Odpowiedz

Kredyt hipoteczny na dom

Witam, zakupiliśmy działkę budowlana za gotówkę i planujemy budowę domu.
Sposobem gospodarskim, za gotowke planujemy przeprowadzić wiele prac które zwiększą wartość działki:
Ogrodzenie
Utwardzenie drogi dojazdowej o dlugosci 120m
Zagospodarowanie roślinami

Równocześnie również za gotówkę i również metoda gospodarczą chcielibyśmy postawić stan zero lub surowy otwarty.

I w tym momencie planujemy zawioskować o kredyt hipoteczny.
Jak Państwo określają wkład własny w takiej sytuacji?
Odpowiedz
0 Lajków
IzazKrakowa
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
19-05-2020
Wiadomość 1 z 6 (5 121 wyświetleń)

Re.: Kredyt hipoteczny na dom

od określenia wysokości poniesionego wkładu jest rzeczoznawca majątkowy.

 

z informacji jakie podałaś nie wynika:

1) jaka jest aktualnie wartość działki ?

2) jaki będzie metraż domu i na jaką kwotę będzie opiewał kosztorys jego budowy ?

3) ile realnie gotówki chcecie przeznaczyć ze środków własnych ? btw. obawiam się, że obsadzenie roślinami nie zwiększy wartości działki  Emotikon: Szczęśliwy

 

 

pozdrawiam 

Odpowiedz
0 Lajków
Piotr1410
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
15
1
02-04-2020
Wiadomość 2 z 6 (5 031 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na dom

Wkład własny wynosi obecnie 30%. Zakres wkładu może objąć wartość działki z przyłączami. Ogród oraz znajdująca się w nim roślinność, nie podniesie jej wartości. Wartość podniosą również ogrodzenie i utwardzenie drogi. Ściany działowe również wejdą w skład wkładu własnego 💪

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 3 z 6 (5 023 wyświetleń)

Re.: Kredyt hipoteczny na dom

Droga dojazdowa – jeśli nie jest częścią nieruchomości i jest to faktycznie dojazd przez inną nieruchomość to fakt utwardzenia nie implikuje możliwości zaliczenia do wkładu własnego.

Jest parę możliwości prawnych dla drogi dojazdowej:

100% własności – kredytobiorca jest właścicielem drogi dojazdowej w całości
służebność – kredytobiorca ma bezterminowe prawo przechodu, przejazdu, przegonu, etc
współwłasność – kredytobiorca ma „procent” % udziałów w nieruchomości (np. spadek z podziałem na dzieci po 50% na każde) – nie można zaliczyć jako wkład własny
droga publiczna – nie można zaliczyć jako wkład własny

Domyślam się, że @IzazKrakowa ma na myśli 100% własności lub służebność.

Wkład własny to udział kredytobiorcy w inwestycji, którą bank ma skredytować. Jeśli droga nie jest częścią kredytowanej nieruchomości i dalej nie stanowi zabezpieczenia hipotecznego to wkładem własnym nie może być.

Pośrednie wyjaśnienie jest w tym wątku: https://spolecznosc.ing.pl/-/Kredyty-hipoteczne/Hipoteka-na-cz%C4%99%C5%9Bci-udzia%C5%82u-w-drodze-a...
Odpowiedz
0 Lajków
Faraon24
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
28
5
30-12-2019
Wiadomość 4 z 6 (4 938 wyświetleń)

Re.: Kredyt hipoteczny na dom

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Z księga wieczysta nieruchomości związany jest udział 1/4 drodze wewnętrznej (wydzielona działka drogowa, posiadająca własną KW). Utwardzenie drogi wewnętrznej zwiększy jeśli nie bezpośrednio wartość mojej działki to jej "sprzedawalność". Pracowałam kilka lat w nieruchomościach i wiem jak infrastruktura i otoczenie wpływa na cenę działek. Utwardzona droga wewnętrzna, bliskość linii autobusowej miejskiej, bliskość sklepu, szkoły to są wartości dodane. 
Często ta wartość dodana pojawia się PO zakupie działki i jej cena w stosunku do ceny transakcyjnej się zwiększa. 
Byłam ciekawa czy także w opinii banku?
 
Czyli w opisanej sytuacji wygląda to:
1) Zamawiam kosztorys, np przez biuro projektowe. W kosztorysie jest napisane ze stan zero to 50 tys. , SSO to 190 tys. Za gotówkę buduję SSO, wnioskuje o kredyt a bank nie patrzy w faktury i tylko w kosztorys i przyjmuje wartość 190 tys.?? I nikt nie rozlicza ile rzeczywiste było wydanych środków?
Wtedy wkład własny = wartość działki z aktu notarialnego+ faktury za ogrodzenie + wartość danego etapu wg kosztorysu??
 
2) Czy przynoszę kosztorys, mowie o jakie środki wnioskuje, bada się zdolność kredytową - czy taka mam. Jak mam, to przed podpisaniem umowy wysyłacie rzeczoznawce celem określa wysokość wkładu własnego??
Odpowiedz
0 Lajków
IzazKrakowa
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
19-05-2020
Wiadomość 5 z 6 (4 770 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na dom

@IzazKrakowa Po zarejestrowaniu wniosku w pierwszej kolejności sprawdzamy wstępnie możliwości finansowe. Dopiero na kolejnym etapie przechodzimy do weryfikacji nieruchomości. Tutaj będziemy już wymagali operatu szacunkowego – może być wykonany za pośrednictwem banku lub możesz go zlecić rzeczoznawcy prywatnie, ważne aby był zrobiony zgodnie z naszymi wytycznymi. W operacie szacunkowym rzeczoznawca określi wartość całej nieruchomości (wybudowanego domu razem z działką) oraz wartość aktualnego postępu prac.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
MateuszF
Moderator
Moderator icon
533
119
12-04-2017
Wiadomość 6 z 6 (4 711 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy