Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dochód z działalności

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wniosku o wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
W jaki sposób ustalany jest dochód gospodarstwa, jeżeli jeden z małżonków na etat, a drugi prowadzi działalność gospodarczą. Z jakiego okresu jest liczony dochód z działalności. Czy przy wniosku składanym w styczniu 2023, może być uwzględniony dochód z całego roku 2022? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam
Odpowiedz
0 Lajków
Z92
Z92
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
24-01-2023
Wiadomość 1 z 5 (4 056 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dochód z działalności

[ Edytowane ]

@Z92 Przy określaniu dochodu istotne są zapisy ustawy o pomocy społecznej. W przypadku dochodu z umów (m.in. o pracę, zlecenia, o dzieło) należy się odnosić do dochodu, który się uzyskało w miesiącu poprzedzającym składanie wniosku. Natomiast w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej kredytobiorca odnosi się do ostatniego złożonego rozliczenia rocznego, czyli teraz do dochodu wykazanego w rozliczeniu rocznym złożonym w 2022 r.

Przesyłam zapisy ustawy (art. 8, ust 5) dotyczące dochodu z prowadzonej działalności:
5. W stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:
1) opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych – za dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym określonym w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i składkami na ubezpieczenie zdrowotne określonymi w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, związane z prowadzeniem tej działalności oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów, określonymi w odrębnych przepisach, z tym że dochód ustala się, dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym za poprzedni rok kalendarzowy przez liczbę miesięcy, w których podatnik prowadził działalność, a jeżeli nie prowadził działalności, za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby;
2) opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – za dochód przyjmuje się kwotę zadeklarowaną w oświadczeniu tej osoby





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
772
171
04-09-2015
Wiadomość 2 z 5 (3 943 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dochód z działalności

@AgnieszkaBin dziękuję za wyjaśnienie tematu. Pozdrawiam

Odpowiedz
0 Lajków
Z92
Z92
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
24-01-2023
Wiadomość 3 z 5 (3 870 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dochód z działalności

[ Edytowane ]

A jak wygląda sytuacja w której prowadziłem działalność do 2022 a obecnie pracuje na etacie.Chciałbym złożyć wniosek już teraz. PIT mogę złożyć dopiero po 15 lutym 

Odpowiedz
0 Lajków
wolas99
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
31-01-2023
Wiadomość 4 z 5 (3 594 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dochód z działalności

Jeśli działalność została zamknięta to nie bierze się jej pod uwagę przy składaniu wniosku, jeśli działalność jest teraz zawieszona, to bierze się pod uwagę dochód wykazany w zeznaniu rocznym za 2021 r. (czyli złożonym w US w 2022 r.). Jeśli składasz teraz wniosek, to podajesz dochód otrzymany w styczniu 2023 r. (a jeśli go nie otrzymałeś to możesz podać ten z lutego).





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszS
Moderator
Moderator icon
146
30
02-09-2021
Wiadomość 5 z 5 (3 489 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: czas oczekiwania na decyzje

Prosimy o kontakt z doradcą, u którego składałeś wniosek.

28-03-2024
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy