Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

@jarek003 Podstawa prawna była ogólna i w związku z oporem z mojej strony (na którymś etapie formularza przestałam go wypełniać), co do podawania danych do trzeciego pokolenia wstecz, włącznie ze szczegółowymi danymi pracodawcy i wszystkich moich źródeł dochodu, konto wg informacji od konsultanta banku, który mnie nagabywał w temacie, zostanie zamknięte. Od kontaktu z bankiem minęły chyba ze 3 tygodnie i na razie cisza. 

moje konto modelowo było trochę podobne do opisywanego,  mnie osobiście wzięcie takiego konta pod lupę nie dziwi.

 

Pranie pieniędzy i terroryzm nie muszą mieć zasięgu międzynarodowego, chodzi o rozmycie źródła pochodzenia i przeznaczenie środków, tu transfery nieregularne i na niewielkie kwoty mogą świetnie funkcjonować. Zawodowo (choć nie w kontekście bankowości) mogę mieć skrzywione spojrzenie - jeżeli nie ma stałego źródła zasilenia rachunku, a konto jest utrzymywane i coś sporadycznie na nie wpłynie i z niego wyjdzie, to modelowo nie pasuje do standardu - wg mnie podpada pod automat weryfikacyjny. Inna sprawa nieudolnego zmuszania ludzi do poddania się weryfikacji.

dalena
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
45
13
17-11-2020
Wiadomość 21 z 123 (55 432 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Zarejestrowałem się na tym forum bo też dostałem wezwanie banku i szukałem w sieci informacji. Bardzo jestem ciekawy jakie uzasadnienie przedstawił by bank w przypadku mojego konta.
Dobrze się złożyło, że kilka dni wcześniej dostałem informację o zmianie opłat i możliwości wypowiedzenia umowy. I to by było na tyle jeżeli chodzi o moją współpracę z ING (kilkudziesięcioletnią - od wczesnych lat 90-tych ubiegłego wieku)
gregg25
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
10
29-11-2020
Wiadomość 22 z 123 (55 358 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

[ Edytowane ]
do moderatorów: Dlaczego bank żąda takiego oświadczenia ode mnie? Na moje konto wpływają środki tylko z innych kont w Polsce ( dochody moje i żony). Nie ma żadnych wpłat gotówkowych ani przelewów z zagranicy. Uznaliśmy, że przysłanie nam czegoś takiego bez żadnego uzasadnienia jest obraźliwe i w związku z tym w najbliższym czasie zakończymy kilkudziesięcioletnią współpracę z ING.
gregg25
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
10
29-11-2020
Wiadomość 23 z 123 (55 318 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

[ Edytowane ]

gregg25 szkoda, że podjąłeś taką decyzję o zakończeniu współpracy.
Podstawą do pobrania oświadczenia jest ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Na podstawie tej ustawy instytucje finansowe mają  obowiązek identyfikacji i oceny ryzyka określonego ustawą  oraz do stosowania wobec swoich klientów środków bezpieczeństwa finansowego. Obligują nas do tego wymogi prawa. Proces ten dotyczy wszystkich klientów, ale realizujemy go zgodnie z wewnętrzną polityką. 
Dzięki takim działaniom możemy dbać o bezpieczeństwo finansowe klientów. Wszystkie informacje są chronione tajemnicą bankową.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1072
215
07-06-2017
Wiadomość 24 z 123 (55 223 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

@m356 primo "via Niderlandy" to "przez Niderlandy" czyli dawną Holandię, która teraz ma nową nazwę... a secundo co do straszenia mnie odpowiedzialnością za "pomówienie", to dopisz do tego może bankier.pl i chyba dyrekcję ING BŚ https://www.bankier.pl/wiadomosc/ING-Bank-Slaski-zabiera-glos-w-sprawie-prania-pieniedzy-z-Rosji-i-U... zwłaszcza, że jak poniżej doczytasz, nie tylko mnie dotyczy problem... a że coś na rzeczy to proponuję z tutejszej społeczności https://spolecznosc.ing.pl/-/M%C3%B3wimy-Po-prostu/Pranie-brudnych-pieniedzy-w-ING-Bank-Slaski-bank-... a jak w tym temacie cichutko - ojoj...

 

co do wszystkich "fachowców" powołujących się na rzekomy "obowiązek" wynikający z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. (t.j. Dz.U. 2020 poz. 971 z późn.zm przepis art. 34 ust. 1 pkt 3 i 4 lit c) w sensie przepisu brzmi tak:

 

Art. 34. 1. Środki bezpieczeństwa finansowego obejmują:

                4) bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych klienta, w tym:
                   c) zapewnienie, że posiadane dokumenty, dane lub informacje dotyczące stosunków gospodarczych są na bieżąco aktualizowane.


co oznacza ni mniej, ni więcej, iż bank analizuje stosunki gospodarcze klienta, wynikające z jego własnych dokumentów, danych i informacji i słowa nie widzę tutaj na temat uprawnienia do żądania jakichkolwiek oświadczeń od klienta - na dodatek osoby fizycznej, gdyż dalej w ustawie napisano:

 

Art. 34. 4. Instytucje obowiązane na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach    tożsamości klienta i osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz sporządzać ich kopie.

czyli mamy tutaj zamknięty katalog danych, które obok dokumentacji wytworzonej w banku, banki mogą przetwarzać i oświadczeń o pochodzeniu środków tutaj nie widzę ale może coś przeoczyłem... ale aby dodać jeszcze parę słów w temacie podstaw działania banku dodam kolejny cytat w inkryminowanej ustawy:

 

Art. 35. 1. Instytucje obowiązane stosują środki bezpieczeństwa finansowego w przypadku:
                1) nawiązywania stosunków gospodarczych;
                2) przeprowadzania transakcji okazjonalnej:
                    a) o równowartości 15 000 euro lub większej, bez względu na to, czy transakcja jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka
                        operacji, które wydają się ze sobą powiązane, lub
                    b) która stanowi transfer środków pieniężnych na kwotę przekraczającą równowartość 1000 euro;
                 3) przeprowadzania gotówkowej transakcji okazjonalnej o równowartości 10 000 euro lub większej, bez względu na to, czy transakcja jest          przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane – w przypadku instytucji obowiązanych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23;
                  4) obstawiania stawek oraz odbioru wygranych o równowartości 2000 euro lub większej, bez względu na to, czy transakcja jest  przeprowadzana jako pojedyncza   

 

ale nawet w takich sytuacjach bank - w trybie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/847 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1781/2006 ( dz. U. UE. L. 2015.141. 1 z dnia 5 czerwca 2015 r.)   - może jedynie wymagać oraz sprawdzić poprawność i kompletność danych czyli:

 

   numeru rachunku zleceniodawcy oraz numer rachunku odbiorcy,

   pełną nazwę/imię i nazwisko zleceniodawcy,

   pełną nazwę/imię i nazwisko odbiorcy,

   pełny adres zleceniodawcy: miasto, nazwa ulicy z numerem domu i lokalu.

 

Od sprawdzania, dochodzenia i przesłuchiwania jest prokuratura a na późniejszym etapie sąd a nie bank komercyjny... a tak na koniec to wymagania dotyczące oświadczenia n/t pochodzenia środków stoją w jawnej kolizji z kardynalną zasadą systemu prawnego cywilizowanych państw a ujętą w zgrabny rym przez Rzymian - "nemo se ipsum accusare tenetur"... zatem pytam ponownie o wykładnię podstawy prawnej pism banku w tej sprawie, gdyż chyba jasno wykazałem, że przywołany przepis taką podstawą nie jest... lub dowiedzenie, że nie mam racji i przytoczone przepisy świadczą wbrew memu zdaniu...

 

i przypominam, że nie jest trollem ten, co pyta lecz ten, kto kluczy, zmienia temat i nie odpowiada na pytanie jasno, prosto i treściwie albo milczy, jeśli nie zna odpowiedzi...

mmer
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
28
34
26-11-2020
Wiadomość 25 z 123 (55 134 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Przychodzi człowiek do instytucji po pomoc i jeszcze wonty ma. Gdzie sieją takich imbecyli?

Nie pasuje? Idź gdzie indziej, nikt i tak Cię nie lubi.
johnmakaron
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
30
12
12-11-2020
Wiadomość 26 z 123 (55 111 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Żadna Ustawa w Polsce nie pozwala na traktowanie _z założenia_ każdego obywatela jako złodzieja i zaszczuwanie go pismami w stylu takim, jak te otrzymywane (jeszcze raz) bez żadnego uzasadnienia w ING. 
Jeśli jesteś kierowcą to Policjant w chwili zatrzymania nie powołuje się na Ustawę o policji (na podstawie której działa) tylko _musi_ Ci podać powód zatrzymania. ING, jak większość banków, stawia się ponad prawem i próbuje żądać od jego _losowo wybranych_ klientów tłumaczenia, że nie są złodziejami. Bardzo nieładnie...
A o samej Ustawie napisał już mój poprzednik bardzo wyczerpująco i podał nawet cytaty, które potwierdzają, że nie macie prawa do takich działań. To że wbijają Wam na korpo-szkoleniach takie głupoty to naprawdę nie wina pracowników ING (i nie mam do Was pretensji), aczkolwiek kadra zarządzająca mogłaby powiedzieć słowo "przepraszam". Niestety, na tym forum się tego nie doczekałem, ale cóż się spodziewać skoro na 2-dniową awarię Maklera w ogóle jako ING nie odpowiadacie...
 
Osoby, które poczuły się zaszczute pismami tego typu otrzymanymi z ING zachęcam do składania reklamacji (dostaniecie 2 zdania, że możecie zmienić bank ;-)). Może ich ilość wróci logiczne myślenie w korpo molochu jakim jest ING. Tych nadal zniesmaczonych i nieusatysfakcjonowanych odpowiedziami ING zachęcam do składania skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Z moje strony EOT. Pozdrawiam Cię @KarolinaM ;-)
 
marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
17
24-11-2020
Wiadomość 27 z 123 (55 019 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Ja rowniez dostalem takie pismo, dotyczace konta które uwaga: zostało utworzone przez bank na potrzeby splaty kredytu hipotecznego i ktore to zgodnie z wymogami kredytu musi byc zasilanie miesiecznie kwota wystarczajaca na pokrycie raty tak aby bank mogł samoczynnie co miesiac pobierac z niego srodki. I teraz mam sie tlumaczyc tym madralom skad mam srodki na tym koncie które służy w 99% spłacie kredytu i w 1% na zaplate rachunkow! Nie wspominajac juz nawet o fakcie ze warunkiem udzielenia kredytu bylo udokumentowanie zrodel dochodu! Co za id...a wysyla te pisma ?

JarekJakis
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
6
04-12-2020
Wiadomość 28 z 123 (54 884 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

ref: gdyby ktoś wciąż miał podobną sytuację tu znajdzię artykuł opisujący rygorystyczne podejście banku

https://www.money.pl/banki/dostal-pismo-z-ing-chca-wiedziec-skad-ma-pieniadze-bank-odpowiada-mamy-ta...
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 29 z 123 (53 316 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Ja też wychodzę z tego banku zabieram ze sobą niecałe 60000

eniek09
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
8
5
03-01-2018
Wiadomość 30 z 123 (53 266 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Błędna obsługa prośby o przelew BLIK

Błąd nie jest po naszej stronie, lecz tak jak słusznie zauważyłeś po stronie mBanku. Według informacji, jakie pozyskaliśmy, zostanie niebawem również poprawiony. Dziękujemy za zgłoszenie.

19-03-2024
Re: Aplikacja mobilna i narzędzia śledzące innych firm

Bo to nie jest natywna aplikacja, to tylko lekko zmodyfikowany widok strony mobilnej umieszczony w „aplikacji”.

19-03-2024
Re: Re.: Warunki polisy ubezpieczeniowej nieruchomości

,"Wymóg ubezpieczenia od powodzi dotyczy umów podpisanych od 12 marca 2023 r. - potrzeba zapewnienia zabezpieczenia ryzyka powodzi "

Ale jakich umów? Kredytowych? Ubezpieczeniowych?

Co znaczy "stare" um...

19-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy