Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Re: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

W październiku wysłałem prośbę o interwencję do RF. Po kilku dniach dostałem kopię pisma RF do ING, w której proszą o wyjaśnienia i dają bankowi 30 dni na ustosunkowanie się.

Dzisiaj dostałem odpowiedź banku do RF. Napisali, że KAŻDĄ sprawę związaną z wakacjami kredytowymi traktują indywidualnie i w moim przypadku podtrzymują, że przedłużą ten okres. Jednak w związku z tym, że do przejścia ze stałego na zmienne mam jeszcze dużo czasu, to zabezpieczyli się i dali sobie czas na zmianę w systemie. O wszystkim mnie poinformują.

Dla mnie ważne, że pośrednictwo Rzecznika Finansowego zadziałało i mam już oficjalne i ostateczne stanowisko banku, które zostało przekazane do RF.

Tak więc - warto działać Emotikon: Szczęśliwy Sami od siebie raczej nie wydłużą nikomu tego okresu.

LouDixon
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
12
28-07-2022
Wiadomość 111 z 120 (4 047 wyświetleń)

Re: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

[ Edytowane ]

Hej, napisałam do ING reklamację o przesunięcie daty przejścia z oprocentowania stałego na zmienne. Oczywiście dostałam odpowiedź, że ustawa z 2022 nie daje im podstaw do wydłużenia okresu oprocentowania stałego, a zgodnie z nowelizacją ustawy taka możliwość dotyczy tylko okresu kredytowania i terminu spłat kredytu.

 

Ostatnią zawieszoną ratę w ramach wakacji kredytowych miałam w październiku, w listopadzie została już pobrana kolejna rata. Na oprocentowanie zmienne przechodzę w 2025 roku, więc jeszcze ma czas, ale chyba pora odezwać się z prośbą o pomoc do Rzecznika Finansowego.

 

Komuś jeszcze przesunęli tę datę?

Odpowiedz
0 Lajków
Pomidor
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
17-11-2023
Wiadomość 112 z 120 (3 849 wyświetleń)

Re: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

Kontynuując mój wątek to po 2 tygodniach od ostatniej zawieszonej raty nie została zmieniona data zmiany oprocentowania. Napisałem do banku reklamację przypominającą, że bank zobowiązał się już w 2022 roku o przedłużenie stałego oprocentowania o liczbę miesięcy gdzie raty były zawieszone. Otrzymałem odpowiedź, że data zmiany oprocentowania zostanie przesunięta o 8 miesięcy i nastąpi to najpóźniej na dwa miesiące przed zakończeniem obecnego terminu, w którym obowiązuje stała stopa procentowa. Teoretycznie więc przesunięcie daty zmiany oprocentowania dla mojego kredytu może nastąpić w 2025 roku. Zatem na ten moment nie potwierdzę wam jak wygląda kwestia z przesunięciem daty zmiany oprocentowania.

Odpowiedz
0 Lajków
JHSik
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
4
31-07-2022
Wiadomość 113 z 120 (3 641 wyświetleń)

Re.: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

A czy można prosić o informację, co dokładnie uwzględniliście w tej reklamacji? Macie jakiś wzór?
Odpowiedz
0 Lajków
Annles0982
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
28-12-2023
Wiadomość 114 z 120 (2 800 wyświetleń)

Re.: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

Czy bank podjął już jakąś konkretną decyzję w sprawie wydłużenia (bądź nie) okresu obowiązywania stałego oprocentowania o liczbę rat zawieszonych w ramach wakacji kredytowych 2022-2023?

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
135
42
01-04-2020
Wiadomość 115 z 120 (1 025 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

Zgodnie z postanowieniami umowy kredytowej okres obowiązywania stałej stopy wynosi 60 miesięcy i nie ulega przedłużeniu. Na mocy art. 73 ust. 10 ustawy z dnia 07.07.2022r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom terminy przewidziane w umowie (dotyczące spłaty kredytu) ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia spłaty kredytu. Przepis ten nie może być jednak interpretowany w oderwaniu od pełnego brzmienia art. 73 Ustawy z którego wynika, że przedmiotem zawieszenia jest spłata kredytu. (Czyli mówimy o przesunięciu terminu płatności raty, a nie innych terminach umownych dlatego też terminy i monitoring warunków umownych zostaje bez zmian)

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
SebastianM
Moderator
Moderator icon
99
16
03-03-2023
Wiadomość 116 z 120 (943 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

Jak ta decyzja ma się do wcześniej pozytywnie rozpatrzonej reklamacji, w której na piśmie jestem zapewniany że po dostosowaniu systemów, okres stałego oprocentowania zostanie przedłużony o czas wakacji ?

Odpowiedz
0 Lajków
llll987
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
08-09-2022
Wiadomość 117 z 120 (880 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

Od pierwszych odpowiedzi, przygotowywaniem przez nas systemów - do teraz - zmieniły się przepisy. 

Działania banku zawsze są zgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, stąd zmiana. 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszS
Moderator
Moderator icon
154
31
02-09-2021
Wiadomość 118 z 120 (708 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

nawet jeżeli się przepisy zmieniły ale klient ma ostateczną pozytywnie rozpatrzoną reklamację to musicie klientowi przedłużyć okres. Koniec kropka tu nie ma nad czym debatować.

Odpowiedz
0 Lajków
sandras007
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
15
8
28-07-2022
Wiadomość 119 z 120 (702 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt na oprocentowanie stałe a wakacje kredytowe

Ok, sprawdzę czy rzecznik praw konsumenta jest tego samego zdania.

Odpowiedz
0 Lajków
llll987
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
08-09-2022
Wiadomość 120 z 120 (660 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Aplikacja

ING jest chyba jedynym bankiem który nie daje żadnej możliwości zmiany loginu do bankowości www. Tak samo jak nie dają możliwości wyłączyć hasła maskowanego czy wymusić autoryzację przez aplikacje mob

...

31-05-2024
Re.: Aplikacja

Brak możliwości zmiany nadanego Loginu do banku na własny

31-05-2024
Re.: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

W przypadku ING też bez klucza da się zalogować na konto bez użycia U2F - logując się przez aplikacje mobilną.

 

Brak mi słów na to jak ING zepsuło implementacje kluczy U2F i żeby normalnie korzystać z

...

30-05-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy