Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Dzień dobry,

w mojej umowie kredytowej jasno jest wskazane jakie warunki i zakres ubezpieczenia musi spełnić polisa. Jednym z nich jest cytuję: 
"zakres ubezpieczenia obejmuje w przypadku, gdy przedmiotem ubezpieczenia jest: 
 i) nieruchomość - minimum mury oraz stałe elementy nieruchomości, a umowa dotyczy ubezpieczenia od wody, ognia i innych zdarzeń losowych, a dodatkowo w przypadku domów wymagane jest ubezpieczenie od powodzi

 

Moją nieruchomością nie jest dom, a mieszkanie w bloku na 3 piętrze więc powódź mi nie zagraża.

 

Chciałem dostarczyć zewnętrzną polisę ubezpieczeniową jednak zdziwiłem się że ja do mojego mieszkania muszę również ubezpieczyć się od powodzi. 

Dlaczego więc konsultanci ING (zarówno w oddziałach jak i online na czatach) informują mnie, że POWÓDŹ musi być również w zakresie polisy według "węwnętrzych regulacji banku" - skoro nie zgadza się to z dokumentem który podpisałem z bankiem?

 Dlaczego nigdzie nie można o tych regulacjach przeczytać - dlaczego nie było żadnej aktualizacji umowy w takim przypadku?

Skąd mam wiedzieć jakie są wewnętrzne regulacje banku ?

 

Idąc tym tropem, za rok wewnętrzną regulacją banku możę być ubezpieczenie od wybuchu słońca, które będzie w towarzystwach ubezpieczeniowych kosztowało 1000 zł więcej. 

Odpowiedz
0 Lajków
tomek631
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-03-2023
Wiadomość 1 z 6 (3 342 wyświetleń)

Re: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Trudno mi się odnieść do tej sytuacji przez Społeczność. Faktycznie zmieniały się regulacje dotyczące polisy ubezpieczenia nieruchomości z ryzykiem powodzi. 
Jednak dotyczy to nowych umów kredytowych podpisywanych od 12.03.2023r.
Proponuję kontakt z infolinią banku:32 357 00 57 i sprawdzenie czy faktycznie jest potrzebne na Twojej polisie ryzyko powodzi.
 -----------------
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Jeśli chcesz szybciej uzyskać odpowiedź, zachęcamy Cię do kontaktu na czacie w Moim ING lub skorzystania z Wirtualnego Asystenta.
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
421
82
18-01-2021
Wiadomość 2 z 6 (3 266 wyświetleń)

Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Wracam z tematem po roku. Zadzwoniłem pare dni temu na infolinie i dostaje informacje, że wszystkie ubezpieczenia (nie kredyty) zawarte po 12.03.23 musza mieć w swoim zakresie powódź, tlumaczeniem Pani z infolini byly jakies regulacje Unijne. Ze w tamtym roku byl okres przejsciowy itp. Nadal nie dostalem zadnych załączników, ani dokumentów ktore zmienialy by zapisy w mojej umowie kredytowej.

Wydjae mi sie, ze kazdy konsultant na infolini powie co innego. Może ktoś kompetentny w tym temacie sie odnieść? W ostateczności załącze polise bez powodzi. Dla mnie to nie ma sensu.
Odpowiedz
0 Lajków
tomek631
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-03-2023
Wiadomość 3 z 6 (1 477 wyświetleń)

Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Wymóg ubezpieczenia od powodzi dotyczy umów podpisanych od 12 marca 2023 r. - potrzeba zapewnienia zabezpieczenia ryzyka powodzi pochodzi od nadzoru europejskiego (EBA), która wydała dokument Guidelines on loan origination and monitoring.

Zapis „starych” umów kredytowych i umów cesji mówił o "ubezpieczeniu od wody". Określenie tego zakresu jest bardzo szerokie. Obejmuje zdarzanie związane z zalaniem jak i powodzią. Oba te zdarzenia są inaczej interpretowane przez zakłady ubezpieczeniowe.

Jako bank prowadzimy biznes w sposób etyczny, odpowiedzialny i z myślą o środowisku. Strategia ESG jest częścią strategii biznesowej i jednym z naszych priorytetów. Ubezpieczenie od gwałtownych zjawisk pogodowych jest elementem ESG. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) wydał dokument – Wytyczne dotyczące udzielania i monitorowania kredytów - ten dokument nakłada na nas obowiązek zabezpieczenia ryzyka powodzi.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
SebastianM
Moderator
Moderator icon
99
16
03-03-2023
Wiadomość 4 z 6 (1 471 wyświetleń)

Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

,"Wymóg ubezpieczenia od powodzi dotyczy umów podpisanych od 12 marca 2023 r. - potrzeba zapewnienia zabezpieczenia ryzyka powodzi "

Ale jakich umów? Kredytowych? Ubezpieczeniowych?

Co znaczy "stare" umowy?

Moja umowa jasno zawierala stwierdzenie: od powodzi dodatkowo domów. Jasno wskazuje to na to, ze mieszkania powinny byc ubezpieczone od wody, a domy dodatkowo od wody i powodzi.

Czyli podsumowują:
jezeli umowa kredytowa byla zawierana przed 12.03.23 to zapis o powodzi w ubezpieczeniu nie jest wymagany, dobrze zrozumialem? A jesli umowa kredytowa byla zawierana po 12.03 to taki zapis na ubezpieczeniu musi widniec?
Odpowiedz
0 Lajków
tomek631
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-03-2023
Wiadomość 5 z 6 (1 427 wyświetleń)

Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Konieczność uwzględnienia w zakresie ubezpieczenia od ryzyka powodzi dotyczy wszystkich polis ubezpieczenia nieruchomości, które stanowią zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Niezależnie od daty zawarcia umowy kredytowej.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
325
64
04-09-2015
Wiadomość 6 z 6 (1 303 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Termin uruchomienia drugiej transzy

Witam wszystkich serdecznie,

 

Pytanie do osób, które kupowały mieszkanie, na które dotychczasowy właściciel też miał kredyt hipoteczny:

Jak szybko po wgraniu do ING online wniosku złożonego do sądu o wy

...

13-06-2024
Re.: Logowanie biometryczne - Twój telefon nie zna tej sztuczki

Ponowna instalacja rozwiązała problem.

13-06-2024
Re.: Ostatnie prace konserwacyjne.

A może by tak dodać w takim przypadku przycisk "akceptuję ryzyko"i po sprawie. Jak to ma miejsce na niektórych stronach www. Na zabezpieczenia są odp. programy antywirusowe i ich konfiguracja. Niestet

...

13-06-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy