Odpowiedz

Zakończenie okresu karencji.

Witam wszystkich, mój pierwszy post niestety. Miałem nadzieję, że nie będę musiał tutaj zaglądać.

 

Zakupiłem mieszkanie w inwestycji, która miła być do odbioru w sierpniu 2020.

Ostatnia rata za mieszkanie miała wpłynąć na konto Dewelopera na przełomie czerwca/lipca 2020.

Z racji delikatnej zimy prace budowlane trwały cały czas i w efekcie mieszkanie do odbioru będzie w maju 2020.

W konsekwencji Deweloper zwrócił się z prośbą o wpłatę całości kwoty za zakup mieszkania do końca kwietnia 2020.

 

Otrzymałem kredyt w Banku ING ale w trakcie okazało się, że nie potrzebują uruchamiać całości kredytu bo poradzę sobie własnymi siłami. Powiedziano mi, że w takim wypadku by zakończyć okres karencji i zacząć spłacać raty kapitałowe wystarczy informacja od Dewelopera o uregulowania w całości kwoty należności za zakupione mieszkanie.

 

Potwierdzenie otrzymałem i okazało się, że jest problem bo takie zaświadczenie nie jest odpowiednie i Deweloper wystawić je powinien po wykonaniu pomiarów końcowych i naliczeniu ewentualnych różnic pomiarowych.....problem w tym, że zostały one już dokonane,a rozliczenie końcowe złożone na moje ręce.

 

Na ten moment posiadam:

1. Rozliczenie końcowe od Dewelopera z informacją o cenie mieszkania po wykonaniu pomiarów końcowych, jaka część należności została już uregulowana i ile pozostało do zapłaty na dzień 09.03.2020

2. Potwierdzenia przelewów na konto Dewelopera środków uruchomionych w ramach kredytu ING z dnia 10.03.2020

3. Potwierdzenia przelewów pozostałej części należności z mojego prywatnego konta pod koniec 04.2020

4. Potwierdzenie od Dewelopera o całkowitym uregulowaniu należności za zakup inwestycji.

 

Pytanie jakich dokumentów potrzebuję by móc udowodnić, że zakup jest już w pełni opłacony, a ja chcę zrezygnować z nieuruchomionej części kredytu,a także zakończyć okres karencji i zacząć płacić pełne raty kredytowe?

 

Będę wdzięczny za pomoc bo z "wystarczy zaświadczenie od Dewelopera i nie będzie problemu" jednak problem się robi.

Odpowiedz
0 Lajków
asymptota
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
20-04-2020
Wiadomość 1 z 5 (4 863 wyświetleń)

Re: Zakończenie okresu karencji.

Zawsze naszą transzą zamykamy inwestycję, żeby mieć pewność, że jest zakończona. 
W opisanej przez Ciebie sytuacji będziemy Cię prosili o zaświadczenie od dewelopera, że  cała kwota związana z inwestycją do niego wpłynęła. 

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MartaK
Były moderator
Były moderator icon
672
176
04-09-2015
Wiadomość 2 z 5 (4 781 wyświetleń)

Re: Zakończenie okresu karencji.

Czy ostatnia transza musi być wypłacona w całości z banku, czy istotne jest, żeby bank miał jakiś udział w tej ostatniej transzy? Np. transza wynosi 30 tys., ale okazuje się, że mam 20 tys. własnych pieniędzy, więc na ostatnią transzę z banku potrzebuję tylko 10 tys. i tym samym nie uruchamiam całej wnioskowanej kwoty kredytu. Czy taki sposób wypłaty ostatniej transzy jest dopuszczalny?

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 3 z 5 (4 733 wyświetleń)

Re: Zakończenie okresu karencji.

[ Edytowane ]

Jeśli dysponujesz gotówką na ostatnią transzę to najszybszą opcją byłoby uruchomienie ostatniej transzy na rzecz dewelopera i jednoczesna nadpłata kredytu z własnych środków. Za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego udzielonego w ostatnich latach nie jest pobierana prowizja więc taki zabieg nie będzie dla Ciebie kosztowny. Oczywiście taka opcja jest możliwa gdy nie nadpłaciłaś bezpośrednio deweloperowi transzy z własnych środków - tutaj powinnaś poczekać na uruchomienie środków banku z ostatniej transzy. 

 

Jeśli Deweloper nie zamknął jeszcze Twojego rachunku powierniczego, otwartego, na który przelewane były transze z banku to możesz go dopytać, czy jeśli tam nadpłacisz środki to czy je Ci zwróci na Twoje konto w banku - jeśli tak to po prostu uruchom transze banku nawet gdy wszystkie środki już były przekazane deweloperowi, a następnie Deweloper po otrzymaniu ostatniej transzy z banku, która będzie stanowić nadpłatę, te środki Ci zwróci. Zanim pojdziesz tą - dopytaj dewelopera czy jest to możliwe. Nadpłaty środków deweloper nie może zatrzymać, ale jeśli rachunek powierniczy otwarty będzie już zamknięty to przelew transzy z banku się odbije i taki scenariusz nie będzie możliwy.

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 4 z 5 (4 716 wyświetleń)

Re: Zakończenie okresu karencji.

@czarna666 Ostatnią transzę standardowo wypłacamy w całości. Możesz od razu nadpłacić nią kredyt lub z własnej gotówki wpłacić część transzy - tak, jak napisałaś. W tej sprawie decyzję podejmujemy indywidualnie. Najlepiej będzie, jak skontaktujesz się z opiekunem Twojego wniosku. Specjalista sprawdzi, czy będziemy mogli podzielić ostatnią transzę Twojego kredytu Emotikon: Szczęśliwy 

 


***Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
DawidSz
Były moderator
Były moderator icon
225
47
26-11-2018
Wiadomość 5 z 5 (4 645 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
czas oczekiwania na decyzje

co to znaczy 21 od dnia zlozenia kompletu dokumentow czyli czego w przypadku osoby na umowie o prace? pytam sie o ostateczna decyzje etap 6?

27-03-2024
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Bezpieczeństwo pieniędzy naszych klientów jest bardzo ważne. Posiadany szereg zabezpieczeń oraz nieustannie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które są zgodne z najnowszymi standardami bezpieczeństwa

...

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy