING dyspozycji na wypadek śmierci złożyć nie można. Ale złożyć wniosek o wypłatę już można?!
https://www.ing.pl/wiem/bankowosc-codzienna/dyspozycja-na-wypadek-smierci
To sie nie trzyma kupy?

Już nie będę nawet wspominał, że skostniałe polskie banki jak Pekao czy PKO BP (ten nazywany bankiem emerytów) pozwalają na takie wnioski o dyspozycje na wypadek śmierci składać przez ich system bankowości czyli online….No ING, wstyd!

A co ma zrobić osoba, która czuje że kończą się jej dni na tym świecie i jest tak chora że nie jest w stanie jechać do Waszej placówki? Gdzie tych placówek ING też coraz mniej i nie zawsze jest do nich odległość na rzut beretem

Widziałem, że temat składania online przewijał się już 3 lata temu na tym forum i jeszcze nie byliście w stanie tego zmienić?!
Odpowiedz
0 Lajków
viggen
Główny rachmistrz II
Główny rachmistrz II icon
323
48
03-02-2016
Wiadomość 10 z 12 (177 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Oprogramowanie aplikacji to tragedia

Wczoraj w godzinach popołudniowych wgraliśmy poprawkę. Ten kłopot nie powinien już występować.

18-10-2024
Re.: Hasło maskowane / partial password


@maszaikasza:

Po pierwsze, nie używam menadżera haseł "innych firm", tylko natywnego, wbudowanego w system operacyjny, uznawanego za zaufany i z którym jak dotąd nie miałem żadnych problemów. Między in

...

17-10-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy