Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Dzień dobry,

Mam kredyt budowlano-hipoteczny, za który kupiłem mieszkanie od dewelopera. Na kredyt składają się dwie transze: pierwsza, która sfinansowała budowę i druga, niewielka, przeznaczona na wykończenie (jeszcze nie wnioskowałem o jej uruchomienie). Aktualnie trwa i za 3 miesiące kończy się 19-miesięczny okres budowlany. Jestem w trakcie wykańczania mieszkania, jednak do zakończenia przewidzianego w umowie okresu budowlanego nie uda się zakończyć prac.

Zastanawiam się nad następującymi rozwiązaniami:

  1. Wniosek o przedłużenie okresu budowlanego. Z wiedzy uzyskanej na forum wiem, że maksymalna długość okresu budowlanego to 36 miesięcy - czy to dotyczy także wykończenia mieszkania?
  2. Całkowita rezygnacja z uruchomienia transzy przeznaczonej na sfinansowanie robót wykończeniowych. Czy w tym przypadku uchylony zostałby warunek o rozliczeniu tej transzy i nie musiałbym zakończyć prac wykończeniowych w terminie, bo całkowicie finansowałbym je ze środków własnych? Zaznaczam, że dotychczas wypłacona pierwsza transza dotyczy wyłącznie sfinansowania robót budowlanych, które zostały już zakończone i pomyślnie rozliczone na podstawie protokołu odbioru lokalu.

Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz
0 Lajków
BartoszB
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
12-04-2022
Wiadomość 1 z 4 (2 668 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Po naszej stronie obie opcje są możliwe, w Twojej sytuacji Emotikon: Szczęśliwy A więc decyzja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
ŁukaszW
Były moderator
Były moderator icon
699
228
12-10-2015
Wiadomość 2 z 4 (2 604 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Dziękuję za odpowiedź!

Czyli jeszcze dla upewnienia się: jeśli zrezygnuję z transzy na wykończenie, to Banku nie będzie już interesowało jak długo będą trwały prace, a ja nie będę zobowiązany do trzymania się wcześniej złożonego kosztorysu wykończenia?

Odpowiedz
0 Lajków
BartoszB
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
12-04-2022
Wiadomość 3 z 4 (2 600 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

@BartoszB Warunkiem rezygnacji z wypłaty kolejnej transzy jest:

  • zakończenie inwestycji (potwierdzone dokumentami – spełniony warunek umowy) albo
  • posiadanie środków własnych pozwalających na zakończenie inwestycji - w tym przypadku również inwestycja musi zostać rozliczona.

 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
773
171
04-09-2015
Wiadomość 4 z 4 (2 552 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Klucz U2F służy tylko i wyłącznie do zatwierdzenia logowania.  Nie autoryzuje nim żadnych przelewów.

 

 

I tutaj właśnie mamy problem. Ty musisz wpisywać kod z sms żeby wyszedł przelew. Czyli jest to bez

...

19-04-2024
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy