Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

Do tej pory przekonany byłem o tym iż Bank ING dba o swoich klientów, jest transparentny , społecznie odpowiedzialny , polecałem go innym, nigdy nie było problemu z kontaktem, załatwieniem każdej  sprawy.

 

Jak Bank zamierza się odnieść do sytuacji przyjmowania do wyliczania oprocentowania stawki Wibor 6M , który jest tylko prognozą a nie ma realnego odzwierciedlenia w transakcjach na rynku międzybankowych.

 

Interesuje mnie stanowisko Banku , bo niestety ale w tej chwili jest to sztucznie zawyżony wskaźnik nie mający nic wspólnego z transakcjami na rynku międzybankowym.

 

Żaden Bank biorąc pod uwagę opłacalność swojego biznesu nie jest w stanie zapłacić takiej stawki, gdyż rynek międzybankowy jest martwy , a wskaźniki WIBOR są sztucznym tworem ustalanym przez Banki , w tym ING jako jednego z największych Banków w Polsce .

 

Jako aktywny uczestnik rynku finansowego od 20 lat , nie wyobrażam sobie aby żaden organ kontrolny nie zainterweniował w tej kwestii, Bank nie może stać się  beneficjentem nieudolnej polityki monetarnej NBP i  pogłębiającej ją sytuację wynikającą z wybuchu wojny, a wszystkie koszty mają zostać przerzucone na klienta.

 

W takich sytuacjach nasuwa się jedna kwestia art 69 Prawo Bankowe , na pewno zostanie użyty przeciwko Bankowi,który nadużywa zapisów w umowach kredytowych, które stają się abuzywne.

 

Wiec kwestia odpowiedzialności i wizerunku to jedno, a niejasne zasady ustalania wskaźnika Wibor to drugie.

 

Czekam na stanowisko Banku w tej sprawie...bo wzrost rat kredytów nawet o 100%, jest jasnym nieporozumieniem i wymaga , nie tylko politycznych zabiegów Banku, które i tak poniosą klienci-kredytobiorcy , a nie Bank.

 

 

 

 

 

 

 

Jesg

 

 

Marys
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
3
16-04-2022
Wiadomość 1 z 23 (22 685 wyświetleń)

Re.: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

Świetny post! To prawda, ja również byłem bardzo zadowolony z banku ING, a doją nas jak krowy.
Moja rata urosła z 1900zł na 3500zł. Dlaczego? Tylko dlatego, że kilka banków w Polsce postanowiło założyć sobie pewne wartości i doić klientów jak tylko mogą. Granica jest cienka i mam nadzieje, ze ING odpowie za to bo szykują się spore pozwy.

Bank bez klientów nie istnieje, ale teraz retoryka jest inna, teraz ING nastawione jest na dojenie chociaż doskonale wiedzą, że robią to bezprawnie.

Booster
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
7
5
20-02-2021
Wiadomość 2 z 23 (22 619 wyświetleń)

Re: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

WIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Wyznaczana jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania podawanych przez największe banki działające w Polsce, które są uczestnikami panelu WIBOR, po odrzuceniu wielkości skrajnych. 

Banki podają stawki oprocentowania (w ujęciu rocznym), po jakich są gotowe złożyć u siebie depozyt, o godz. 11:00 każdego dnia roboczego. 
Administratorem wskaźnika WIBOR jest GPW Benchmark. A ten z kolei posiada przewidzianą prawem licencję na publikację wskaźnika zgodnego z BMR. 

Nasz bank jest uczestnikiem GPW Benchmark i ma do tego przysługujące prawo. A tym samym WIBOR jest legalnym sposobem wyliczenia procentowania.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 3 z 23 (21 807 wyświetleń)

Re: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

eeeee - ściema

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 4 z 23 (21 429 wyświetleń)

Re: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

To rodzi się zasadnicze pytanie: czy bank ING może sobie przyjąć niższe oprocentowanie, niższy WIBOR (taka a nie inna stawka WIBOR to prawo czy obowiązek banku ING)?

Odpowiedz
0 Lajków
3rav
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
50
20
05-11-2018
Wiadomość 5 z 23 (21 252 wyświetleń)

Re: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się ze stawki WIBOR6 i marży Banku. Marża to jest zysk Banku i jest stała przez cały okres kredytowania. Jej wysokość akceptujesz przy podpisaniu umowy i Bank dotrzymuje umowy – nie zmienia jej przez cały czas trwania kredytu. 

WIBOR6 jest taki sam we wszystkich bankach i zmienia się co 6 miesięcy w zależności od tego co dzieje się na rynku. 

Bank nie podejmuje decyzji o wysokości stawki WIBOR.
 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 6 z 23 (20 809 wyświetleń)

Re: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

Ściema, bo bank zarabia na Wiborze i to bardzo.

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 7 z 23 (20 802 wyświetleń)

Re.: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

Czy bank w jakiś racjonalny sposób uzasadnił dlaczego opiera kredyty hipoteczne w dalszym ciągu na WIBOR6M a nie tak np mam w umowie na innym bardziej preferencyjnym wskaźniku? 

ATC
ATC
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
1
22-07-2022
Wiadomość 8 z 23 (13 792 wyświetleń)

Re: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

[ Edytowane ]

No chyba jednak definicja WIBOR podana przez moderatora nie jest OK. Bo na przykład 6M WIBOR oznacza stawkę referencyjną dla 6 miesięcznych depozytów/lokat oferowanych przez banki.

 

Odpowiedz
0 Lajków
YoBu
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
16
3
20-12-2022
Wiadomość 9 z 23 (7 414 wyświetleń)

Re: Oprocentowanie kredytów hipotecznych - wątpliwy WIBOR 6M

Dzień dobry, jeśli marża jest zyskiem Banku, to czyim zyskiem jest WIBOR? Kto zarabia na WIBORze? Bo rozumiem, że Bank zarabia na marży.
Zośka
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
1
26-12-2022
Wiadomość 10 z 23 (7 016 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

28-03-2024
Re.: Zablokowany dostep

kuriozum mialem dzis to samo - jak sie skonczyla twoja sytuacja?

28-03-2024
zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Witam - dziś otrzymalem sms o tresci "wykryslismy podejrzane transakcje dlatego tymczasowo zablokowalismy bankowosc internetowa, skontaktuj sie z infolinia". Po kontakcie z infolinia otrzymalem inform

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy