Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]

Dzień dobry,

Dlaczego bank ING żąda od swoich klientów detalicznych - dodam, że o minimalnych wpłatach na konto - oświadczeń o:

a) o źródłach pochodzenia majątku (!)

b) o o źródłach środków pieniężnych wpływających na konto?

 

ING chyba jednak nie powinno obchodzić pochodzenie czegoś, czego u Was nie "przechowuję" (skąd mam samochód samochód, dom, etc.)? 

A może coś w Polsce się zmieniło i rolę Urzędu Skarbowego przejmuje ING?

 

Pozdrawiam,

 

--

Marcin

 

marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
18
24-11-2020
Wiadomość 1 z 124 (50 443 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]
 
Odpowiedz
0 Lajków
johnmakaron
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
33
12
12-11-2020
Wiadomość 2 z 124 (50 409 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

 
Odpowiedz
0 Lajków
johnmakaron
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
33
12
12-11-2020
Wiadomość 3 z 124 (50 409 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]

@marc_in, bank (nie tylko ING) musi stosować się do obowiązujących przepisów prawa i w tym wypadku chodzi o ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML) i zapewne chodzi o art.34

 

Jeśli masz np:

- przelewy zagraniczne

- przelewy dotyczące tranzakcji walutowych lub bitcoinowych

to możesz być rygorystyczniej badany - wyznaczników jest wiele i tak na prawdę w banku nikt nie wie czy robisz lewe interesy, a bank jest zobligowany do pewnych czynności sprawdzających.

 

Dla banku jest to standardowe działania i działa w ramach prawa.

ref: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000723/U/D20180723Lj.pdf 

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 4 z 124 (50 320 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

@m365

Nie, to nie jest "zwykłe działanie banku" tylko zwykłe nękanie ludzi (klientów).

Na koncie o który mowa nigdy nie było:

przelewów zagranicznych,

- przelewy dotyczące transakcji walutowych lub bitcoinowych

- itp. itd. innych "podejrzanych transakcji.

 

Konto o którym mowa nie ma stałych wpływów a 99% operacji jakie są wykonywane dotyczy przelewu z innego konta ING do którego właściciel jest również upoważniony i opłat za zakupy/media.

 

To naprawdę śmieszne i żenujące. Strzelacie z armaty do wróbla podczas, gdy grubym rybom pozwalacie na robienie co chcą. Wystarczy wpisać w Google "ING + pranie pieniędzy" i się okaże, skąd w ING tak nagła chęć kontroli (szkoda, że nie tych co trzeba i nie w takim zakresie jak trzeba).

 

Jeszcze raz proszę więc o wskazanie, co jest podstawą dla stosowania przez Wasz KYC takich procedur w tym przypadku?

Nie odpowiedziałeś również, co bank ma do sposobu w jaki wszedłem w posiadanie mojego majątku? (nie mylić z pieniędzmi na koncie). 

 

Sprawa nadaje się do rzecznika praw obywatelskich...

 

--

Marcin

marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
18
24-11-2020
Wiadomość 5 z 124 (50 262 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]

Dodam, że konto z którego mamy się "tłumaczyć" ING:

- ma niewielką liczbę przelewów miesięcznych,

- przelewy to kwoty 2 lub 3-cyfrowe (4-cyfrowe kilka razy w roku).

 

Słowem - "bieda"... i z powodu tej biedy mamy się tłumaczyć ING z całego naszego życia i z tego powodu ING traktuje nas jak źródło finansowania terroryzmu??? Zmieńcie algorytmy w aplikacjach działu KYC, bo chyba coś nie działa.

 

Żeby nie przedłużać dyskusji, jutro zgłoszę do ING oficjalną skargę na nękanie tego typu pismami.

 

--

Marcin

 

 

 

marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
18
24-11-2020
Wiadomość 6 z 124 (50 254 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

Widocznie osoba z którą wymieniasz przelewy ma problemy i albo o nich wiesz i niepotrzebnie darzysz temat, albo o nich nie wiesz, bo Ci nie mówi.

Podstawę prawną dostałeś w postach powyżej.
Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 7 z 124 (50 247 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]

@Konto usunięte

Tak, moja żona ma problem... taki, że jest osobą bezrobotną i musi przelewać z mojego konta do którego jest upoważniona.

I za to ING każe jej się tłumaczyć, tzn. że jest terrorystą z 40 zł na koncie.

 

Gratuluję Ci błyskotliwości Sherlocku...

 

P.S.

Czytaj uważnie - nie prosiłem ING o podstawę prawną tylko o wyjaśnienie, jakie cechy charakterystyczne przepływów na koncie żony są podstawą do skierowania takiego pisma.

 

--

Marcin

marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
18
24-11-2020
Wiadomość 8 z 124 (50 216 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

@marc_in, zadajesz pytanie na forum więc staramy się Ci podpowiedzieć co może być nie tak, a Ty nie akceptujesz takich odpowiedzi więc skontaktuj się z bankiem ING poprzez właściwy kanał komunikacji: klient-bank i nie bij piany, bo nic tym nie osiągniesz. Przeczytaj sobie ustawę AML, o której wspominałem i pamiętaj, że banki nie muszą się dzielić szczegółowymi informacjami na temat tego dlaczego zostałeś wybrany przez jakiś algorytm albo analityka, chociaż zapewne mogę Ci podać podstawę prawną..

 

Szczerze życzę powodzenia w uzyskaniu właściwej infomacji od banku.

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 9 z 124 (50 193 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

marc_in, prosimy o te informacje, ponieważ taki obowiązek nakłada na nas prawo - wspomniana już przez m365, Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. Dz.U. z 12.04.2018 r. poz. 723 z późn. zm.,) art 34. ust 1, pkt 4 lit. b. Jeśli nie zgadzasz się z tym pismem oraz oświadczeniem, możesz złożyć reklamację: na czacie w Moim ING, telefonicznie +48 323570069 lub osobiście w oddziale.


***
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
KarolinaM
Moderator
Moderator icon
562
122
19-03-2018
Wiadomość 10 z 124 (50 097 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Re: Zeskanuj i zapłać

Szkoda, byłaby to bardzo przydatna funkcja.

Niestety, ale "Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku", to zupełnie inna funkcja, zupełnie nieprzydatna dla klienta indywidualnego, który przy kasie w sklepie

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy