Jak inwestować

Odpowiedz

Giełda - stosunek dochodu do straty - jak rozlicza to za dany rok Dział Maklerski Ing?

Szanowni Państwo,

 

z początkiem roku zacząłem inwestować na giełdzie – za pośrednictem konta Makler w INGu. Czytałem posty w temacie, w którym piszę dziś, jednak żaden nie odpowiedział na moje pytanie - tzn. nie osiągnąłem sedna - wyjaśnienia dla moich wątpliwości.

 

Zanim przejdę dalej - brawa za pomysł utworzenia takiego forum! Zdecydowanie ING pod względem komunikacji, to najlepszy bank w PL.

Do meritum - mamy dwa warianty:

 

Wariant I

  1. a) DOCHÓD - w 2020r sprzedałem akcje (wielu spółek) zakupione za 50 000 tysięcy zł(suma wielu transakcji zakupu), łącznie osiągając zysk 20 000 tysiecy zł z wszystkich transakcji (z 50kt zł zrobiło mi się 70 kt zł) - ten zysk od 2004r podlega podatkowi w wysokości 19%. I taką wartość jako dochód Dział Maklerski INGu wykaże mi na PIT8C
  2. b) STRATA - jednak fortuna nie była tak przychylna do końca, gdyż także w 2020r za 50 000 tysięcy kupiłem inne akcje (suma wielu transakcji zakupu), które efektywnie musiałem sprzedać ze stratą 20 000 tysięcy zł.

c)w praktyce w 2020r zainwestowałem 50 000tyś zł i na koniec roku mam 50 000 tyś zł

 Pytanie:

Co będzie w PIT8C od banku? Jaka wartość podatku będzie do wpisania w PIT38 do opłacenia (transakcje na giełdzie prowadzę tylko via ING Makler - jedyne źródło)?

 

Wariant II

  1. a) DOCHÓD - w 2020r sprzedałem akcje (wielu spółek) zakupione za 50 000 tysięcy zł(suma wielu transakcji zakupu), łącznie osiągając zysk 25 000 tysiecy zł z wszystkich transakcji (z 50kt zł zrobiło mi się 75 kt zł) - ten zysk od 2004r podlega podatkowi w wysokości 19%. I taką wartość jako dochód Dział Maklerski INGu wykaże mi na PIT8C
  2. b) STRATA - jednak fortuna nie była tak przychylna do końca, gdyż także w 2020r za 50 000 tysięcy kupiłem inne akcje (suma wielu transakcji zakupu), które efektywnie musiałem sprzedać ze stratą 20 000 tysięcy zł.

c)w praktyce w 2020r zainwestowałem 50 000tyś zł i na koniec roku mam 55 000 tyś zł czyli 5 000 tysiecy zł zysku

 Pytanie:

Co będzie w PIT8C od banku? Jaka wartość podatku będzie do wpisania w PIT38 do opłacenia (transakcje na giełdzie prowadzę tylko via ING Makler - jedyne źródło)?

 

Moje zapytanie wynika z faktu, że to jest mój pierwszy rok inwestowania na giełdzie i nie mam doświadczenia. Będę zobowiązany za komentarz.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
0 Lajków
Womir83
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
3
21-10-2020
Wiadomość 1 z 5 (7 346 wyświetleń)

Re.: Giełda - stosunek dochodu do straty - jak rozlicza to za dany rok Dział Maklerski Ing?

Biuro maklerskie wystawia klientom dokument PIT-8C, na podstawie którego rozliczasz się z Urzędem Skarbowym (min. obliczasz kwotę podatku). Jeżeli w 2020 sprzedasz instrumenty finansowe (np. akcje)/zamkniesz pozycję  taki dokument powinien być dla Ciebie wystawiony. W kosztach sprzedanych instrumentów uwzględnimy prowizje poniesione na zakup i ich sprzedaż.  Jeżeli nie będzie sprzedaży/zamknięcia pozycji, dokumentu PIT-8C nie wystawiamy.
Dokument PIT-8C za rok 2020 wystawimy do końca lutego 2021.  
W dokumencie tym wykażemy Twój zrealizowany łączny wynik (zsumujemy zrealizowane zyski i straty).
Wynik do PIT-8C nie jest liczony od zmiany wartości portfela, tylko od zrealizowanego wyniku na inwestycjach.
Przykładowo, jeżeli Twój portfel wrośnie a w danym roku zamkniesz tylko inwestycje ze stratą to w PIT-8C wykażemy stratę. Może być też tak, że wartość Twojego portfela spadnie a w PIT-8C może być wykazany zysk - jeśli w danym roku zamkniesz tylko inwestycje z zyskiem.

Odpowiedz
0 Lajków
PawełH
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
88
19
15-06-2020
Wiadomość 2 z 5 (7 316 wyświetleń)

Re.: Giełda - stosunek dochodu do straty - jak rozlicza to za dany rok Dział Maklerski Ing?

Dziękuję za odpowiedź.

 

UWAGA - potrzebuje 100% pewności w tej kwestii, bo mam akurat analogiczną sytuacje na rachunku - musze mieć pewność, że moja logika jest prawidłowa.

 

Ogólny mechanizm jest mi znany. Dlatego w moim bazowym poscie referowałem tylko i wyłącznie do transakcji zamkniętych - zrealizowanych w 1 roku - 2020. Być może napisałem mało wyraziście. Jak wspomniałem jestem laikiem na giełdzie.

 

Chodzi o aspekt przeliczenia stosunku zysków do strat i  finalną wartość podatku.

 

Proszę o dopełnienie, a zarazem wyklarowanie toku rozumowania - ma on kluczowe znaczenie w mojej obecnej sytuacji portfela. 

 

Nawiązując do przykładów wcześniej opisanych w moim poście i posiłkując się odpowiedzią od Ciebie rozumiem to tak:

 

W 2020r uzyskałem dochód ze sprzedaży akcji w wysokości 25 000tyś złotych, straciłem natomiast 20 000 tysięcy złotych na innych. Suma sumarum zarobiłem 5 000 tysięcy. Z Twojej odpowiedzi rozumiem, że:

-zestawiamy zysk ze stratą

-uzyskuję zysk 5 000zł

-od zysku płacę 19% czyli 950zł

 

W praktyce (i do tego zmierzam).

 

Mam nietrafioną inwestycję i nie chcę ryzykować dalszej utraty wartości akcji czekając, sprzedaje dane akcje w 2020r. Z drugiej strony mam zysk ze sprzedaży innych akcji w 2020r, który będzie opodatkowany. Sprzedając akcje ze stratę mogę obniżyć wartość efektywnie opłaconego podatku z PIT38 - zatem zyskuje 19% od 20 000 tyś (nie płacę za nie podatku, bo zbilansowała je strata).

 

Podsumowując - nie mogłem czekać na zmianę trendu na lepszy na akcjach, sprzedałem akcje i mam stratę, ale tę stratę częściowo "odrabiam" bo nie zapłacę podatku za całość zysków, tylko za efektywny zysk na rachunku.

 

Czy dobrze rozumiem? Twoj odpowiedź będzie kluczowa, dla moich dalszych ruchów na rachunku.

Odpowiedz
0 Lajków
Womir83
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
3
21-10-2020
Wiadomość 3 z 5 (7 273 wyświetleń)

Re.: Giełda - stosunek dochodu do straty - jak rozlicza to za dany rok Dział Maklerski Ing?

W deklaracji PIT8 C, którą wystawimy Tobie i do US, zsumujemy wszystkie Twoje przychody ze sprzedaży akcji bez względu na to czy miałeś na nich zysk czy stratę. Od tych przychodów odejmiemy wszystkie koszty, czyli koszt nabycia akcji, koszty prowizji, etc. W ten sposób obliczymy czy sumarycznie miałeś zysk czy stratę na swoich zamkniętych transakcjach. Jeżeli sumarycznie osiągnięty został zysk to wówczas będziesz musiał zapłacić podatek 19% do końca kwietnia następnego roku.

Przykładowo:

 Wariant I

łączny przychód ze sprzedaży:  70 tyś + 30 tyś = 100 tyś zł

łączny koszt przy założeniu włączenia w to prowizji wyniósł: 50 tyś + 50 tyś = 100 tyś zł

W tym przypadku nie osiągnąłeś zysku ani straty i nie zapłacisz podatku, ale musisz się rozliczyć z US w deklaracji PIT38

Wariant II

przychód ze sprzedaży: 75 tyś + 30 tyś = 105 tyś zł

koszty sprzedaży: 50 tyś + 50 tyś = 100 tyś zł

W tym przypadku Twój zysk wyniósł 5 tyś zł (105 tyś -100 tyś). Czyli zapłacisz 950 zł podatku (19%) i oczywiście powinieneś wypełnić deklarację PIT38.

 

Dodam, że warto korzystać z narzędzia dostępnego w Maklerze w opcji Zyski / Straty w menu Konto. Tam możesz na bieżąco podglądać jaki masz dochód czy stratę od początku roku. Tylko pamiętaj o tym aby ustawić zakres dat na początek roku oraz to, że informacje o sprzedanych pakietach pojawiają się tam trzy dni robocze po ich sprzedaży ( co wynika z terminu rozliczenia tych transakcji).

KrzysztofN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
56
12
12-06-2020
Wiadomość 4 z 5 (7 238 wyświetleń)

Re.: Giełda - stosunek dochodu do straty - jak rozlicza to za dany rok Dział Maklerski Ing?

Uprzejmie dziękuje! 

Womir83
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
3
21-10-2020
Wiadomość 5 z 5 (7 208 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy