Odpowiedz

Rozliczenie kosztorysu

Bank wypłaca drugą transzę kredytu w momencie gdy stan zaawansowania budowy będzie wyczerpywał kwotę pierwszej transzy (40%). Rozliczenie następuje na podstawie sporządzonego wcześniej kosztorysu. Chciałbym prosić, aby osoby obeznane w temacie pomogły zrozumieć szczegóły jak to się odbywa.

 

W kosztorysie mamy np. pozycję "Stropy, schody, wylewki" albo "Okna i drzwi". Budując do stanu surowego zamkniętego wiadomym jest, że na tym etapie nie będzie w środku wylewek, ale strop zostanie już wykonany. Podobnie w przypadku okien i drzwi. Stolarka zewnętrzna będzie zamontowana, ale już drzwi wewnętrzne montuje się na zupełnie innym etapie budowy.

 

Jak więc bank rozlicza te pozycje w kosztorysie? Załóżmy, że pozycja "Okna i drzwi" została oszacowana na 30.000zł. Czy jeśli będą wstawione wyłącznie okna i drzwi zewnętrzne to bank zaliczy to na poczet prac wykonanych w ramach pierwszej transzy czy trzeba zrealizować całość z pozycji "Okna i drzwi", a więc razem z drzwiami wewnętrznymi?

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
ostek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
1
05-08-2021
Wiadomość 1 z 6 (4 505 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

Prace w kosztorysie mogą być wykonane w różnej kolejności i w różnym stopniu mogą być zrealizowane. Jeśli np. w punkcie okna i drzwi, będą tylko wprawione okna i drzwi zewnętrzne, to ten punkt będzie zaliczony na jakąś część.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
ŁukaszW
Były moderator
Były moderator icon
699
228
12-10-2015
Wiadomość 2 z 6 (4 462 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

Czy pozycja "okna i drzwi" nie dotyczy przypadkiem stolarki zewnętrznej?

Odpowiedz
0 Lajków
miumiu
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
21-02-2021
Wiadomość 3 z 6 (4 052 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

[ Edytowane ]

Wszystko zależy od tego czy kredytujemy budowę do stanu „deweloperskiego” czy do stanu „pod klucz”. Odpowiednią opcję wybiera kredytobiorca. Jeśli będzie to stan deweloperski, to stolarka wewnętrzna wykracza już poza jego definicję, a więc pozycja będzie zaakceptowana na 100% przy wykonaniu okien i drzwi zewnętrznych. Przy stanie „pod klucz” cześć tej pozycji będzie przeznaczona na stolarkę wewnętrzną.

 

 

**

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.

Odpowiedz
0 Lajków
DamianB
Były moderator
Były moderator icon
108
21
14-12-2020
Wiadomość 4 z 6 (3 944 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

A jak jest z punktem Elewacja? Bo też nie jest to wszystko wyszczególnione. W stanie deweloperskim wystarczy zaciągnięcie ścian zewnętrznych klejem bez tynków?
Odpowiedz
0 Lajków
karola130
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
79
7
13-11-2020
Wiadomość 5 z 6 (3 870 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

Tak, wystarczy, że ściany budynku będą zaciągnięte klejem. Warstwa ozdobna nie jest konieczna. 

 

 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
772
171
04-09-2015
Wiadomość 6 z 6 (3 772 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
czas oczekiwania na decyzje

co to znaczy 21 od dnia zlozenia kompletu dokumentow czyli czego w przypadku osoby na umowie o prace? pytam sie o ostateczna decyzje etap 6?

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy