Odpowiedz

Zakończenie okresu karencji.

Witam wszystkich, mój pierwszy post niestety. Miałem nadzieję, że nie będę musiał tutaj zaglądać.

 

Zakupiłem mieszkanie w inwestycji, która miła być do odbioru w sierpniu 2020.

Ostatnia rata za mieszkanie miała wpłynąć na konto Dewelopera na przełomie czerwca/lipca 2020.

Z racji delikatnej zimy prace budowlane trwały cały czas i w efekcie mieszkanie do odbioru będzie w maju 2020.

W konsekwencji Deweloper zwrócił się z prośbą o wpłatę całości kwoty za zakup mieszkania do końca kwietnia 2020.

 

Otrzymałem kredyt w Banku ING ale w trakcie okazało się, że nie potrzebują uruchamiać całości kredytu bo poradzę sobie własnymi siłami. Powiedziano mi, że w takim wypadku by zakończyć okres karencji i zacząć spłacać raty kapitałowe wystarczy informacja od Dewelopera o uregulowania w całości kwoty należności za zakupione mieszkanie.

 

Potwierdzenie otrzymałem i okazało się, że jest problem bo takie zaświadczenie nie jest odpowiednie i Deweloper wystawić je powinien po wykonaniu pomiarów końcowych i naliczeniu ewentualnych różnic pomiarowych.....problem w tym, że zostały one już dokonane,a rozliczenie końcowe złożone na moje ręce.

 

Na ten moment posiadam:

1. Rozliczenie końcowe od Dewelopera z informacją o cenie mieszkania po wykonaniu pomiarów końcowych, jaka część należności została już uregulowana i ile pozostało do zapłaty na dzień 09.03.2020

2. Potwierdzenia przelewów na konto Dewelopera środków uruchomionych w ramach kredytu ING z dnia 10.03.2020

3. Potwierdzenia przelewów pozostałej części należności z mojego prywatnego konta pod koniec 04.2020

4. Potwierdzenie od Dewelopera o całkowitym uregulowaniu należności za zakup inwestycji.

 

Pytanie jakich dokumentów potrzebuję by móc udowodnić, że zakup jest już w pełni opłacony, a ja chcę zrezygnować z nieuruchomionej części kredytu,a także zakończyć okres karencji i zacząć płacić pełne raty kredytowe?

 

Będę wdzięczny za pomoc bo z "wystarczy zaświadczenie od Dewelopera i nie będzie problemu" jednak problem się robi.

Odpowiedz
0 Lajków
asymptota
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
20-04-2020
Wiadomość 1 z 5 (4 866 wyświetleń)

Re: Zakończenie okresu karencji.

Zawsze naszą transzą zamykamy inwestycję, żeby mieć pewność, że jest zakończona. 
W opisanej przez Ciebie sytuacji będziemy Cię prosili o zaświadczenie od dewelopera, że  cała kwota związana z inwestycją do niego wpłynęła. 

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MartaK
Były moderator
Były moderator icon
672
176
04-09-2015
Wiadomość 2 z 5 (4 784 wyświetleń)

Re: Zakończenie okresu karencji.

Czy ostatnia transza musi być wypłacona w całości z banku, czy istotne jest, żeby bank miał jakiś udział w tej ostatniej transzy? Np. transza wynosi 30 tys., ale okazuje się, że mam 20 tys. własnych pieniędzy, więc na ostatnią transzę z banku potrzebuję tylko 10 tys. i tym samym nie uruchamiam całej wnioskowanej kwoty kredytu. Czy taki sposób wypłaty ostatniej transzy jest dopuszczalny?

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 3 z 5 (4 736 wyświetleń)

Re: Zakończenie okresu karencji.

[ Edytowane ]

Jeśli dysponujesz gotówką na ostatnią transzę to najszybszą opcją byłoby uruchomienie ostatniej transzy na rzecz dewelopera i jednoczesna nadpłata kredytu z własnych środków. Za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego udzielonego w ostatnich latach nie jest pobierana prowizja więc taki zabieg nie będzie dla Ciebie kosztowny. Oczywiście taka opcja jest możliwa gdy nie nadpłaciłaś bezpośrednio deweloperowi transzy z własnych środków - tutaj powinnaś poczekać na uruchomienie środków banku z ostatniej transzy. 

 

Jeśli Deweloper nie zamknął jeszcze Twojego rachunku powierniczego, otwartego, na który przelewane były transze z banku to możesz go dopytać, czy jeśli tam nadpłacisz środki to czy je Ci zwróci na Twoje konto w banku - jeśli tak to po prostu uruchom transze banku nawet gdy wszystkie środki już były przekazane deweloperowi, a następnie Deweloper po otrzymaniu ostatniej transzy z banku, która będzie stanowić nadpłatę, te środki Ci zwróci. Zanim pojdziesz tą - dopytaj dewelopera czy jest to możliwe. Nadpłaty środków deweloper nie może zatrzymać, ale jeśli rachunek powierniczy otwarty będzie już zamknięty to przelew transzy z banku się odbije i taki scenariusz nie będzie możliwy.

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 4 z 5 (4 719 wyświetleń)

Re: Zakończenie okresu karencji.

@czarna666 Ostatnią transzę standardowo wypłacamy w całości. Możesz od razu nadpłacić nią kredyt lub z własnej gotówki wpłacić część transzy - tak, jak napisałaś. W tej sprawie decyzję podejmujemy indywidualnie. Najlepiej będzie, jak skontaktujesz się z opiekunem Twojego wniosku. Specjalista sprawdzi, czy będziemy mogli podzielić ostatnią transzę Twojego kredytu Emotikon: Szczęśliwy 

 


***Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
DawidSz
Były moderator
Były moderator icon
225
47
26-11-2018
Wiadomość 5 z 5 (4 648 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Ile lat wstecz ING bierze pod uwagę w ryczałcie?

biorą 2 ostatnie lata + kwartał bieżącego.

 

Martyna, you are useless.

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy