Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Czy dyspozycja wkładem na wypadek śmierci dotyczy wszystkich produktów założonych również po dacie złożenia dyspozycji? Jeśli nie, to czy to oznacza, że każde założenie nowego konta lub lokaty po złożeniu dyspozycji wymusza jej odwołanie i złożenie nowej (w efekcie poniesienie dodatkowego kosztu)?

Odpowiedz
0 Lajków
MW8
MW8
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
5
0
29-08-2022
Wiadomość 1 z 8 (4 168 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Dyspozycję na wypadek śmierci złożysz tylko do już istniejących kont i lokat których jesteś jedynym właścicielem. Jeśli otworzysz kolejne produkty, to konieczna będzie edycja obecnej dyspozycji i za to pobierzemy opłatę 15 zł.





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszS
Moderator
Moderator icon
146
30
02-09-2021
Wiadomość 2 z 8 (4 126 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Który punkt regulaminu lub prawa bankowego określa, że Posiadaczem konta/lokaty jest osoba *wyłącznie* do dnia złożenia wniosku, a nie w momencie śmierci? Na jakiej podstawie ograniczacie prawo wyboru kont/lokat Posiadacza?
Odpowiedz
0 Lajków
MW8
MW8
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
5
0
29-08-2022
Wiadomość 3 z 8 (4 078 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Zgodnie z art. 56 ust. 1 pr. bank. w zw. z art. 725 k.c. złożenie dyspozycji na wypadek śmierci przysługuje tylko posiadaczowi rachunku, a więc osobie, która w chwili składania oświadczenia woli jest stroną umowy o rachunek bankowy. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
316
61
04-09-2015
Wiadomość 4 z 8 (3 840 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci


@MagdalenaD:

Zgodnie z art. 56 ust. 1 pr. bank. w zw. z art. 725 k.c. złożenie dyspozycji na wypadek śmierci przysługuje tylko posiadaczowi rachunku, a więc osobie, która w chwili składania oświadczenia woli jest stroną umowy o rachunek bankowy. 


Nie kwestionuję tego Kto może złożyć dyspozycję (posiadacz rachunku), ale Czego dyspozycja może dotyczyć (rachunki utworzone po jej złożeniu).

 

Posiadacz rachunku (...) może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom (...)

Odnieśliście się tylko do pierwszej części, którą spełniam (jestem posiadaczem rachunku w ING), ale gdzie jest określone, że wypłata z rachunku dotyczy tylko i wyłącznie wskazanego (wypisanego na dyspozycji/istniejącego w chwili składania dyspozycji) rachunku?

Odpowiedz
0 Lajków
MW8
MW8
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
5
0
29-08-2022
Wiadomość 5 z 8 (3 834 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Dyspozycja na wypadek śmierci jest uprawnieniem, które swe źródło ma w ustawie, jednak które występuje wyłącznie w ramach istniejącego umownego stosunku prawnego umowy rachunku bankowego. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
DominikaW
Moderator
Moderator icon
232
45
11-02-2020
Wiadomość 6 z 8 (3 797 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci


@DominikaW:

Dyspozycja na wypadek śmierci jest uprawnieniem, które swe źródło ma w ustawie, jednak które występuje wyłącznie w ramach istniejącego umownego stosunku prawnego umowy rachunku bankowego. 


Podsumowując: w ramach istniejącego umownego stosunku prawnego umowy rachunku chcę złożyć dyspozycję na wypadek śmierci dotyczącą wszystkich środków znajdujących się na moich rachunkach tj. również tych założonych w przyszłości (to chcę pisemnie polecić bankowi). Czy prawdą jest, że ING taką dyspozycję odrzuci?

Odpowiedz
0 Lajków
MW8
MW8
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
5
0
29-08-2022
Wiadomość 7 z 8 (3 785 wyświetleń)

Re: Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Składający dyspozycję na wypadek śmierci może być posiadaczem jednego lub wielu rachunków o charakterze oszczędnościowym. Uprawnieniem składającego oświadczenie jest wybór rachunku, którego dotyczy dyspozycja. Aby oświadczenie woli dało się zrealizować przez bank, musi ono konkretnie wyrażać wolę posiadacza rachunku. Dlatego wymagane jest wskazanie konkretnych rachunków, z których bank ma zrealizować dyspozycję. Samo zaś wskazanie numerów rachunków pozwala zweryfikować, czy wystawca jest posiadaczem wskazanych przez siebie rachunków.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 8 z 8 (3 686 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Trzymam kciuki za pozytywną i szybką decyzję dla Ciebie 🙂

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Gratuluję i bardzo dziękuje za informację Emotikon: Szczęśliwy

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Niestety całe ING, tam gdzie nie trzeba to wielce dbają bezpieczeństwo, tak jak z tym CarPlay wymagającym odblokowania tel, albo jak aktywujesz U2F w aplikacji to każde uruchomienie aplikacji wymaga p

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy