W ING Banku Śląskim wiemy, że brak wody to nie przelewki

22 marca obchodzimy ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Wody. Przy tej szczególnej okazji warto po raz kolejny przypomnieć, że odpowiedzialność za zasoby wody pitnej na Ziemi spoczywa na nas wszystkich. Lepszy jednak przykład niż wykład, dlatego dziś chcemy pokazać Wam, jak wygląda nasza - ING Banku Śląskiego - codzienna troska o każdą, tak cenną obecnie kroplę. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom i promowaniu dobrych nawyków wśród wszystkich pracowników od 2014 roku udało nam się zaoszczędzić aż 17 770 000 litrów wody. Czyli więcej niż mieści się w pięciu olimpijskich basenach!

 

Dlaczego oszczędzanie wody to nasz wspólny cel?


Woda pokrywa ponad 71% powierzchni Ziemi. Ale tylko 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 0,01% to woda pitna. Już teraz ponad 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Globalny wzrost populacji oznacza, że do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę zwiększy się o 55%[1]. A zasoby słodkiej wody zamiast rosnąć, stale i bardzo szybko się kurczą…

 

Problem nie dotyczy tylko dalekiej Azji i Afryki. Z utrudnionym dostępem do wody pitnej zmaga się nawet 100 milionów Europejczyków[2]. Polska również zalicza się do krajów objętych ryzykiem deficytu wody. Nasze zasoby wody są skromne, zbliżone do tych, jakie występują np. w Egipcie[3]. Na jednego mieszkańca przypada w Polsce około 1600 -1800 m3 wody rocznie, co zapewnia nam raptem 22 miejsce w Europie[4].

 

Jeśli nie będziemy korzystać z wody świadomie i rozsądnie nią gospodarować, już w 2070 roku[5], wraz z innymi mieszkańcami środkowej Europy, możemy zacząć odczuwać skutki jej niedostatku.

 

Jak dbamy o wodę w ING Banku Śląskim?

 

  • Kupiliśmy i wymieniliśmy 785 perlatorów. Perlatory to proste, ale pomysłowe urządzenia, których współcześnie nie powinno zabraknąć w żadnej domowej lub firmowej kuchni i łazience. Na pewno nie brakuje ich w naszej Centrali w Katowicach i w poszczególnych oddziałach ING Banku Śląskiego w całym kraju. Perlator to po prostu montowane na końcu wylewki drobniutkie sitko, które napowietrza strumień wody - intensywność strumienia nie ulega przez to zmianie, ale ilość zawartej w nim wody już tak, i to bardzo. Perlatory w naszych łazienkach zużywają tylko 1,9 l/min, a te w aneksach kuchennych - 3,5 l/min. Dla porównania: zwykłe baterie łazienkowe wykorzystują średnio 5-6 l/min, a kuchenne nawet 15 l/min.

 

  • Aneksy kuchenne wyposażyliśmy w 375 zmywarek. Nasze zmywarki w jednym cyklu zużywają około 9 litrów wody. Gdyby nasi pracownicy taką samą ilość naczyń myli ręcznie, zużyliby aż 55-80 litrów. Wspólne mycie naczyń w zmywarce to więc ogromna oszczędność.

 

  • Zrezygnowaliśmy z wody w jednorazowych plastikowych butelkach. Wiecie, że do wyprodukowania jednego litra wody butelkowanej potrzeba aż trzykrotnie więcej wody, niż ta butelka może pomieścić? A jeśli dodamy do tego wodę zużytą do produkcji samej plastikowej butelki (nie mówiąc już nawet o problemie zanieczyszczenia środowiska plastikiem) oraz transport, zobaczymy, że za każdą litrową butelką „stoi” około 6/7 litrów wody. Dlatego w kranach we wszystkich budynkach Centrali zamontowaliśmy filtry do wody i kupiliśmy 1000 karafek, by gasić pragnienie smaczną filtrowaną wodą prosto z sieci wodociągowej. Klientom i pracownikom oddziałów proponujemy wodę z dystrybutorów w 19-litrowych butlach wielokrotnego użytku.

 

  • Zamontowaliśmy ponad 700 eko spłuczek. We wszystkich naszych lokalizacjach korzystamy z toalet z system dwuprzyciskowym, które zużywają 4 i 6 l. Systematycznie wymieniamy je na automatyczne, które zużywają tylko 3,5 litra wody. Dla porównania: standardowe spłuczki wykorzystują jednorazowo od 7,5 do 12 litrów.

 

  • Postawiliśmy zbiornik na wodę deszczową. W 2020 roku w Centrali w Katowicach zamontowaliśmy zbiornik do gromadzenia wody deszczowej. Zebraną z dachu wodę w sezonie wiosenno-letnim wykorzystujemy do podlewania zieleni wokół budynków. Rocznie możemy zebrać i wykorzystać około 364 000 litrów wody.

 

  • Zachęcamy do dobrych nawyków w ramach akcji „Kultura OFF’owa” (i nie tylko). Ekologiczne inwestycje w naszej Centrali i oddziałach sprawiają, że codzienne oszczędzanie wody stało się dla nas czynnością zupełnie naturalną, a często wręcz niezauważalną. Zależy nam jednak, aby wszyscy pracownicy ING Banku Śląskiego nie byli obojętni na problemy środowiskowe nie tylko w pracy, ale także poza nią. Edukujemy i motywujemy naszych pracowników do racjonalnego gospodarowania zasobami m.in. przez Kulturę OFF’ową – wewnętrzną akcję, która inspiruje do zmiany niekorzystnych zachowań w nietuzinkowy, przykuwający uwagę sposób. Jedną z edycji poświeciliśmy właśnie zagadnieniu marnowania wody. Zachęcaliśmy wszystkich do bycia „wodoszczelnymi” i zgłaszania wszelkich usterek i awarii. Nasi pracownicy okazali się prawdziwymi „Asami Ekologii”, bo w ciągu 4 miesięcy trwania programu dostrzegli około 200 drobiazgów, które mogliśmy poprawić, aby lepiej spożytkować każdą kroplę. Czasem warto być OFF!

 

17 770 000 litrów zaoszczędzonej od 2014 roku wody to dopiero początek! Do 2030 roku chcemy zmniejszyć nasz ślad wodny o 20%.

 

 

 

Źródła:

 

[1] https://www.usgs.gov/special-topic/water-science-school/science/dystrybucja-wody-na-ziemi-earths-water-distribution?qt-science_center_objects=0#qt-science_center_objects;https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/2-1-mld-osob-na-swiecie-nie-ma-dostepu-do-wody-pitnej-w-miejscu-zamieszkania-a-ponad-dwa-razy-wiecej-pozbawionych-jest-odpowiednich-warunkow-sanit; https://www.rp.pl/Dodatki-Specjalne/303199837-Swiat-w-obliczu-kryzysu-wodnego.html

[2] https://www.gov.pl/web/polskapomoc/dostep-do-wody-w-krajach-rozwijajacych-sie

[3] https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/szanuj-wode-ministerstwo-gospodarski-morskiej-i-eglugi-rodladowej-zacheca-do-oszczedzania-wody

[4] https://ungc.org.pl/info/zasoby-wodne-polski/

[5] https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2018-05-21/swiatowe-zasoby-wody-pitnej-znajduja-sie-w-zagrozeniu-nasa-wie-kto-za-tym-stoi-i-jak-to-sie-skonczy/