22-03-2023 13:55
Dzień dobry,
w mojej umowie kredytowej jasno jest wskazane jakie warunki i zakres ubezpieczenia musi spełnić polisa. Jednym z nich jest cytuję:
"zakres ubezpieczenia obejmuje w przypadku, gdy przedmiotem ubezpieczenia jest:
i) nieruchomość - minimum mury oraz stałe elementy nieruchomości, a umowa dotyczy ubezpieczenia od wody, ognia i innych zdarzeń losowych, a dodatkowo w przypadku domów wymagane jest ubezpieczenie od powodzi"
Moją nieruchomością nie jest dom, a mieszkanie w bloku na 3 piętrze więc powódź mi nie zagraża.
Chciałem dostarczyć zewnętrzną polisę ubezpieczeniową jednak zdziwiłem się że ja do mojego mieszkania muszę również ubezpieczyć się od powodzi.
Dlaczego więc konsultanci ING (zarówno w oddziałach jak i online na czatach) informują mnie, że POWÓDŹ musi być również w zakresie polisy według "węwnętrzych regulacji banku" - skoro nie zgadza się to z dokumentem który podpisałem z bankiem?
Dlaczego nigdzie nie można o tych regulacjach przeczytać - dlaczego nie było żadnej aktualizacji umowy w takim przypadku?
Skąd mam wiedzieć jakie są wewnętrzne regulacje banku ?
Idąc tym tropem, za rok wewnętrzną regulacją banku możę być ubezpieczenie od wybuchu słońca, które będzie w towarzystwach ubezpieczeniowych kosztowało 1000 zł więcej.
23-03-2023 06:37
Trudno mi się odnieść do tej sytuacji przez Społeczność. Faktycznie zmieniały się regulacje dotyczące polisy ubezpieczenia nieruchomości z ryzykiem powodzi.
Jednak dotyczy to nowych umów kredytowych podpisywanych od 12.03.2023r.
Proponuję kontakt z infolinią banku:32 357 00 57 i sprawdzenie czy faktycznie jest potrzebne na Twojej polisie ryzyko powodzi.
18-03-2024 14:04
18-03-2024 14:35
Wymóg ubezpieczenia od powodzi dotyczy umów podpisanych od 12 marca 2023 r. - potrzeba zapewnienia zabezpieczenia ryzyka powodzi pochodzi od nadzoru europejskiego (EBA), która wydała dokument Guidelines on loan origination and monitoring.
Zapis „starych” umów kredytowych i umów cesji mówił o "ubezpieczeniu od wody". Określenie tego zakresu jest bardzo szerokie. Obejmuje zdarzanie związane z zalaniem jak i powodzią. Oba te zdarzenia są inaczej interpretowane przez zakłady ubezpieczeniowe.
Jako bank prowadzimy biznes w sposób etyczny, odpowiedzialny i z myślą o środowisku. Strategia ESG jest częścią strategii biznesowej i jednym z naszych priorytetów. Ubezpieczenie od gwałtownych zjawisk pogodowych jest elementem ESG. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) wydał dokument – Wytyczne dotyczące udzielania i monitorowania kredytów - ten dokument nakłada na nas obowiązek zabezpieczenia ryzyka powodzi.
19-03-2024 00:35
20-03-2024 08:24
Konieczność uwzględnienia w zakresie ubezpieczenia od ryzyka powodzi dotyczy wszystkich polis ubezpieczenia nieruchomości, które stanowią zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Niezależnie od daty zawarcia umowy kredytowej.
Dziękujemy za zgłoszenie. Przekazałem Twoje uwagi do odpowiedniego zespołu i to sprawdzimy.
08-11-2024Aplikacja nadal nie działa. Brak na stronie jakiejkolwiek informacji na ten temat. Niestety jestem coraz mniej zadowolony z tego banku.
08-11-2024Mieliśmy wczoraj problemy z działaniem aplikacji. Rozwiązaliśmy już je. Jeśli na Twoim koncie nie pojawiła się wpłata, napisz do nas na czacie, który w aplikacji znajdziesz na dole.
08-11-2024