Odpowiedz

Re: Wakacje kredytowe 2022

Mam to samo pytanie - czy wpiszą kredytobiorcę do BLK?
Odpowiedz
0 Lajków
Sylwia_55
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
23-07-2022
Wiadomość 31 z 43 (9 816 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe 2022

[ Edytowane ]

@shadowbb Możesz zawiesić ratę jednego z posiadanych kredytów, który zaspokaja Twoją potrzebę mieszkaniową. Nie doradzamy, w zakresie tego, na który kredyt z takiego zawieszenia raty możesz skorzystać. 
 

@Artur88 Zawieszeniem raty objęte są kredyty hipoteczne i pożyczki hipoteczne, które służą własnym celom mieszkaniowym. 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
KarolB
Moderator
Moderator icon
135
20
02-09-2021
Wiadomość 32 z 43 (9 797 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe 2022

[ Edytowane ]

Tematem utrudniania przez ing składania wniosków o wakacje kredytowe zajęła się już prasa.

 

https://bezprawnik.pl/ing-bank-utrudnia-zlozenie-wniosku/ 

 

Mam nadzieje, że ing przemyśli swoje stanowisko i umożliwi kredytobiorcom złożenie jednego wniosku na zawieszenie całej ustawowo dopuszczonej ilości rat, a nie będzie wymagał złożenia aż 8! wniosków.

bosman10
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
8
24-07-2022
Wiadomość 33 z 43 (9 629 wyświetleń)

Re: Re.: Wakacje kredytowe 2022

Witam czy jeśli posiadam Kredyt Konsupcyjno Konsolidacyjny Zabezpieczonym hipoteka dokładnie domem Czy można się ubiegać o te wakacje kredytowe ?
Odpowiedz
0 Lajków
Tom1989
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
14-07-2022
Wiadomość 34 z 43 (9 581 wyświetleń)

Re.: Wakacje kredytowe 2022

Kilka lat temu wziąłem kredyt na mieszkanie z rodzicami jako współkredytobiorcami w celu poprawy zdolności kredytowej. Jestem jednak samodzielnym właścicielem mieszkania, które zostało nabyte w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Trzy lata temu sytuacja była odwrotna - rodzice wzięli kredyt na dom, w którym mieszkają, a ja zostałem dopisany jako współkredytobiorca w celu "zabezpieczenia" kredytu w oczach banku.

Każda z nieruchomości została nabyta na własne potrzeby mieszkaniowe, jednak jak rozumiem nie możemy wnioskować o wakacje kredytowe w obydwu przypadkach, gdyż jesteśmy powiązani jako współkredytobiorcy?

Tego typu interpretacja jest chyba niezgodna z intencją ustawodawcy. Podstawowym kryterium jest "zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych", na jego podstawie wywnioskowano, że można zatem złożyć tylko jeden wniosek, zapominając, że często kredyty bierze się właśnie np. z rodziacami w celu poprawy zdolności.
Odpowiedz
0 Lajków
Valvin
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
25-07-2022
Wiadomość 35 z 43 (9 286 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe 2022

[ Edytowane ]

@Sylwia_55 W przypadku skorzystania klienta z zawieszenia raty informacja zostanie przekazana do Biura Informacji Kredytowej.
 

@Tom1989 zawieszenie kredytu dotyczy również kredytów konsolidacyjnych z zabezpieczeniem na hipotece - jeśli ich cel służył do zaspokojenia własnej potrzeby mieszkaniowej. 
 

@Valvin zgodnie z ustawą zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Współkredytobiorca, niezależnie od tego czy mieszka w tej nieruchomości czy nie - podpisał umowę kredytową. Każdy wniosek wymaga oświadczenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 36 z 43 (9 251 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe 2022

NataliaKr dziękuję bardzo pani za odpowiedź ☺️
Odpowiedz
0 Lajków
Tom1989
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
14-07-2022
Wiadomość 37 z 43 (9 215 wyświetleń)

Re.: Wakacje kredytowe 2022

Po 29 lipca
Odpowiedz
0 Lajków
Ksysiekjot
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
25-07-2022
Wiadomość 38 z 43 (9 135 wyświetleń)

Re.: Wakacje kredytowe 2022

Czy z wakacji kredytowy można skorzystać w okresie karencji gdy płace tylko część odsetkową?
MateuszTomczyk
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
1
14-07-2022
Wiadomość 39 z 43 (8 617 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe 2022

UOKIK już zauważył jak sprawa wakacji kr. wygląda w niektórych bankach, w tym zapewne ING, które informuje, iż (...) Dla każdej raty musisz złożyć osobny wniosek. Pamiętaj, że nie złożysz wniosku z wyprzedzeniem. Wniosek na kolejny miesiąc złożysz dopiero po terminie płatności raty w bieżącym miesiącu. Np. jeśli chcesz zawiesić ratę płatną w listopadzie, zrobisz to dopiero po terminie płatności raty z października (...)

wymaga (jak .

 

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy np. wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty. To utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych, wprowadzonych, aby ulżyć konsumentom.

(...) Zwrócimy również uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać (...)

 

źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/wakacje-kredytowe-16-bankow-pod-lupa-uokik-nie-akcept... 

bosman10
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
8
24-07-2022
Wiadomość 40 z 43 (8 203 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
czas oczekiwania na decyzje

co to znaczy 21 od dnia zlozenia kompletu dokumentow czyli czego w przypadku osoby na umowie o prace? pytam sie o ostateczna decyzje etap 6?

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy