Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Dzień dobry,

Mam kredyt budowlano-hipoteczny, za który kupiłem mieszkanie od dewelopera. Na kredyt składają się dwie transze: pierwsza, która sfinansowała budowę i druga, niewielka, przeznaczona na wykończenie (jeszcze nie wnioskowałem o jej uruchomienie). Aktualnie trwa i za 3 miesiące kończy się 19-miesięczny okres budowlany. Jestem w trakcie wykańczania mieszkania, jednak do zakończenia przewidzianego w umowie okresu budowlanego nie uda się zakończyć prac.

Zastanawiam się nad następującymi rozwiązaniami:

  1. Wniosek o przedłużenie okresu budowlanego. Z wiedzy uzyskanej na forum wiem, że maksymalna długość okresu budowlanego to 36 miesięcy - czy to dotyczy także wykończenia mieszkania?
  2. Całkowita rezygnacja z uruchomienia transzy przeznaczonej na sfinansowanie robót wykończeniowych. Czy w tym przypadku uchylony zostałby warunek o rozliczeniu tej transzy i nie musiałbym zakończyć prac wykończeniowych w terminie, bo całkowicie finansowałbym je ze środków własnych? Zaznaczam, że dotychczas wypłacona pierwsza transza dotyczy wyłącznie sfinansowania robót budowlanych, które zostały już zakończone i pomyślnie rozliczone na podstawie protokołu odbioru lokalu.

Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz
0 Lajków
BartoszB
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
12-04-2022
Wiadomość 1 z 4 (2 589 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Po naszej stronie obie opcje są możliwe, w Twojej sytuacji Emotikon: Szczęśliwy A więc decyzja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
ŁukaszW
Były moderator
Były moderator icon
699
228
12-10-2015
Wiadomość 2 z 4 (2 525 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Dziękuję za odpowiedź!

Czyli jeszcze dla upewnienia się: jeśli zrezygnuję z transzy na wykończenie, to Banku nie będzie już interesowało jak długo będą trwały prace, a ja nie będę zobowiązany do trzymania się wcześniej złożonego kosztorysu wykończenia?

Odpowiedz
0 Lajków
BartoszB
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
12-04-2022
Wiadomość 3 z 4 (2 521 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

@BartoszB Warunkiem rezygnacji z wypłaty kolejnej transzy jest:

  • zakończenie inwestycji (potwierdzone dokumentami – spełniony warunek umowy) albo
  • posiadanie środków własnych pozwalających na zakończenie inwestycji - w tym przypadku również inwestycja musi zostać rozliczona.

 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
772
171
04-09-2015
Wiadomość 4 z 4 (2 473 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy