Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dochód z działalności

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wniosku o wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
W jaki sposób ustalany jest dochód gospodarstwa, jeżeli jeden z małżonków na etat, a drugi prowadzi działalność gospodarczą. Z jakiego okresu jest liczony dochód z działalności. Czy przy wniosku składanym w styczniu 2023, może być uwzględniony dochód z całego roku 2022? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam
Odpowiedz
0 Lajków
Z92
Z92
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
24-01-2023
Wiadomość 1 z 3 (332 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dochód z działalności

[ Edytowane ]

@Z92 Przy określaniu dochodu istotne są zapisy ustawy o pomocy społecznej. W przypadku dochodu z umów (m.in. o pracę, zlecenia, o dzieło) należy się odnosić do dochodu, który się uzyskało w miesiącu poprzedzającym składanie wniosku. Natomiast w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej kredytobiorca odnosi się do ostatniego złożonego rozliczenia rocznego, czyli teraz do dochodu wykazanego w rozliczeniu rocznym złożonym w 2022 r.

Przesyłam zapisy ustawy (art. 8, ust 5) dotyczące dochodu z prowadzonej działalności:
5. W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:
1) opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych – za dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym określonym w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów, określonymi w odrębnych przepisach, z tym że dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby;
2) opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby

-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
738
164
04-09-2015
Wiadomość 2 z 3 (219 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dochód z działalności

@AgnieszkaBin dziękuję za wyjaśnienie tematu. Pozdrawiam

Odpowiedz
0 Lajków
Z92
Z92
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
24-01-2023
Wiadomość 3 z 3 (146 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Powolne działanie aplikacji ing

Potwierdzam, u mnie jest to samo. Mam Samsunga s 10E wersja systemu Android 12. Aplikacja chodzi bardzo wolno, jest to mega denerwujące. Zgłosiłam dzisiaj reklamację telefonicznie.

30-01-2023
Re: Powolne działanie aplikacji ing

Nie ponieważ problem nie jest po naszej stronie tylko po stronie ING.
Dlatego nic bardziej nie denerwuje niż stwierdzenie, że przeinstalowanie aplikacji albo wyczyszczenie cache powinno pomóc. Tą samą ...

30-01-2023
Re: Autoryzacja sms

Przekazałem Twój pomysł do odpowiedniego zespołu.

30-01-2023
Najbardziej pomocni użytkownicy