27-11-2020 11:21
@jarek003 Podstawa prawna była ogólna i w związku z oporem z mojej strony (na którymś etapie formularza przestałam go wypełniać), co do podawania danych do trzeciego pokolenia wstecz, włącznie ze szczegółowymi danymi pracodawcy i wszystkich moich źródeł dochodu, konto wg informacji od konsultanta banku, który mnie nagabywał w temacie, zostanie zamknięte. Od kontaktu z bankiem minęły chyba ze 3 tygodnie i na razie cisza.
moje konto modelowo było trochę podobne do opisywanego, mnie osobiście wzięcie takiego konta pod lupę nie dziwi.
Pranie pieniędzy i terroryzm nie muszą mieć zasięgu międzynarodowego, chodzi o rozmycie źródła pochodzenia i przeznaczenie środków, tu transfery nieregularne i na niewielkie kwoty mogą świetnie funkcjonować. Zawodowo (choć nie w kontekście bankowości) mogę mieć skrzywione spojrzenie - jeżeli nie ma stałego źródła zasilenia rachunku, a konto jest utrzymywane i coś sporadycznie na nie wpłynie i z niego wyjdzie, to modelowo nie pasuje do standardu - wg mnie podpada pod automat weryfikacyjny. Inna sprawa nieudolnego zmuszania ludzi do poddania się weryfikacji.
29-11-2020 12:31
29-11-2020 19:32 | Edytowano: 29-11-2020 19:36
30-11-2020 21:36 | Edytowano: 30-11-2020 21:38
gregg25 szkoda, że podjąłeś taką decyzję o zakończeniu współpracy.
Podstawą do pobrania oświadczenia jest ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Na podstawie tej ustawy instytucje finansowe mają obowiązek identyfikacji i oceny ryzyka określonego ustawą oraz do stosowania wobec swoich klientów środków bezpieczeństwa finansowego. Obligują nas do tego wymogi prawa. Proces ten dotyczy wszystkich klientów, ale realizujemy go zgodnie z wewnętrzną polityką.
Dzięki takim działaniom możemy dbać o bezpieczeństwo finansowe klientów. Wszystkie informacje są chronione tajemnicą bankową.
02-12-2020 21:29
@m356 primo "via Niderlandy" to "przez Niderlandy" czyli dawną Holandię, która teraz ma nową nazwę... a secundo co do straszenia mnie odpowiedzialnością za "pomówienie", to dopisz do tego może bankier.pl i chyba dyrekcję ING BŚ https://www.bankier.pl/wiadomosc/ING-Bank-Slaski-zabiera-glos-w-sprawie-prania-pieniedzy-z-Rosji-i-U... zwłaszcza, że jak poniżej doczytasz, nie tylko mnie dotyczy problem... a że coś na rzeczy to proponuję z tutejszej społeczności https://spolecznosc.ing.pl/-/M%C3%B3wimy-Po-prostu/Pranie-brudnych-pieniedzy-w-ING-Bank-Slaski-bank-... a jak w tym temacie cichutko - ojoj...
co do wszystkich "fachowców" powołujących się na rzekomy "obowiązek" wynikający z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. (t.j. Dz.U. 2020 poz. 971 z późn.zm przepis art. 34 ust. 1 pkt 3 i 4 lit c) w sensie przepisu brzmi tak:
Art. 34. 1. Środki bezpieczeństwa finansowego obejmują:
4) bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych klienta, w tym:
c) zapewnienie, że posiadane dokumenty, dane lub informacje dotyczące stosunków gospodarczych są na bieżąco aktualizowane.
co oznacza ni mniej, ni więcej, iż bank analizuje stosunki gospodarcze klienta, wynikające z jego własnych dokumentów, danych i informacji i słowa nie widzę tutaj na temat uprawnienia do żądania jakichkolwiek oświadczeń od klienta - na dodatek osoby fizycznej, gdyż dalej w ustawie napisano:
Art. 34. 4. Instytucje obowiązane na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach tożsamości klienta i osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz sporządzać ich kopie.
czyli mamy tutaj zamknięty katalog danych, które obok dokumentacji wytworzonej w banku, banki mogą przetwarzać i oświadczeń o pochodzeniu środków tutaj nie widzę ale może coś przeoczyłem... ale aby dodać jeszcze parę słów w temacie podstaw działania banku dodam kolejny cytat w inkryminowanej ustawy:
Art. 35. 1. Instytucje obowiązane stosują środki bezpieczeństwa finansowego w przypadku:
1) nawiązywania stosunków gospodarczych;
2) przeprowadzania transakcji okazjonalnej:
a) o równowartości 15 000 euro lub większej, bez względu na to, czy transakcja jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka
operacji, które wydają się ze sobą powiązane, lub
b) która stanowi transfer środków pieniężnych na kwotę przekraczającą równowartość 1000 euro;
3) przeprowadzania gotówkowej transakcji okazjonalnej o równowartości 10 000 euro lub większej, bez względu na to, czy transakcja jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane – w przypadku instytucji obowiązanych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23;
4) obstawiania stawek oraz odbioru wygranych o równowartości 2000 euro lub większej, bez względu na to, czy transakcja jest przeprowadzana jako pojedyncza
ale nawet w takich sytuacjach bank - w trybie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/847 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1781/2006 ( dz. U. UE. L. 2015.141. 1 z dnia 5 czerwca 2015 r.) - może jedynie wymagać oraz sprawdzić poprawność i kompletność danych czyli:
numeru rachunku zleceniodawcy oraz numer rachunku odbiorcy,
pełną nazwę/imię i nazwisko zleceniodawcy,
pełną nazwę/imię i nazwisko odbiorcy,
pełny adres zleceniodawcy: miasto, nazwa ulicy z numerem domu i lokalu.
Od sprawdzania, dochodzenia i przesłuchiwania jest prokuratura a na późniejszym etapie sąd a nie bank komercyjny... a tak na koniec to wymagania dotyczące oświadczenia n/t pochodzenia środków stoją w jawnej kolizji z kardynalną zasadą systemu prawnego cywilizowanych państw a ujętą w zgrabny rym przez Rzymian - "nemo se ipsum accusare tenetur"... zatem pytam ponownie o wykładnię podstawy prawnej pism banku w tej sprawie, gdyż chyba jasno wykazałem, że przywołany przepis taką podstawą nie jest... lub dowiedzenie, że nie mam racji i przytoczone przepisy świadczą wbrew memu zdaniu...
i przypominam, że nie jest trollem ten, co pyta lecz ten, kto kluczy, zmienia temat i nie odpowiada na pytanie jasno, prosto i treściwie albo milczy, jeśli nie zna odpowiedzi...
02-12-2020 22:58
03-12-2020 19:04
04-12-2020 16:13
Ja rowniez dostalem takie pismo, dotyczace konta które uwaga: zostało utworzone przez bank na potrzeby splaty kredytu hipotecznego i ktore to zgodnie z wymogami kredytu musi byc zasilanie miesiecznie kwota wystarczajaca na pokrycie raty tak aby bank mogł samoczynnie co miesiac pobierac z niego srodki. I teraz mam sie tlumaczyc tym madralom skad mam srodki na tym koncie które służy w 99% spłacie kredytu i w 1% na zaplate rachunkow! Nie wspominajac juz nawet o fakcie ze warunkiem udzielenia kredytu bylo udokumentowanie zrodel dochodu! Co za id...a wysyla te pisma ?
26-02-2021 00:53
26-02-2021 09:17
Ja też wychodzę z tego banku zabieram ze sobą niecałe 60000
Użytkownik | Liczba Lajków |
---|---|
23 | |
12 | |
8 | |
7 | |
6 |