Odpowiedz

zakup działki budowlanej

witam,

czy ktoś potrafi mi pomóc, dlaczego bank oczekuje dodatkowego dokumentu: "„Proszę o zaświadczenie potwierdzające, że nie wydano pozwolenia na budowę dla przedmiotowej działki lub działki z podziałem”, jeśli kredytujemy zakup działki budowlanej ( i tylko zakup działki, nie wiemy kiedy i czy będziemy się budować). Dodatkowo w wymaganych dokumentach na stronie banku nie ma żadnej informacji, że taki dokument jest potrzebny.

 

Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym?

Odpowiedz
0 Lajków
MB1
MB1
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
14-06-2021
Wiadomość 1 z 9 (3 304 wyświetleń)

Re: zakup działki budowlanej

O wszelkich potrzebnych dokumentach powinien poinformować Cię opiekun kredytowy. Dlatego prosimy Cię o kontakt z opiekunem, aby wyjaśnił Twoje wątpliwości. 

Warunki zabudowy, to jest dokument, który jest ważny czasowo (24 miesiące). Jeżeli jest starszy, to prosimy o zaświadczenie.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
ŁukaszW
Były moderator
Były moderator icon
699
228
12-10-2015
Wiadomość 2 z 9 (3 213 wyświetleń)

Re.: zakup działki budowlanej

Podłączam sie, bank wymaga decyzji o warunkach zabudowy dla kredytowania działki, we wniosku o wydanie decyzji należy podać między innymi:
2) wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu;
3) szerokości elewacji frontowej;
4) wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki;
5) geometrii dachu (kąta nachylenia, wysokości kalenicy i układu połaci dachowych).
Jeśli nie planuję budowy teraz tylko za powiedzmy 3 lata to jak mam za wnioskować o warunki zabudowy kiedy nie wiem jeszcze jak ta budowa/dom będzie wyglądać ?
annikaf81
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
1
25-06-2021
Wiadomość 3 z 9 (3 103 wyświetleń)

Re: Re.: zakup działki budowlanej

Jeśli działka ma mniej niż 10 000 m2 to musi posiadać:

  • przeznaczenie mieszkaniowe jednorodzinne, albo
  • warunki zabudowy wydane dla budowy domu jednorodzinnego, albo
  • działka musi już posiadać pozwolenie na budowę.

Więc jeśli nie wiesz kiedy będziesz się budować, przedstaw nam Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
DominikaW
Moderator
Moderator icon
232
45
11-02-2020
Wiadomość 4 z 9 (3 063 wyświetleń)

Re: zakup działki budowlanej

 Dziękuję za odpowiedź, jednak nadal nie rozumiem, dlaczego bank wymaga " zaświadczenia o nie wydaniu pozwolenia na budowę" skoro dopiero kupujemy działkę?

Skoro nie jestem właścicielem działki, to nie można było wnioskować o pozwolenie na budowę.

Niestety mój opiekun nie potrafił mi wytłumaczyć dlaczego jest potrzebny taki dokument

Odpowiedz
0 Lajków
MB1
MB1
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
14-06-2021
Wiadomość 5 z 9 (3 020 wyświetleń)

Re: zakup działki budowlanej

@MB1 Pełną odpowiedź wysłaliśmy Ci we wcześniejszych postach. Opisaliśmy tam wszystkie szczegóły. 
Warunki zabudowy muszą być wydane dla domu jednorodzinnego, decyzja jest ważna 24 miesiące, jednak możliwe jest przyjęcie decyzji wydanej przed 24 miesiącem. Warunkiem jest to, że nie wystąpiły określone prawem przesłanki do wygaśnięcia tej decyzji (nie uchwalono MPZP lub na terenie objętym decyzją nie wydano/nie toczą się roboty budowlane na podstawie ważnego pozwolenia na budowę).

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszF
Moderator
Moderator icon
533
119
12-04-2017
Wiadomość 6 z 9 (2 946 wyświetleń)

Re: Re.: zakup działki budowlanej

Tereny na których leży działka są objęte studium które mówi że przeznaczenie jest pod budowę domów jednorodzinnych i taki dokument z gminy bank otrzymał, czy to nie powinno być wystarczające?
Odpowiedz
0 Lajków
annikaf81
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
1
25-06-2021
Wiadomość 7 z 9 (2 929 wyświetleń)

Re: zakup działki budowlanej

[ Edytowane ]

Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata, a nie 24 miesiące - art. 30 ust. 5B Ustawy Prawo Budowlane. Z kolei decyzja o warunkach zabudowy jest obecnie bezterminowa, chyba że zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę - wówczas Organ stwierdza wygaśnięcie decyzji - art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 

Odpowiedz
0 Lajków
Anna69
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
29-06-2021
Wiadomość 8 z 9 (2 893 wyświetleń)

Re: zakup działki budowlanej

@annikaf81 W przypadku działek gruntu, których przeznaczenie mieszkalne zostało określone na podstawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jest możliwość kredytowania, ale bez możliwości przyjęcia takiej nieruchomości jako zabezpieczenia. 

 

@Anna69 Jeśli pozwolenie jest starsze niż 2 lata, nie odrzucimy wniosku, natomiast  możemy poprosić o dodatkowe dokumenty,  np. dziennik budowy. Wtedy wniosek będzie wymagał uzupełnienia, co może wydłużyć proces.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
ElżbietaG
Moderator
Moderator icon
92
16
14-12-2020
Wiadomość 9 z 9 (2 807 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Trzymam kciuki za pozytywną i szybką decyzję dla Ciebie 🙂

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Gratuluję i bardzo dziękuje za informację Emotikon: Szczęśliwy

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Niestety całe ING, tam gdzie nie trzeba to wielce dbają bezpieczeństwo, tak jak z tym CarPlay wymagającym odblokowania tel, albo jak aktywujesz U2F w aplikacji to każde uruchomienie aplikacji wymaga p

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy