Odpowiedz

Karty płatnicze bez nadrukowanego kodu CVV.

Jakiś czas temu uczestniczyłem w szkoleniu dot. bezpieczeństwa systemów informatycznych. Prowadzący (a była to osoba dosyć znana w środowisku) sugerował by usunąć z posiadanych kart płatniczych kod CVV i przechowywać go w bezpiecznym miejscu. Na poparcie swoich zaleceń przedstawiał wyniki eksperymentu, w którym osobie stojącej w sklepowej kolejce udało się nagrać na telefon czytelny wizerunek obu storn kart płatniczych należących do innych osób dla ponad połowy podjętych prób. Mając dane naszej karty z obu jej stron, każda inna osoba może dokonać płatności w internecie...

Od tego czasu regularnie na każdej nowej karcie zaklejam kod CVV, chociaż najbezpieczniej byłoby go fizycznie usunąć (zdrapać), co przynajmniej częściowo pozbędzie nas potencjalnych kłopotów w przypadku zgubienia lub kradzieży karty.

Może Bank ING zdecydowałby się na możliwość zamawiania kart bez nadrukowanego kodu? Kod taki mogłby być umieszczony na łatwej do odklejenia naklejce lub na umowie karty, a wrazie gdyb y ktoś zgubił te dokumenty, to kod cały czas byłyby widoczny w systemie bankowości internetowej lub mobilnej.

Co o tym myślicie? Emotikon: Szczęśliwy

arek
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
35
31
27-12-2015
Wiadomość 1 z 4 (23 495 wyświetleń)

Re.: Karty płatnicze bez nadrukowanego kodu CVV.

@arek Zapisaliśmy Twoje sugestie.
Większość transakcji internetowych jest zabezpieczona kodem 3D Secure. Jeżeli sklep akceptuje tego typu identyfikację transakcji to otrzymujesz jednorazowy kod dla potwierdzenia płatności. Kod jest przesyłany w formie SMS na telefon, który podałeś w naszym banku.





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
772
171
04-09-2015
Wiadomość 2 z 4 (23 469 wyświetleń)

Re.: Karty płatnicze bez nadrukowanego kodu CVV.

[ Edytowane ]

Nie wiem czy tym sposobem nie psuję w jakiś sposób karty aczkolwiek zawsze gdy takową dostaję robię dokumentacje kodu i przechowuję go w bezpiecznym miejscu, po czym usuwam go z karty za pomocą ostrego nożyka. 

Są na świecie instytucje, szczególnie w krajach 3-go świata, gdzie można na spokojnie wykradać z kart pewne sumy pieniędzy bez wzbudzania podejrzeń. Kto zauważy transakcje typu "Opłaty Manipulacyjne -0.54gr"? Są organizacje, które w łatwy sposób zdobywają dane z karty. Mając 1000 takich kart, można miesiecznie podkradać ~540zł. 

Dlatego uważam, że kody CVV na odwrocie karty to jakaś przedpotopowa forma zabezpieczenia transakcji.

EDIT: do tego należy dodać, że są popularne serwisy płatnicze na świecie takie, które przechowują nasze karty. Ktoś w tych organizacjach ma dostęp do baz danych tych kart. Ta osoba zazwyczaj jest objęta jakąś formą kontraktu NDA (aczkolwiek niekoniecznie) co nie zmienia faktu, że może np. wykraść te dane i sprzedać gdzieś za dobrą sumę lub dane tego typu są po prostu wykradzione przez grupy hakerskie. Dlatego, uważajcie gdzie wpisujecie numery kart, najlepiej używajcie jednego serwisu typu PayU i płaćcie za ich pomocą. Im więcej serwisów będzie posiadało dane z waszych kart tym gorzej.

Odpowiedz
0 Lajków
Ixo
Ixo
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
11-01-2023
Wiadomość 3 z 4 (3 645 wyświetleń)

Re: Re.: Karty płatnicze bez nadrukowanego kodu CVV.

Dziękujemy za sugestię. Przekazaliśmy ją do odpowiedniego zespołu. Na naszej stronie informujemy również, jak chronić swoją kartę: https://www.ing.pl/indywidualni/karty/jak-chronic-swoja-karte 


Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MartynaC
Moderator
Moderator icon
421
93
12-04-2017
Wiadomość 4 z 4 (3 578 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy