Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Dzień dobry,

w mojej umowie kredytowej jasno jest wskazane jakie warunki i zakres ubezpieczenia musi spełnić polisa. Jednym z nich jest cytuję: 
"zakres ubezpieczenia obejmuje w przypadku, gdy przedmiotem ubezpieczenia jest: 
 i) nieruchomość - minimum mury oraz stałe elementy nieruchomości, a umowa dotyczy ubezpieczenia od wody, ognia i innych zdarzeń losowych, a dodatkowo w przypadku domów wymagane jest ubezpieczenie od powodzi

 

Moją nieruchomością nie jest dom, a mieszkanie w bloku na 3 piętrze więc powódź mi nie zagraża.

 

Chciałem dostarczyć zewnętrzną polisę ubezpieczeniową jednak zdziwiłem się że ja do mojego mieszkania muszę również ubezpieczyć się od powodzi. 

Dlaczego więc konsultanci ING (zarówno w oddziałach jak i online na czatach) informują mnie, że POWÓDŹ musi być również w zakresie polisy według "węwnętrzych regulacji banku" - skoro nie zgadza się to z dokumentem który podpisałem z bankiem?

 Dlaczego nigdzie nie można o tych regulacjach przeczytać - dlaczego nie było żadnej aktualizacji umowy w takim przypadku?

Skąd mam wiedzieć jakie są wewnętrzne regulacje banku ?

 

Idąc tym tropem, za rok wewnętrzną regulacją banku możę być ubezpieczenie od wybuchu słońca, które będzie w towarzystwach ubezpieczeniowych kosztowało 1000 zł więcej. 

Odpowiedz
0 Lajków
tomek631
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-03-2023
Wiadomość 1 z 6 (2 789 wyświetleń)

Re: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Trudno mi się odnieść do tej sytuacji przez Społeczność. Faktycznie zmieniały się regulacje dotyczące polisy ubezpieczenia nieruchomości z ryzykiem powodzi. 
Jednak dotyczy to nowych umów kredytowych podpisywanych od 12.03.2023r.
Proponuję kontakt z infolinią banku:32 357 00 57 i sprawdzenie czy faktycznie jest potrzebne na Twojej polisie ryzyko powodzi.
 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
410
81
18-01-2021
Wiadomość 2 z 6 (2 713 wyświetleń)

Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Wracam z tematem po roku. Zadzwoniłem pare dni temu na infolinie i dostaje informacje, że wszystkie ubezpieczenia (nie kredyty) zawarte po 12.03.23 musza mieć w swoim zakresie powódź, tlumaczeniem Pani z infolini byly jakies regulacje Unijne. Ze w tamtym roku byl okres przejsciowy itp. Nadal nie dostalem zadnych załączników, ani dokumentów ktore zmienialy by zapisy w mojej umowie kredytowej.

Wydjae mi sie, ze kazdy konsultant na infolini powie co innego. Może ktoś kompetentny w tym temacie sie odnieść? W ostateczności załącze polise bez powodzi. Dla mnie to nie ma sensu.
Odpowiedz
0 Lajków
tomek631
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-03-2023
Wiadomość 3 z 6 (924 wyświetleń)

Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Wymóg ubezpieczenia od powodzi dotyczy umów podpisanych od 12 marca 2023 r. - potrzeba zapewnienia zabezpieczenia ryzyka powodzi pochodzi od nadzoru europejskiego (EBA), która wydała dokument Guidelines on loan origination and monitoring.

Zapis „starych” umów kredytowych i umów cesji mówił o "ubezpieczeniu od wody". Określenie tego zakresu jest bardzo szerokie. Obejmuje zdarzanie związane z zalaniem jak i powodzią. Oba te zdarzenia są inaczej interpretowane przez zakłady ubezpieczeniowe.

Jako bank prowadzimy biznes w sposób etyczny, odpowiedzialny i z myślą o środowisku. Strategia ESG jest częścią strategii biznesowej i jednym z naszych priorytetów. Ubezpieczenie od gwałtownych zjawisk pogodowych jest elementem ESG. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) wydał dokument – Wytyczne dotyczące udzielania i monitorowania kredytów - ten dokument nakłada na nas obowiązek zabezpieczenia ryzyka powodzi.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
SebastianM
Moderator
Moderator icon
77
11
03-03-2023
Wiadomość 4 z 6 (918 wyświetleń)

Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

,"Wymóg ubezpieczenia od powodzi dotyczy umów podpisanych od 12 marca 2023 r. - potrzeba zapewnienia zabezpieczenia ryzyka powodzi "

Ale jakich umów? Kredytowych? Ubezpieczeniowych?

Co znaczy "stare" umowy?

Moja umowa jasno zawierala stwierdzenie: od powodzi dodatkowo domów. Jasno wskazuje to na to, ze mieszkania powinny byc ubezpieczone od wody, a domy dodatkowo od wody i powodzi.

Czyli podsumowują:
jezeli umowa kredytowa byla zawierana przed 12.03.23 to zapis o powodzi w ubezpieczeniu nie jest wymagany, dobrze zrozumialem? A jesli umowa kredytowa byla zawierana po 12.03 to taki zapis na ubezpieczeniu musi widniec?
Odpowiedz
0 Lajków
tomek631
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-03-2023
Wiadomość 5 z 6 (874 wyświetleń)

Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

Konieczność uwzględnienia w zakresie ubezpieczenia od ryzyka powodzi dotyczy wszystkich polis ubezpieczenia nieruchomości, które stanowią zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Niezależnie od daty zawarcia umowy kredytowej.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
316
61
04-09-2015
Wiadomość 6 z 6 (750 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Klucz U2F służy tylko i wyłącznie do zatwierdzenia logowania.  Nie autoryzuje nim żadnych przelewów.

 

 

I tutaj właśnie mamy problem. Ty musisz wpisywać kod z sms żeby wyszedł przelew. Czyli jest to bez

...

19-04-2024
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy