Odpowiedz

Rozliczenie kosztorysu

Bank wypłaca drugą transzę kredytu w momencie gdy stan zaawansowania budowy będzie wyczerpywał kwotę pierwszej transzy (40%). Rozliczenie następuje na podstawie sporządzonego wcześniej kosztorysu. Chciałbym prosić, aby osoby obeznane w temacie pomogły zrozumieć szczegóły jak to się odbywa.

 

W kosztorysie mamy np. pozycję "Stropy, schody, wylewki" albo "Okna i drzwi". Budując do stanu surowego zamkniętego wiadomym jest, że na tym etapie nie będzie w środku wylewek, ale strop zostanie już wykonany. Podobnie w przypadku okien i drzwi. Stolarka zewnętrzna będzie zamontowana, ale już drzwi wewnętrzne montuje się na zupełnie innym etapie budowy.

 

Jak więc bank rozlicza te pozycje w kosztorysie? Załóżmy, że pozycja "Okna i drzwi" została oszacowana na 30.000zł. Czy jeśli będą wstawione wyłącznie okna i drzwi zewnętrzne to bank zaliczy to na poczet prac wykonanych w ramach pierwszej transzy czy trzeba zrealizować całość z pozycji "Okna i drzwi", a więc razem z drzwiami wewnętrznymi?

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
ostek
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
1
05-08-2021
Wiadomość 1 z 6 (4 508 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

Prace w kosztorysie mogą być wykonane w różnej kolejności i w różnym stopniu mogą być zrealizowane. Jeśli np. w punkcie okna i drzwi, będą tylko wprawione okna i drzwi zewnętrzne, to ten punkt będzie zaliczony na jakąś część.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
ŁukaszW
Były moderator
Były moderator icon
699
228
12-10-2015
Wiadomość 2 z 6 (4 465 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

Czy pozycja "okna i drzwi" nie dotyczy przypadkiem stolarki zewnętrznej?

Odpowiedz
0 Lajków
miumiu
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
21-02-2021
Wiadomość 3 z 6 (4 055 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

[ Edytowane ]

Wszystko zależy od tego czy kredytujemy budowę do stanu „deweloperskiego” czy do stanu „pod klucz”. Odpowiednią opcję wybiera kredytobiorca. Jeśli będzie to stan deweloperski, to stolarka wewnętrzna wykracza już poza jego definicję, a więc pozycja będzie zaakceptowana na 100% przy wykonaniu okien i drzwi zewnętrznych. Przy stanie „pod klucz” cześć tej pozycji będzie przeznaczona na stolarkę wewnętrzną.

 

 

**

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.

Odpowiedz
0 Lajków
DamianB
Były moderator
Były moderator icon
108
21
14-12-2020
Wiadomość 4 z 6 (3 947 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

A jak jest z punktem Elewacja? Bo też nie jest to wszystko wyszczególnione. W stanie deweloperskim wystarczy zaciągnięcie ścian zewnętrznych klejem bez tynków?
Odpowiedz
0 Lajków
karola130
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
79
7
13-11-2020
Wiadomość 5 z 6 (3 873 wyświetleń)

Re: Rozliczenie kosztorysu

Tak, wystarczy, że ściany budynku będą zaciągnięte klejem. Warstwa ozdobna nie jest konieczna. 

 

 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
772
171
04-09-2015
Wiadomość 6 z 6 (3 775 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

28-03-2024
Re.: Zablokowany dostep

kuriozum mialem dzis to samo - jak sie skonczyla twoja sytuacja?

28-03-2024
zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Witam - dziś otrzymalem sms o tresci "wykryslismy podejrzane transakcje dlatego tymczasowo zablokowalismy bankowosc internetowa, skontaktuj sie z infolinia". Po kontakcie z infolinia otrzymalem inform

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy