Od oszczędzania do inwestowania

Jak zbudować niezależność finansową? Wykorzystaj znane zasady oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Maciej Samcik przedstawia jak bezboleśnie odłożyć na wakacje, na emeryturę czy na inny cel.

Rozpoczynamy cykl „od oszczędzania do inwestowania”, który przeznaczony jest dla każdego, kto chce sprawnie zarządzać własnymi finansami – zarówno już teraz, jak i w przyszłości. W ośmiu krokach, wraz z dziennikarzem Maciejem Samcikiem, przedstawimy jak zostać panem swojego losu i stać się niezależnym finansowo.

Materiały tworzone przez Wyborcza.biz

Oszczędzaj Inwestuj


Wideo z cyklu "Od oszczędzania do inwestowania":

2a.png#1 Jak zadbać o finanse? Pierwszy patent Samcika
Maciej Samcik doradza jak zostać Panem swojego losu. Niezależnie od tego ile zarabiasz i czy uważasz się za eksperta w zarządzaniu pieniędzmi.

3a.png#2 Czas to pieniądz: o windzie, która jedzie coraz szybciej
Regularne oszczędzanie przynosi efekty. Maciej Samcik przenosi się w przyszłość i udowadnia, że warto było zawczasu pomyśleć o emeryturze.

4a.png#3 Kto pierwszy będzie na mecie: lokata czy inwestycja?
Chcesz, aby Twoje pieniądze ścigały się o najlepszy zysk? Maciej Samcik opowiada o inwestowaniu oszczędności w przyszłość.

5a.png#4 Jak lokować oszczędności, żeby nie dostać w zęby?
Chciałbyś zacząć inwestować, ale boisz się szybkiego nokautu? Maciej Samcik opowiada o tych mniej i bardziej ryzykownych inwestycjach.

Jak lokować, żeby nie zaprószyć ognia?#5 Jak lokować, żeby nie zaprószyć ognia?
Warto inwestować tak, aby nie zaprószyć w swoim portfelu ognia. Maciej Samcik opowiada o inwestycyjnym BHP.

7a.png#6 Zaplanuj swoją zamożność
Nie wiesz na jaką ścieżkę wprowadzić swoje oszczędności? Maciej Samcik opowiada o budowaniu systematycznego planu inwestowania.

Jak lecieć po zyski, żeby szczęśliwie wylądować?#7 Jak lecieć po zyski, żeby szczęśliwie wylądować?
Świat inwestycji przypomina przygotowanie do długiego lotu. Maciej Samcik opowiada o tym co warto zrobić przed startem.

Cztery strzały Samcika w dziesiątkę: jak oszczędzać, żeby nie bolało?#8 Cztery strzały Samcika w dziesiątkę: jak oszczędzać, żeby nie bolało?
Oszczędzanie to przede wszystkim dobre nawyki. Maciej Samcik opowiada o sztuczkach, dzięki którym bezboleśnie odłożysz środki.

Artykuły z cyklu "Od oszczędzania do inwestowania":

1 artykuł.png#1 Czipsy i kawa czy spełnianie marzeń?
Wydawanie pieniędzy jest dla mnie wielką przyjemnością, ale jeszcze przyjemniejsza jest świadomość, że mógłbym je wydać, gdybym tylko chciał. Z drobnych oszczędności z czasem urosną poważne sumy.

warto.png#2 Warto odkładać małe kwoty, czyli potęga procentu składanego
Warto odkładać codziennie niewielkie sumy, które i tak przeciekałyby wam przez palce (np. na kawę czy chipsy), bo w skali miesięcy, kwartałów i lat mogą one urosnąć - co tam mogą: na pewno urosną! - do bardzo poważnych kwot.

Untitled design.png#3 Bezpieczeństwo nie jest najważniejsze, czyli warto mieć fundusz w portfelu
Z długoterminowym gromadzeniem oszczędności jest tak, jak z wyścigiem na wiele okrążeń. Nawet minimalne zwiększenie średniej prędkości przekłada się na bardzo wyraźną poprawę wyniku na mecie.

Co poza lokatą? Samcik rozprawia się z mitami o oszczędzaniu#4 Co poza lokatą? Samcik rozprawia się z mitami o oszczędzaniu
Wokół inwestowania narosło wiele mitów. Że to zajęcie dostępne tylko dla ludzi mających wiedzę tajemną, że ciułacz nieposiadający dużych pieniędzy nie ma tu czego szukać. Czy lokowanie oszczędności poza bankiem poleciłbym każdemu z moich czytelników?

Okiełznaj ryzyko i zarabiaj. Jak wygrać z funduszem inwestycyjnym?#5 Okiełznaj ryzyko i zarabiaj. Jak wygrać z funduszem inwestycyjnym?
Jak lokować oszczędności w funduszach, by nie osiwieć z nerwów? W długim terminie nigdy nie możesz być pewny, że dany sposób lokowania pieniędzy będzie lepszy od innych. Jeśli lokujesz w funduszach inwestycyjnych, to wybierz co najmniej dwa lub trzy.

Zaplanuj swoją zamożność. Jak inwestować w funduszach?#6 Zaplanuj swoją zamożność. Jak inwestować w funduszach?
Sprawdziłem na własnej skórze, że w systematycznym oszczędzaniu najważniejszy - i zarazem najtrudniejszy - jest pierwszy krok. Później idzie już z górki. Dziś wspólnie postaramy się ten pierwszy krok wykonać.

Untitled design.png#7 Gdy cały świat stoi otworem
Częścią każdego porządnego planu systematycznego inwestowania - czyli budowania funduszu spełniania marzeń na czas, w którym nie będziemy już mieli chęci pracować - powinno być lokowanie oszczędności na rynku kapitałowym.

Jak oszczędzać szybciej#8 Jak oszczędzać szybciej?
Jeśli czytałeś moje poprzednie poradniki, to wiesz już, jak zadbać o finansowy spadochron i dlaczego warto mieć w portfelu coś więcej niż tylko zapas gotówki na czarną godzinę. Czas dowiedzieć się, jak oszczędzać... jeszcze szybciej.

Źródło zdjęć: fotolia.com