Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]

Dzień dobry,

Dlaczego bank ING żąda od swoich klientów detalicznych - dodam, że o minimalnych wpłatach na konto - oświadczeń o:

a) o źródłach pochodzenia majątku (!)

b) o o źródłach środków pieniężnych wpływających na konto?

 

ING chyba jednak nie powinno obchodzić pochodzenie czegoś, czego u Was nie "przechowuję" (skąd mam samochód samochód, dom, etc.)? 

A może coś w Polsce się zmieniło i rolę Urzędu Skarbowego przejmuje ING?

 

Pozdrawiam,

 

--

Marcin

 

marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
18
24-11-2020
Wiadomość 1 z 124 (49 693 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]
 
Odpowiedz
0 Lajków
johnmakaron
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
32
12
12-11-2020
Wiadomość 2 z 124 (49 659 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

 
Odpowiedz
0 Lajków
johnmakaron
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
32
12
12-11-2020
Wiadomość 3 z 124 (49 659 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]

@marc_in, bank (nie tylko ING) musi stosować się do obowiązujących przepisów prawa i w tym wypadku chodzi o ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML) i zapewne chodzi o art.34

 

Jeśli masz np:

- przelewy zagraniczne

- przelewy dotyczące tranzakcji walutowych lub bitcoinowych

to możesz być rygorystyczniej badany - wyznaczników jest wiele i tak na prawdę w banku nikt nie wie czy robisz lewe interesy, a bank jest zobligowany do pewnych czynności sprawdzających.

 

Dla banku jest to standardowe działania i działa w ramach prawa.

ref: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000723/U/D20180723Lj.pdf 

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 4 z 124 (49 570 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

@m365

Nie, to nie jest "zwykłe działanie banku" tylko zwykłe nękanie ludzi (klientów).

Na koncie o który mowa nigdy nie było:

przelewów zagranicznych,

- przelewy dotyczące transakcji walutowych lub bitcoinowych

- itp. itd. innych "podejrzanych transakcji.

 

Konto o którym mowa nie ma stałych wpływów a 99% operacji jakie są wykonywane dotyczy przelewu z innego konta ING do którego właściciel jest również upoważniony i opłat za zakupy/media.

 

To naprawdę śmieszne i żenujące. Strzelacie z armaty do wróbla podczas, gdy grubym rybom pozwalacie na robienie co chcą. Wystarczy wpisać w Google "ING + pranie pieniędzy" i się okaże, skąd w ING tak nagła chęć kontroli (szkoda, że nie tych co trzeba i nie w takim zakresie jak trzeba).

 

Jeszcze raz proszę więc o wskazanie, co jest podstawą dla stosowania przez Wasz KYC takich procedur w tym przypadku?

Nie odpowiedziałeś również, co bank ma do sposobu w jaki wszedłem w posiadanie mojego majątku? (nie mylić z pieniędzmi na koncie). 

 

Sprawa nadaje się do rzecznika praw obywatelskich...

 

--

Marcin

marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
18
24-11-2020
Wiadomość 5 z 124 (49 512 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]

Dodam, że konto z którego mamy się "tłumaczyć" ING:

- ma niewielką liczbę przelewów miesięcznych,

- przelewy to kwoty 2 lub 3-cyfrowe (4-cyfrowe kilka razy w roku).

 

Słowem - "bieda"... i z powodu tej biedy mamy się tłumaczyć ING z całego naszego życia i z tego powodu ING traktuje nas jak źródło finansowania terroryzmu??? Zmieńcie algorytmy w aplikacjach działu KYC, bo chyba coś nie działa.

 

Żeby nie przedłużać dyskusji, jutro zgłoszę do ING oficjalną skargę na nękanie tego typu pismami.

 

--

Marcin

 

 

 

marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
18
24-11-2020
Wiadomość 6 z 124 (49 504 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

Widocznie osoba z którą wymieniasz przelewy ma problemy i albo o nich wiesz i niepotrzebnie darzysz temat, albo o nich nie wiesz, bo Ci nie mówi.

Podstawę prawną dostałeś w postach powyżej.
Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 7 z 124 (49 497 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

[ Edytowane ]

@Konto usunięte

Tak, moja żona ma problem... taki, że jest osobą bezrobotną i musi przelewać z mojego konta do którego jest upoważniona.

I za to ING każe jej się tłumaczyć, tzn. że jest terrorystą z 40 zł na koncie.

 

Gratuluję Ci błyskotliwości Sherlocku...

 

P.S.

Czytaj uważnie - nie prosiłem ING o podstawę prawną tylko o wyjaśnienie, jakie cechy charakterystyczne przepływów na koncie żony są podstawą do skierowania takiego pisma.

 

--

Marcin

marc_in
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
18
24-11-2020
Wiadomość 8 z 124 (49 466 wyświetleń)

Re.: ING żąda bez wyraźnego powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pieniężnych

@marc_in, zadajesz pytanie na forum więc staramy się Ci podpowiedzieć co może być nie tak, a Ty nie akceptujesz takich odpowiedzi więc skontaktuj się z bankiem ING poprzez właściwy kanał komunikacji: klient-bank i nie bij piany, bo nic tym nie osiągniesz. Przeczytaj sobie ustawę AML, o której wspominałem i pamiętaj, że banki nie muszą się dzielić szczegółowymi informacjami na temat tego dlaczego zostałeś wybrany przez jakiś algorytm albo analityka, chociaż zapewne mogę Ci podać podstawę prawną..

 

Szczerze życzę powodzenia w uzyskaniu właściwej infomacji od banku.

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 9 z 124 (49 443 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

marc_in, prosimy o te informacje, ponieważ taki obowiązek nakłada na nas prawo - wspomniana już przez m365, Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tj. Dz.U. z 12.04.2018 r. poz. 723 z późn. zm.,) art 34. ust 1, pkt 4 lit. b. Jeśli nie zgadzasz się z tym pismem oraz oświadczeniem, możesz złożyć reklamację: na czacie w Moim ING, telefonicznie +48 323570069 lub osobiście w oddziale.


***
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
KarolinaM
Moderator
Moderator icon
560
122
19-03-2018
Wiadomość 10 z 124 (49 347 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

28-03-2024
Re.: Zablokowany dostep

kuriozum mialem dzis to samo - jak sie skonczyla twoja sytuacja?

28-03-2024
zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Witam - dziś otrzymalem sms o tresci "wykryslismy podejrzane transakcje dlatego tymczasowo zablokowalismy bankowosc internetowa, skontaktuj sie z infolinia". Po kontakcie z infolinia otrzymalem inform

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy