Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Szanowni Państwo,

 

pod koniec roku 2021, na koncie w Moim Ing dostałem informację z propozycją podpisania aneksu do umowy kredytowej w sytuacji likwidacji wskaźnika WIBOR.

 

W wiadomości z Banku otrzymałem informację o następującej treści:

 

"Jeżeli nie zdecydują się Państwo na podpisanie aneksu, to w sytuacji, kiedy wskaźnik WIBOR nie będzie już publikowany, oprocentowanie Państwa kredytu będzie oparte o ostatnią dostępną wartość wskaźnika referencyjnego WIBOR 6M oraz wynikającą z umowy marżę banku."

 

Następnie po niecałych trzech tygodniach otrzymałem kolejną informację dot. aneksu o treści:

 

"Jeżeli klient nie zdecyduje się na podpisanie aneksu, a wskaźnik referencyjny stosowany w umowie przestanie być opracowywany, to Komisja Europejska, krajowy organ nadzorczy lub przepisy prawa mogą wyznaczyć zamienny wskaźnik referencyjny, który zastąpi aktualny wskaźnik określony w umowie klienta. Jeżeli zamienny wskaźnik referencyjny nie zostanie wyznaczony w ten sposób, to oprocentowanie kredytu będzie ustalane zgodnie z przepisami prawa lub wskazaniami regulatora (w sytuacji kiedy wskaźnik stosowany w umowie klienta będzie zmieniony lub nie będzie już opracowywany)."

 

Jakie jest zatem stanowisko ING w tej sprawie? Co w sytuacji nie podpisania aneksu i wyznaczenia nowego wskaźnika zamiast WIBOR - z medialnych doniesień wynika, że może to mieć miejsce w w 2023 r. - czy oprocentowanie automatycznie zostanie zmienione wg nowego wskaźnika, czy też zastąpione zostanie ostatnią wartością WIBORU (nie widzę jednak takich zapisów w umowie, gdzie figurują postanowienia:

 

"W kolejnych okresach oprocentowanie jest zmienne i ustalane jako suma stawki indeksu WIBOR 6M obowiązującej w dniu zmiany oprocentowania, zaokrąglonej do drugiego miejsca po przecinku oraz marży Banku (...)" oraz

 

"W sytuacji, gdy stawka indeksu WIBOR 6M przyjmie wartość „0” (zero) lub ujemną oprocentowanie kredytu będzie równe wysokości marży Banku.")?

 

boro22
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
1
06-05-2022
Wiadomość 1 z 19 (18 675 wyświetleń)

Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

no ciekawe

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 2 z 19 (18 521 wyświetleń)

Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Bardzo ciekawe - skierowałem oficjalne zapytanie do ING i czekam na odpowiedź, niemniej jednak mam nadzieję, że również na forum ktoś podzieli się wiedzą w tej sprawie.

Odpowiedz
0 Lajków
boro22
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
1
06-05-2022
Wiadomość 3 z 19 (18 462 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

[ Edytowane ]

Jeżeli z mocy prawa (według zapowiedzi rządu w 2023 roku) WIBOR zostanie zastąpiony innym wskaźnikiem, to wykorzystamy ten inny wskaźnik do konstrukcji oprocentowania.





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
772
171
04-09-2015
Wiadomość 4 z 19 (18 317 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Skoro automatycznie "wskoczy" nowy wskaźnik, po co tym samym ING przeprowadza "akcję aneksową"?

Odpowiedz
0 Lajków
boro22
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
1
06-05-2022
Wiadomość 5 z 19 (18 292 wyświetleń)

Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Ciekawe masz źródło informacji - "doniesienia medialne " - polecam dodatkowo kolejne - "obietnice polityków " - podejmujesz decyzję na podstawie tych źródeł ?

grzegorz410
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
1
20-07-2019
Wiadomość 6 z 19 (18 287 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Jeśli zmiana Wibor na np. Polonię będzie wymagana przez prawo, to rozumiem, że bank nie może sobie wypłacać z tego tytułu rekompensaty za różnicę między tymi wskaźnikami?

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 7 z 19 (18 286 wyświetleń)

Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Nie podejmuję, zadałem jedynie pytanie co w sytuacji zaprzestania publikacji WIBOR i nie podpisania aneksu. Kiedy, a jeżeli w ogóle to nastąpi, to oczywiście na razie wróżenie z fusów.

Odpowiedz
0 Lajków
boro22
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
1
06-05-2022
Wiadomość 8 z 19 (18 238 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Bank na podstawie Rozporządzenia BMR ma obowiązek przygotowania rozwiązania, dzięki któremu możliwe będzie zastąpienie obecnego wskaźnika, musi być to odzwierciedlone w umowach z konsumentami dlatego też kontaktujemy się z klientami w celu podpisania  aneksów do umowy.

 

***

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.

Odpowiedz
0 Lajków
DamianB
Były moderator
Były moderator icon
108
21
14-12-2020
Wiadomość 9 z 19 (18 079 wyświetleń)

Re: Re.: Aneks do umowy kredytowej - likwidacja WIBOR

Czy w tych aneksach kryje się jakiś dodatkowy koszt dla klienta w przypadku zastąpienia Wiboru innym wskaźnikiem, jakaś "rekompensata"?

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 10 z 19 (18 040 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy