Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Re: Re.: ile mogą wyniesc mnie maksymalnie raty za kredyt hipoteczny

W umowie jest zapis

Wysokość oprocentowania zmiennego nie może w stosunku rocznym przekraczać wysokości ustawowych odsetek maksymalnych, na dzień zawarcia Umowy określonych w art. 359 §2 Kodeksu cywilnego

W kodeksie z kolei
Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne)

Czyli wg tego artykułu maksymalne odsetki powinny stanowić (stopa referencyjna NBP NA DZIEŃ ZAWARCIA UMOWY + 3.5%) x 2

skoro zawarłam umowę w 2020, kiedy stopa referencyjna wynosiła 0.2%, to moje maksymalne odsetki nie powinny wynieść więcej niż (0.2+3.5)X2 = 7.4%

Czy coś "przeczytałam" 😅
Odpowiedz
0 Lajków
ewabier
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
11-05-2022
Wiadomość 11 z 12 (1 782 wyświetleń)

Re: Re.: ile mogą wyniesc mnie maksymalnie raty za kredyt hipoteczny

Jak już pisaliśmy wcześniej, maksymalna kwota raty jaką prezentujemy w umowie, podana jest zgodnie z oprocentowaniem na dzień zawarcia umowy. I jest to tylko przykład. 

Jeśli jednak stopy procentowe rosną - rośnie również kwota odsetek maksymalnych. 
 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 12 z 12 (1 680 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy