Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Spłata całości lub części kredytu przed terminem

Witam, po zapoznaniu się z umowa o mieszkaniowy kredyt hipoteczny mam problem ze zrozumieniem jednego punktu w umowie. "Każda z osób okrślona w umowie jako kredytobiorca ma prawo samodzielnie spłacić całość lub część kredytu przed terminem. Może tego dokonać poprzez złożenie odpowiedniej dyspozycji... Skrócenie okresu kredytowania nie jest mozliwe jeśli jednocześnie skraca okres obowiazywania stałej stopy procętowej ." Chodzi tu o ostatnie zdanie tego punktu. Czy jest możliwość wyjaśnienia tego w bardziej zrozumiały sposób? Z góry dziękuję i pozdrawiam Marcin.

Odpowiedz
0 Lajków
zaizu_5
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
27-10-2019
Wiadomość 1 z 13 (13 763 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

Nadpłacając kredyt hipoteczny, automatycznie zmniejsza się rata.

Okres spłaty możesz skrócić, na podstawie specjalnego aneksu, który zamówisz na naszej infolinii (32 357 00 57). Następnie zaprosimy Cię do placówki, gdzie będziesz mógł go podpisać.  Jeśli kredyt ma stałą stopę procentową, to nie można zmniejszyć okresu kredytowania poniżej 5 lat (kiedy obowiązuje stała stopa).

 

 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
316
61
04-09-2015
Wiadomość 2 z 13 (13 711 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

Witam, mając na uwadze Pani odpowiedź proszę o wyjaśnienie jak zawarty w umowie zapis "...Skrócenie okresu kredytowania nie jest mozliwe jeśli jednocześnie skraca okres obowiązywania stałej stopy procentowej " odnosi się do art. 38 ust. 1 Ustawy o Kredycie Hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami zgodnie z którym, konsument ma prawo w każdym czasie dokonać spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny. W związku z powyższym czy przedmiotowy zapis w umowie który uniemożliwia skrócenie okresu kredytowania w przypadku stałej stopy procentowej, nie jest sprzeczny z zapisami ww. ustawy?

Odpowiedz
0 Lajków
zaizu_5
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
27-10-2019
Wiadomość 3 z 13 (13 629 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

Okres stałego oprocentowania wynosi 5 lat. Jak nadpłacisz kredyt i będziesz chciał skrócić okres kredytowania, jest taka możliwość. Tylko nie może on być krótszy niż 5 lat.
Dla przykładu: jeśli posiadasz kredyt 100 000 zł na okres 10 lat w oprocentowaniu stałym. Dokonujesz nadpłaty 80 000 zł. Chcesz skrócić okres i wrócić do raty przed nadpłatą. W tej sytuacji możesz skrócić okres maksymalnie do 5 lat

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaR
Były moderator
Były moderator icon
168
22
02-11-2016
Wiadomość 4 z 13 (13 556 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

A jeżeli zaciągnę kredyt o stałej stopie na 5 lat i przykładowo dokonam spłaty całości już po 2 latach, to normalnie można zamknąć kredyt? 

Odpowiedz
0 Lajków
Wikusia
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
29-11-2019
Wiadomość 5 z 13 (12 996 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

Tak, całkowita spłata kredytu możliwa jest w każdym momencie 😊

 

*****
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie :-)
Odpowiedz
0 Lajków
PatrycjaT
Były moderator
Były moderator icon
307
69
29-01-2018
Wiadomość 6 z 13 (12 951 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

A mam pytanie jak wyglada nadpłata kredytu ze stałym oprocentowaniem , wystarczy w każdej chwili przelać dodatkowe środki na rachunek kredytu ? I z automatu obniży się wysokość raty? Czy trzeba to gdzieś zgłosić ? Czy może wszystko załatwię z poziomu aplikacji? Czy jak chce skrócic okres kredytowania musze isc do banku i podpisać aneks i tak co każda nadpłatę ? I czy kazda nadpłata lub aneks są bezpłatne ?
Odpowiedz
0 Lajków
Waterpolo
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
27
1
18-11-2019
Wiadomość 7 z 13 (12 939 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

Nadpłata wygląda zawsze tak samo .. oddajesz bankowi kapitał.

Oprocentowanie to tylko sposób wyceny odsetek, które płacisz od tego kapitału, który jeszcze masz do spłaty.

W ING przez aplikację możesz tylko nadpłacać ze zmniejszeniem odsetek. Żeby skrócić kredyt i wrócić do pierwotnej wysokości raty sprzed nadpłaty, musisz wystąpić do banku o bezpłatny aneks (o ile masz umowę podpisaną od 2017 roku, kiedy weszła ustawa zobowiązująca Banki do udostępnienia w darmowy sposób nadpłat). Aneks może przywracać najwyższą ratę z ostatnich 6 miesięcy, więc musisz o tym pamiętać, bo jak zabałaganisz to już będziesz musiał bardziej pilnować nadpłacenia Emotikon: Mrugający

Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 8 z 13 (12 919 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

@Waterpolo nadpłatę zaliczamy na poczet kapitału. Nadpłata nie skraca okresu kredytowania, dyspozycje trzeba zgłosić, np przez usługę internetową, 
skrócenie okresu kredytowania wymaga aneksu do umowy. Aneks można zamówić telefonicznie, ale trzeba go podpisać osobiście w oddziale przez wszystkich kredytobiorców.
Aneks będzie bezpłatny jeśli zamówisz go do 3 miesięcy, od ostatniej zaksięgowanej nadpłaty. Rata nie może przewyższyć najwyższej zapłaconej w całej historii spłaty.
W pozostałych przypadkach aneks będzie płatny i może wymagać przeliczenia ponownej zdolności kredytowej.

Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 9 z 13 (12 784 wyświetleń)

Re: Spłata całości lub części kredytu przed terminem

"Rata nie może przewyższyć najwyższej zapłaconej w całej historii spłaty.
W pozostałych przypadkach aneks będzie płatny i może wymagać przeliczenia ponownej zdolności kredytowej" nie bardzo rozumiem..
Odpowiedz
0 Lajków
Waterpolo
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
27
1
18-11-2019
Wiadomość 10 z 13 (12 763 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy