Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Dzień dobry,

Mam kredyt budowlano-hipoteczny, za który kupiłem mieszkanie od dewelopera. Na kredyt składają się dwie transze: pierwsza, która sfinansowała budowę i druga, niewielka, przeznaczona na wykończenie (jeszcze nie wnioskowałem o jej uruchomienie). Aktualnie trwa i za 3 miesiące kończy się 19-miesięczny okres budowlany. Jestem w trakcie wykańczania mieszkania, jednak do zakończenia przewidzianego w umowie okresu budowlanego nie uda się zakończyć prac.

Zastanawiam się nad następującymi rozwiązaniami:

  1. Wniosek o przedłużenie okresu budowlanego. Z wiedzy uzyskanej na forum wiem, że maksymalna długość okresu budowlanego to 36 miesięcy - czy to dotyczy także wykończenia mieszkania?
  2. Całkowita rezygnacja z uruchomienia transzy przeznaczonej na sfinansowanie robót wykończeniowych. Czy w tym przypadku uchylony zostałby warunek o rozliczeniu tej transzy i nie musiałbym zakończyć prac wykończeniowych w terminie, bo całkowicie finansowałbym je ze środków własnych? Zaznaczam, że dotychczas wypłacona pierwsza transza dotyczy wyłącznie sfinansowania robót budowlanych, które zostały już zakończone i pomyślnie rozliczone na podstawie protokołu odbioru lokalu.

Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz
0 Lajków
BartoszB
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
12-04-2022
Wiadomość 1 z 4 (5 810 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Po naszej stronie obie opcje są możliwe, w Twojej sytuacji Emotikon: Szczęśliwy A więc decyzja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
ŁukaszW
Były moderator
Były moderator icon
699
231
12-10-2015
Wiadomość 2 z 4 (5 746 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

Dziękuję za odpowiedź!

Czyli jeszcze dla upewnienia się: jeśli zrezygnuję z transzy na wykończenie, to Banku nie będzie już interesowało jak długo będą trwały prace, a ja nie będę zobowiązany do trzymania się wcześniej złożonego kosztorysu wykończenia?

Odpowiedz
0 Lajków
BartoszB
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
12-04-2022
Wiadomość 3 z 4 (5 742 wyświetleń)

Re: Rozliczenie transzy na wykończenie mieszkania a rezygnacja z tej transzy

@BartoszB Warunkiem rezygnacji z wypłaty kolejnej transzy jest:

  • zakończenie inwestycji (potwierdzone dokumentami – spełniony warunek umowy) albo
  • posiadanie środków własnych pozwalających na zakończenie inwestycji - w tym przypadku również inwestycja musi zostać rozliczona.

 



-----------------
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Jeśli chcesz szybciej uzyskać odpowiedź, zachęcamy Cię do kontaktu na czacie w Moim ING lub skorzystania z Wirtualnego Asystenta
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
810
176
04-09-2015
Wiadomość 4 z 4 (5 694 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Klucz U2F a płatności za parking w aplikacji

Dziękujemy za przesłaną sugestię, przekazaliśmy opinię do odpowiedniego działu.

24-07-2026
Klucz U2F a płatności za parking w aplikacji

Bardzo często korzystam z opcji płatności za parking w aplikacji, ale jestem również fanem korzystania z klucza U2F dla bezpieczeństwa.

Czy jest szansa, aby płatności za parking, tak jak np. kod BLIK, ...

24-07-2026
Re: Zauwafne urządzenia przy autoryzacji kluczem U2F / 2FA

Na ten moment nie planujemy takiego rozwiązania w przeglądarce. Można ją zapisać jako zaufaną - również bez klucza U2F. Jeśli zabezpieczenie zaufaną przeglądarką jest wystarczające dla użytkownika, to

...

22-07-2026
Najbardziej pomocni użytkownicy