Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

Witam,

 

Czy podczas rozpatrywania wniosku kredytowego na zakup mieszkania od dewelopera konieczna wycena kupowanego mieszkania ?

 

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
trzesuaf
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
30-01-2018
Wiadomość 1 z 10 (10 278 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

@trzesuaf Tak, wtedy też jest potrzebny operat szacunkowy.

Przy zakupie mieszkania kosztuje 420 zł, a domu 680 zł.

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 2 z 10 (10 207 wyświetleń)

Re.: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

witam, mam pytanko , też biore od dewelopera mieszkanie i jest poki co w stanie surowym zamkniętym , odbior kluczy dopiero okolice  maja 2019 i żeby przyśpieszyć kredyt bo umowa rezerwacyjna( z duża opłata )  jest do konca grudnia , umówilem się na jutro z rzeczoznawca na własną rękę , czy ING ma jakies konkretne wymogi co do operatu od rzeczoznawcy ?Co musi być w nim żeby nie było błedu i nie opóźniać wniosku?

 

Odpowiedz
0 Lajków
jrd
jrd
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
0
25-10-2018
Wiadomość 3 z 10 (9 278 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

jrd Operat szacunkowy powinien być zgodny z obowiązującą Ustawą o gospodarce nieruchomościami.
Jeśli chodzi o sporządzenie operatu szacunkowego, to najważniejsze są następujące kwestie:
 
1.    Cel - zabezpieczenie wierzytelności kredytodawcy / zabezpieczenie kredytu,
2.    Analiza ryzyk związanych z przedmiotową nieruchomością,
3.    Oszacowanie wartości rynkowej przy zastosowaniu: podejścia porównawczego, metody porównywania parami lub metody korygowania ceny średniej,
4.    Kolorowe zdjęcia przedmiotu zabezpieczenia wraz ze zdjęciami otoczenia.

Jeśli przedmiotem wyceny jest budynek mieszkalny i na działce posadowione są dodatkowe zabudowania, należy określić stan techniczny oraz wpływ ich na wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu.
W przypadku, gdy kredyt przeznaczony jest na budowę budynku mieszkalnego należy określić wartość gruntu.
 
Operat szacunkowy może być wykorzystany w celu zweryfikowania wartość podczas procesu kredytowego do 12 miesięcy od daty sporządzenia.
Do porównania należy dobierać nieruchomości, które były przedmiotem transakcji sprzedaży w okresie ostatnich 24 miesięcy.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1073
215
07-06-2017
Wiadomość 4 z 10 (9 231 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

Dziekuje za odpowiedz, a czy jezeli jest stan surowy zamkniety to też trzeba zdjęcia ? Bo podczas rozmowy telefonicznej rzeczoznawca mowił że jeżeli jest taki stan to zdjęc nie trzeba.
Odpowiedz
0 Lajków
jrd
jrd
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
0
25-10-2018
Wiadomość 5 z 10 (9 226 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

Konieczne będzie dostarczenie pełnego operatu szacunkowego, który między innymi uwzględnia kolorowe zdjęcia. 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 6 z 10 (9 176 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

Czy wypis z rejestru gruntu dla działki na której stawiany jest budynek też musi być?
Odpowiedz
0 Lajków
jrd
jrd
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
0
25-10-2018
Wiadomość 7 z 10 (9 147 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

Wypis z rejestru gruntu nie jest standardowym dokumentem potrzebnym do wniosku w przypadku budowy realizowanej przez dewelopera.


-------------

Jeśli podoba ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.

MonikaC
Moderator
Moderator icon
626
119
04-09-2015
Wiadomość 8 z 10 (9 094 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

Jeszcze jedno pytanko, zależało mi na szybkiej realizacji kredytu, dostałem wstępną opinie pozytywną, wykonałem operat i złożyłem go w banku. Bank wymaga umowy developerskiej przed decyzja ostateczna, ale niestety oglądając mieszkanie nie zostalo wykonane zgodnie z projektem, który jest w umowie rezerwacyjnej. Dlatego chcę się wstrzymać z umową dev aż do czasu poprawek w mieszkaniu. Wniosek złożyłem 3.11 decyzja wstępna 19.11.
Ile bank może czekać na umowę developerska żeby nie przedawnil się wniosek o KH?
Odpowiedz
0 Lajków
jrd
jrd
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
0
25-10-2018
Wiadomość 9 z 10 (8 788 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera, a wycena rzeczoznawcy

Decyzja wstępna jest ważna 30 dni.
Najpóźniej 29 dnia powinieneś uzupełnić wniosek.
30 dnia zostanie on zamknięty - wtedy składasz wniosek ponownie. 

*****
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie :-)
Odpowiedz
0 Lajków
PatrycjaT
Były moderator
Były moderator icon
307
69
29-01-2018
Wiadomość 10 z 10 (8 515 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
czas oczekiwania na decyzje

co to znaczy 21 od dnia zlozenia kompletu dokumentow czyli czego w przypadku osoby na umowie o prace? pytam sie o ostateczna decyzje etap 6?

27-03-2024
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Bezpieczeństwo pieniędzy naszych klientów jest bardzo ważne. Posiadany szereg zabezpieczeń oraz nieustannie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, które są zgodne z najnowszymi standardami bezpieczeństwa

...

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy