Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

Zajęcie egzekucyjne a wpływ środków ustawowo wolnych od egzekucji

Cześć,

mam na koncie zajęcie egzekucyjne i spodziewam się przelewu od komornika z tytułu alimentów na znaczną kwotę . Jak wygląda to w praktyce? Czy muszę zgłaszać taki fakt do banku czy nie jest to konieczne i „nadawca” i „tytuł” przelewu wystarczą do tego aby środki nie zostały zablokowane? Co jeżeli nie wykorzystam tych środków w danym miesiącu rozliczeniowym, czy muszę zgłosić ten fakt bankowi czy środki cały czas będą oflagowane jako wolne od zajęcia? Czy kwota wolna od zajęcia powiększy się o te środki i będzie wyglądać w taki sposób: x+y?
Odpowiedz
0 Lajków
arystokrata2001
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
03-08-2024
Wiadomość 1 z 4 (1 084 wyświetleń)

Re.: Zajęcie egzekucyjne a wpływ środków ustawowo wolnych od egzekucji

Standardowo alimenty są zwolnione z zajęcia egzekucyjnego. Przez forum nie mamy jednak dostępu do systemu i Twojego konta, dlatego proszę, napisz do nas w tej sprawie na czacie w Moim ING. Specjaliści od zajęć są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 i szczegółowo odpowiedzą na Twoje pytanie po przeanalizowaniu danych z systemu.


-----------------
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Jeśli chcesz szybciej uzyskać odpowiedź, zachęcamy Cię do kontaktu na czacie w Moim ING lub skorzystania z Wirtualnego Asystenta.
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszF
Moderator
Moderator icon
566
122
12-04-2017
Wiadomość 2 z 4 (984 wyświetleń)

Re.: Zajęcie egzekucyjne a wpływ środków ustawowo wolnych od egzekucji

Zadane pytania mają charakter ogólny. Dostęp to konta nie jest potrzebny żeby na nie odpowiedzieć. Analiza danych z systemu również nie jest potrzebna. Opieramy się tutaj na obowiązujących (i abstrakcyjnych) przepisach prawa. Chcę się dowiedzieć jak ING Bank podchodzi do realizowania tychże przepisów. Główną wątpliwość dotyczy zachowanie Banku w przypadku kiedy wysokość takiego przelewu jest znaczna (dla przykładu przyjmijmy 200k+). Czy mam się przygotować na batalię z państwem i wykazywanie, że środki są ustawowo zwolnione z egzekucji czy „tytuł - alimenty” i „nadawca - komornik” przelewu w zupełności wystarczą? Ponadto interesuje mnie sytuacja w której takie środki zostają na koncie dłużej niż aktualny miesiąc rozliczeniowy, czy pracownik Banku ręcznie będziemy ściągać blokadę tychże środków czy są one oflagowane jako zwolnione spod egzekucji i nie będzie konieczności ich ponownego odblokowywania?
Odpowiedz
0 Lajków
arystokrata2001
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
03-08-2024
Wiadomość 3 z 4 (957 wyświetleń)

Re.: Zajęcie egzekucyjne a wpływ środków ustawowo wolnych od egzekucji

Jeśli spodziewasz się wpływów pieniędzy na swoje konto z tytułu alimentów, prosimy żebyś wcześniej nam to zgłosiła razem z dokumentem potwierdzającym uprawnienie do takiego świadczenia. Skoro wpływ ma pochodzić od komornika to oznacza, że alimenty są stwierdzone tytułem wykonawczym (ugodą lub wyrokiem wraz z klauzulą wykonalności). W oparciu o taki dokument, będziemy mogli odznaczyć wpływ jako wolny spod zajęcia bez pomniejszenia kwoty wolnej zarówno w miesiącu, w którym pieniądze wpłyną na konto, jak i w kolejnych miesiącach – o ile nie zostaną one wykorzystane. W przypadku pieniędzy wolnych od zajęcia na koncie z mocy ustawy udostępnianych niezależnie od kwoty wolnej od zajęcia, np. alimentów, pieniądze te są na koncie wykorzystywane w pierwszej kolejności – przed pieniędzmi pochodzącymi z kwoty wolnej od zajęcia. Oznacza to, że jeśli w danym miesiącu wpłyną alimenty oraz 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę np. z tytułu wynagrodzenia z umowy o dzieło, to w pierwszej kolejności zlecane płatności będą realizowane z kwoty alimentów, a po ich wykorzystaniu kolejne transakcje realizowane będą z niezależnej od alimentów kwoty wolnej od zajęcia.
Komornicy różnie opisują przelewy, rzadko wskazując wprost, że jest to wpływ alimentów. Najczęściej powołują tylko sygnaturę sprawy rozpoczynającą się od oznaczenia Kmp. Z tego powodu złożenie dokumentu uprawniającego do alimentów i informacja o spodziewanym lub spodziewanych wpływach – jeśli miałoby być ich więcej, pozwoli zabezpieczyć możliwość korzystania z pieniędzy na koncie z zajęciem. W przypadku spodziewanych cyklicznych wpłatach wystarczy jedna informacja, że spodziewasz się cyklicznych wpłat z takiego tytułu w przyszłości.
Żebyśmy mogli udostępniać alimenty na kontach z zajęciem, musimy wiedzieć, że takie pieniądze wpływają lub mają na nie wpłynąć. Potrzebujemy też podstawy do ich zakwalifikowania jako alimenty. Gdybyśmy nie mieli dokumentacji i informacji o spodziewanym wpływie istnieje ryzyko, że posiadane przez nas dane nie pozwolą nam ustalić, z jakiego tytułu pochodzą pieniądze, czego wspólnie chcielibyśmy uniknąć.




-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszS
Moderator
Moderator icon
168
32
02-09-2021
Wiadomość 4 z 4 (719 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Niedziałająca aplikacja WRP0000

Samsung S21, Android 14, wersja Android System WebView 128. 

 

Zainstalowana aplikacja Moje ING i przy próbie uruchomienia pojawia się tylko na chwilę pomarańczowe tło i wyrzuca. "Aplikacja Moje ING zos

...

09-09-2024
Re.: Format daty

Chyba nawet urzędy szybciej działają Emotikon: Mrugający Data nadal w dziadowskim od strony informatycznej formacie.

09-09-2024
Re.: Konto 13-17 i skan dowodu

Nie pisałem o rozmytym skanie dowodu osobistego.

Dokument będzie czytelny. Wszystko będzie można z niego odczytać. 

Chciałem tak jak to zrobiłem w innym banku - rozmyć tylko i wyłącznie zdjęcie twarzy

ab

...

09-09-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy