Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Mylisz się, okres kredytowania ma duży wpływ na kwotę odsetek. Wg kalkulatora: kwota kredytu 149 tys., okres kredytowania 240 msc., nadpłata 30 tys. - różnica między opcją "skrócenie okresu" (w tym przypadku do 179 msc.) a "zmniejszenie raty" jest różnica w kwocie zaoszczędzonych odsetek ok. 10,5 tys.

czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 11 z 18 (19 390 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Formalne skrócenie okresu kredytowania, a spłacenie kredytu w tym samym czasie bez podpisania aneksu daje ten sam rezultat. Dyskusja nie dotyczy okresu, a zbędnego aneksu.  Po co biegać co miesiąc do banku, jak i tak się harmonogramu nie masz zamiaru trzymać, a bank musi cię rozliczać odsetkowo wg wpłat, a nie wg harmonogramu. Czego wy w tym nie rozumiecie?

Odsetki płacisz od kapitału, po każdej nadpłacie masz robiona korektę do pierwotnego okresu, a po całkowitej spłacie rozliczenie odsetek proporcjonalnie do okresu korzystania z kapitału, a nie do okresu z harmonogramu, to po co ci aneks - przeraża mnie fakt, że tylu ludzi bierze kredyty bez podstawowej wiedzy o obowiązujących mechanizmach i, najwyraźniej, umiejętności liczenia. 

dalena
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
45
13
17-11-2020
Wiadomość 12 z 18 (19 377 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

"Czysto matematycznie – bardziej opłaca się skrócić okres. Nasza rata pozostanie w tej samej wysokości, ale będzie w niej więcej spłacanego kapitału i łączna kwota zapłaconych odsetek będzie niższa." cyt. za Marcin Iwuć.

czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 13 z 18 (19 386 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Cytat bez kontekstu, a w kontekście dyskusji bez sensu, bo to "czysto" nie uwzględnia faktu, że i tak nadpłacasz cały czas dodatkowo kapitał, niezależnie od tego, co masz w harmonogramie, więc łączna kwota zapłaconych odsetek i bez aneksu będzie niższa.

 

Ty rozumiesz, że spłacając w tym samym okresie z aneksem i bez niego odsetek ostatecznie zapłacisz tyle samo? 

 

Matematycznie na przykładzie wygląda to tak: pierwotnie masz ratę 2000 - 1500 odsetek/500 kapitał

 

podpisujesz aneks - masz ta samą ratę - 1000 odsetek/1000 kapitał

ja nie podpisuję - płacę niższą ratę z harmonogramu i dopłacam do części kapitałowej - 1000 odsetek/500 kapitał, nadpłacam 500 kapitał.

 

W obu przypadkach matematycznie masz to samo, a ja zarabiam dodatkową kasę w czasie, kiedy ty co miesiąc umawiasz się i chodzisz podpisywać aneksy i spłacam 2 lata przed tobą i płacę mniej odsetek.

dalena
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
45
13
17-11-2020
Wiadomość 14 z 18 (19 374 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Jasne, zgadzam się z tym co piszesz, pod jednym warunkiem - że robisz te nadpłaty regularnie co miesiąc. Ale jeśli np. tylko dwa razy w roku dysponujesz gotówką na większą, kilkutysięczną nadpłatę, a poza tym płacisz raty wyłącznie wg harmonogramu, to już tak nie zadziała.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 15 z 18 (19 364 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Bosz, jeden rozsądny człowiek. Dzięki Ci. 

Odpowiedz
0 Lajków
Weisschwartz
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
30
6
13-07-2017
Wiadomość 16 z 18 (18 822 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Otóż właśnie oszczędzam te odsetki, których już nie zapłacę. Mogłabym poprzestać na nadplacaniu, co skutkowałoby po prostu obniżeniem raty, ale wolę ,, zmarnować czas z panią z banku". Skutkiem tego po każdym aneksie rata wraca do wysokości pierwszej raty, która nadplacilam... Czyli nie zmniejsza się rata, a skraca okres kredytowania, co przekłada się na o wiele większą różnicę w całkowitej kwocie do spłaty, niż w przypadku obniżania raty. Tak więc oszczędzam część tego, co bez nadplacania kredytu i tak musiałabym w banku zostawić w ramach odsetek na te 23 lata. Pisze o oszczędnościach w skali całego kredytu.
Od siebie dodam jeszcze, że kredyt wzięłam w październiku 2018... W świetle tego, co się dzieje obecnie ze stopami procentowymi, z perspektywy czasu jestem przeszczęśliwa że zdecydowałam się przez te trzy i pół roku zacisnąć pasa i nadplacac comiesięcznie tyle, ile byłam w stanie. Obecnie zostało mi do spłaty 6 tysięcy ( teoretycznie do października, w praktyce do czerwca),a mogłam mieć przed sobą jeszcze 19 lat spłacania w tej niepewnej rzeczywistości.
bellatrix_l
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
1
30-01-2022
Wiadomość 17 z 18 (18 531 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

[ Edytowane ]
bellatrix Pisząc w opozycji do mnie stoisz na stanowisku, że przy takich samych warunkach początkowych, spłacając w kapitał w takim samym tempie, ja zapłacę więcej odsetek, bo ty masz podpisany aneks, który ci wskazuje wysokość rat.

 

O to dokładnie ci chodziło? 

 

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
dalena
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
45
13
17-11-2020
Wiadomość 18 z 18 (17 256 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Zablokowany dostep

kuriozum mialem dzis to samo - jak sie skonczyla twoja sytuacja?

28-03-2024
zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Witam - dziś otrzymalem sms o tresci "wykryslismy podejrzane transakcje dlatego tymczasowo zablokowalismy bankowosc internetowa, skontaktuj sie z infolinia". Po kontakcie z infolinia otrzymalem inform

...

28-03-2024
Re: Wakacje kredytowe 2024, dochód

Ustawa nie jest jeszcze podpisana. Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Również czekamy na informacje w tej sprawie.

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy