Odpowiedz

Kredyt hipoteczny na dom

Witam, zakupiliśmy działkę budowlana za gotówkę i planujemy budowę domu.
Sposobem gospodarskim, za gotowke planujemy przeprowadzić wiele prac które zwiększą wartość działki:
Ogrodzenie
Utwardzenie drogi dojazdowej o dlugosci 120m
Zagospodarowanie roślinami

Równocześnie również za gotówkę i również metoda gospodarczą chcielibyśmy postawić stan zero lub surowy otwarty.

I w tym momencie planujemy zawioskować o kredyt hipoteczny.
Jak Państwo określają wkład własny w takiej sytuacji?
Odpowiedz
0 Lajków
IzazKrakowa
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
19-05-2020
Wiadomość 1 z 6 (5 120 wyświetleń)

Re.: Kredyt hipoteczny na dom

od określenia wysokości poniesionego wkładu jest rzeczoznawca majątkowy.

 

z informacji jakie podałaś nie wynika:

1) jaka jest aktualnie wartość działki ?

2) jaki będzie metraż domu i na jaką kwotę będzie opiewał kosztorys jego budowy ?

3) ile realnie gotówki chcecie przeznaczyć ze środków własnych ? btw. obawiam się, że obsadzenie roślinami nie zwiększy wartości działki  Emotikon: Szczęśliwy

 

 

pozdrawiam 

Odpowiedz
0 Lajków
Piotr1410
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
15
1
02-04-2020
Wiadomość 2 z 6 (5 030 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na dom

Wkład własny wynosi obecnie 30%. Zakres wkładu może objąć wartość działki z przyłączami. Ogród oraz znajdująca się w nim roślinność, nie podniesie jej wartości. Wartość podniosą również ogrodzenie i utwardzenie drogi. Ściany działowe również wejdą w skład wkładu własnego 💪

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 3 z 6 (5 022 wyświetleń)

Re.: Kredyt hipoteczny na dom

Droga dojazdowa – jeśli nie jest częścią nieruchomości i jest to faktycznie dojazd przez inną nieruchomość to fakt utwardzenia nie implikuje możliwości zaliczenia do wkładu własnego.

Jest parę możliwości prawnych dla drogi dojazdowej:

100% własności – kredytobiorca jest właścicielem drogi dojazdowej w całości
służebność – kredytobiorca ma bezterminowe prawo przechodu, przejazdu, przegonu, etc
współwłasność – kredytobiorca ma „procent” % udziałów w nieruchomości (np. spadek z podziałem na dzieci po 50% na każde) – nie można zaliczyć jako wkład własny
droga publiczna – nie można zaliczyć jako wkład własny

Domyślam się, że @IzazKrakowa ma na myśli 100% własności lub służebność.

Wkład własny to udział kredytobiorcy w inwestycji, którą bank ma skredytować. Jeśli droga nie jest częścią kredytowanej nieruchomości i dalej nie stanowi zabezpieczenia hipotecznego to wkładem własnym nie może być.

Pośrednie wyjaśnienie jest w tym wątku: https://spolecznosc.ing.pl/-/Kredyty-hipoteczne/Hipoteka-na-cz%C4%99%C5%9Bci-udzia%C5%82u-w-drodze-a...
Odpowiedz
0 Lajków
Faraon24
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
28
5
30-12-2019
Wiadomość 4 z 6 (4 937 wyświetleń)

Re.: Kredyt hipoteczny na dom

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Z księga wieczysta nieruchomości związany jest udział 1/4 drodze wewnętrznej (wydzielona działka drogowa, posiadająca własną KW). Utwardzenie drogi wewnętrznej zwiększy jeśli nie bezpośrednio wartość mojej działki to jej "sprzedawalność". Pracowałam kilka lat w nieruchomościach i wiem jak infrastruktura i otoczenie wpływa na cenę działek. Utwardzona droga wewnętrzna, bliskość linii autobusowej miejskiej, bliskość sklepu, szkoły to są wartości dodane. 
Często ta wartość dodana pojawia się PO zakupie działki i jej cena w stosunku do ceny transakcyjnej się zwiększa. 
Byłam ciekawa czy także w opinii banku?
 
Czyli w opisanej sytuacji wygląda to:
1) Zamawiam kosztorys, np przez biuro projektowe. W kosztorysie jest napisane ze stan zero to 50 tys. , SSO to 190 tys. Za gotówkę buduję SSO, wnioskuje o kredyt a bank nie patrzy w faktury i tylko w kosztorys i przyjmuje wartość 190 tys.?? I nikt nie rozlicza ile rzeczywiste było wydanych środków?
Wtedy wkład własny = wartość działki z aktu notarialnego+ faktury za ogrodzenie + wartość danego etapu wg kosztorysu??
 
2) Czy przynoszę kosztorys, mowie o jakie środki wnioskuje, bada się zdolność kredytową - czy taka mam. Jak mam, to przed podpisaniem umowy wysyłacie rzeczoznawce celem określa wysokość wkładu własnego??
Odpowiedz
0 Lajków
IzazKrakowa
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
19-05-2020
Wiadomość 5 z 6 (4 769 wyświetleń)

Re: Re.: Kredyt hipoteczny na dom

@IzazKrakowa Po zarejestrowaniu wniosku w pierwszej kolejności sprawdzamy wstępnie możliwości finansowe. Dopiero na kolejnym etapie przechodzimy do weryfikacji nieruchomości. Tutaj będziemy już wymagali operatu szacunkowego – może być wykonany za pośrednictwem banku lub możesz go zlecić rzeczoznawcy prywatnie, ważne aby był zrobiony zgodnie z naszymi wytycznymi. W operacie szacunkowym rzeczoznawca określi wartość całej nieruchomości (wybudowanego domu razem z działką) oraz wartość aktualnego postępu prac.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
MateuszF
Moderator
Moderator icon
533
119
12-04-2017
Wiadomość 6 z 6 (4 710 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Dzień dobry,

Czy ma już Pani decyzję?

Ja złożyłam wniosek 6.03, od 8.03 jest w analizie. Nie proszono mnie o dodatkowe dokumenty, miałam operat zewnętrzny, 19.03 ING sprawdzał mnie w BIK i nadal beż żad

...

28-03-2024
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy