15-01-2021 21:32
15-01-2021 22:47
16-01-2021 08:32
16-01-2021 10:53 | Edytowano: 16-01-2021 11:00
16-01-2021 11:17
16-01-2021 11:37
16-01-2021 12:16 | Edytowano: 16-01-2021 12:29
@Igaton1905, zabezpiecz się u Notariusza wpisaem, że jeśli sprzedający pomimo dostarczenia jemu dokumentów zezwalających na wykreślenie hipoteki nie uruchomi drugiej transzy kredytu w ciągu kolejnych 30 dniu to poddaje się dobrowolnie egzekucji na brakującą kwotę wraz z kosztami dochodzenia Twoich wierzytelności. Dostarczenie dokumentów powinno odbyć się u Notariusza, aby było poświadczenie, że do niego faktycznie doszło. Ewenutalnie możesz się zabezpieczyć dodatkowo, że w przypadku gdy Kupujący nie uruchomi transzy kredytu, to że upoważnia Ciebie (bezwarunkowo i bezterminowo), abyś dostarczył dokumenty do jego banku ING, pozwalające na uruchomienie drugiej transzy i bank na podstawie na podstawie Twojej dyspozycji uruchomi drugą transzę bezwarunkowo, a Kupujący nie będzie mógł tej transzy zatrzymać itd. Ewenutalnie możesz też wydać lokal mieszkalny, który sprzdajesz dopiero po przelaniu obu transz i wówczas klucze do lokalu przekażesz w dniu kiedy otrzymasz środki pienieżne na swoje konto.
Skontaktuj się z Notariuszem u którego podpisujecie umowę i on na pewno przedstawi Ci najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
16-01-2021 12:44 | Edytowano: 16-01-2021 12:45
@Igaton1905, nie wiem czy mieszkanie które sprzedajesz było w Twoim posiadaniu 5 pełnych lat, ale jeśli nie to lepiej by Ci było pożyczyć pieniądze i spłacić hipotekę przed podpisaniem aktu notarialnego z Kupującym. Nawet zaciągnięcie pożyczki na te "kilka dni" było by dla Ciebie bardziej opłacalne, aby zoptymalizować poźniej wydatkowanie pieniędzy ze sprzedanego mieszkania. Chodzi tu o to, że jeśli będziesz chciał przeznaczyć pieniądze ze sprzdaży takiego mieszkania na inne własne cele mieszkaniowe to kwota spłaconej hipoteki/kredytu automatycznie pomniejszy Ci kwotę do wydatkowania i potecjalnie zapłacisz od tej kwoty podatek. A jeśli sprzedajesz mieszkanie, które miałeś więcej niż 5 pełnych lat to nie masz się co dodatkowo zastanawiać.
16-01-2021 15:26
16-01-2021 16:08 | Edytowano: 16-01-2021 16:21
@Igaton1905, co do udzielenia przez kredytobiorcę pełnomocnictwa dla Ciebie to właśnie Kupujący w akcie noterialnym udzieli Ci takiego pełnomocnictwa (nie musisz go miećna osobym akcie) - Notariusz Ci tu może doradzić na ile ono jest wykonalne, albo jak się zabezpieczyć na wypadek nie wpłacenia drugiej część pieniędzy w uzgodnionym terminie (max ilość dni od podpisania aktu sprzedaży nieruchomości).
Ważniejsze od pełnomocnictwa będzie poddanie się egzekucji (777 tzw "trzy strzały" ) jesli kupujący nie przeleje Ci drugiej części pieniędzy w ciągu 30 dni od momentu podpisania aktu notrialnego sprzedaży - kupujący nie powinien tego zapisu podważyć (uprzedź go, żeby wiedział po co on jest), gdyż nic tym zapisem kupujący nie straci o ile wywiąże się z przelania tej części pieniędzy.
Oczywiście ja bym nie wydał mieszkania (kluczy do niego) do momentu przelania całej kwoty, bo do uruchomienia kolejnej transzy bank nie ma takiego wymogu - wówczas kupującemu będzie zależało jeszcze bardziej, aby uruchomić drugą część pieniędzy. Oczywiście dopytaj Notariusza co się stanie gdy podpiszesz akt notarialny, a kupujący nie uruchomi transzy (ważny zapis ile mu dajesz na to czasu, żeby przystąpić do egzekucji) i będzie w posiadaniu mieszkania
Nie wiem na ile zapis mówiący o tym, że jeśli kupujący nie wpłaci Ci pełnej kwoty (obie transze) w ciągu 60 dni od momentu podpisania aktu notrialnego to umowa wygasa/jest rozwiązana i Notariusz dokonuje korekty zapisów w KW (odwołuje wcześniejsze zapisy z umowy), a koszty tych czynności ponosi Kupujący w całkości - sprawdź taką opcję również, bo przyszła mi do głowy na gorąco.
Pamiętaj, że wszelkie umowy należy tworzyć na czarny scenariusz, bo jak wszystko pójdzie gładko to nigdy nie skorzystasz z przysługujących Ci praw.
Oczywiście najprostszą kwestią w Twoim przypadku było by spłacenie (nawet prywatną pożyczką) kwoty kredytu hipotecznego i poczekanie na dokumenty z banku zezwalające na wykreślenie hipoteki i dopiero później udanie się do Notariusza. Oczywiście jeśli kupujący ma kredyt w ING to otwórz sobie konto w ING i to konto podaj w akcie noterialnym na przelanie pieniędzy ze sprzedaży, bo pieniądze szybciej się na nim pojawią (ominiesz sesje elixir).
ps. gdyby kupujący miał kredyt w ING to ten bank nie wystawia Promesy. Inne banki różnie wydają takie zaświadczenia - PKO BP chyba wydaje je bez problemu.
ps2. oczywiście przed spotkaniem poproś swój bank, aby Ci wystawił dokument poświadczający obecne saldo zadłużenia wraz z ewentualną opłatą za spłatę kredytu. Taki dokument powinien być wystawiony stosunkowo blisko daty podpisania aktu sprzedaży mieszkania. Warto dopytać Notariusza czy ma jeszcze jakieś inne wymogi zarówno z Twojej strony jak i Kupującego (ten warto aby dosłał ksero swojej umowy kredytowej do Notariusza, aby ten sprawdził czy są w niej jeszcze jakieś inne warunki dot. wypłaty przez jego bank kredytu).
Nie mogę się zalogować do bankowości internetowej i tym samym skorzystać z moich własnych pieniędzy (po przejściu przez proces logowania widzę tylko kręcące kółeczko). Informatycy w ING - ogarnijcie s
... 25-11-2024Skontaktuj się z nami przez czat po zalogowaniu do Mojego ING przez przeglądarkę WWW lub infolinią pod numerem 32 357 00 69 - sprawdzimy co jest powodem.
25-11-2024