Odpowiedz

Re: Wniosek ING - WAKACJE KREDYTOWE

Przecież ten wniosek będzie dostępny od 29 lipca! Ludzie myślcie.....

nokitoki
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
3
18-07-2022
Wiadomość 11 z 14 (3 994 wyświetleń)

Re.: Wniosek ING - WAKACJE KREDYTOWE

Moderator miał/miała chyba na myśli, że jak wejdzie w życie ustawa to będzie we Wnioskach bankowości mobilnej taka możliwość. Póki co przepis jeszcze nie obowiązuje więc w apce nie ma takiej opcji. Jest "stara" Covidowa tarcza ale to zupełnie co innego. Myślę, że 29.07 wszystko się wyjaśni ja tam już wypatruję.

Teraz krótkie info i tip dla tych przerażonych, że będzie trzeba więcej oddać. Nie na żarty banki się boją i biją na alarm, bo ta ustawa to dla nich strata nie zysk. Już tłumaczę mechanizm. (pozwólcie, że posłużę się przykładem)

1. Mamy ratę kredytu 3000zł z czego 2000zł to odsetki a 1000 realna spłata zadłużenia. Odwlekając na jeden miesiąc normalnie musielibyśmy zapłacić 2000zł a tylko 1000zł "pozwolono" by nam nie płacić. Tutaj ustawa daje możliwość nie płacenia nic (pomijam dodatkowe do kredytu ubezpieczenia itp)
2. Wstrzymanie płatności raty zostawia nam 3000zł w portfelu i tutaj ciekawostka. Jeśli tą kwotą nadpłacimy kredyt daje to równowartość trzech rat kapitałowych (oczywiście w uproszczeniu). Czyli można wystąpić z wnioskiem a później zgodnie z umową kredytową nadpłacić i skrócić okres kredytowania o 3 miesiąceEmotikon: Mrugający Warunek jest tylko taki, że trzeba pieniądze na ratę mieć. Można np nadpłacić 1000zł (osobiście nie polecam, bo dużo zachodu a wymierne korzyści niewielkie ale i tak się na plus wychodzi).
3. Idąc dalej zgodnie z ustawą w tym roku mamy 4 raty do wstrzymania. Czyli w moim przykładzie to 12.000zł, które możemy nadpłacić i de facto wydłużamy kredyt o 4 miesiące a skracamy o 12.
Proste jak drut. Są tutaj jeszcze haczyki. W założeniu rata kapitałowa/odsetkowa jest 1/3 do 2/3. W zależności, w którym jesteście momencie spłaty te proporcje będą się zmieniać.

Podsumowując jeśli stać Cię na spłatę rat to wystąpienie z wnioskiem i nadpłata kredytu (przy równoczesnym skróceniu okresu kredytowania - do tego u mnie konieczny jest aneks i wizyta w oddziale) przyniesie SPORE korzyści. Przeliczcie dowolnym kalkulatorem dostępnym w internecie ile przy zachowaniu obecnego oprocentowania przyniesie to korzyści a pamiętajcie, że WIBOR jeszcze nie powiedział ostatniego słowaEmotikon: Mrugający Ogólnie bez znaczenia ile z kredytu macie odsetek jak nadpłacicie, nadpłacacie wyłącznie kwotę zadłużenia a nie odsetki! Nie idąc do banku i obniżając wysokości przyszłych rat też jest na plus dla kredytobiorcy ale utrzymanie wysokości rat i skrócenie czasu jest korzystniejsze.
Przeanalizujcie we własnym zakresie może chociaż połowę rat kredytu możecie nadpłacić - to zawsze będzie korzystniejsze. Ale jeśli za opóźnione raty chcecie pojechać na wczasy to musicie się liczyć z tym, że po przeliczeniu WIBOR (zakładam, że wzrośnie) przy wyższym zadłużeniu (nie płaciliście kilku rat) raty będą nieznacznie wyższe niż w przypadku nie korzystania z "wakacji kredytowych" Docelowo ich ilość będzie taka sama ale jeśli co 6 miesięcy jest waloryzowany WIBOR to nie wiem czy wakacje się w to będą wliczały czy nie. Do moich rozważań to akurat pomijalna kwestia.

Występujcie z wnioskami, bo nawet jak macie manko w budżecie to lepiej wstrzymać ratę i zapłacić wyłącznie część kapitałową i podpisać aneks niż płacić całość. Jak ktoś nie zrozumiał to chętnie wyjaśnię raz jeszcze na innym przykładzie. A dlaczego banki są stratne? Bo 4 raty w tym roku po 2000zł każda (część odsetkowa) po prostu nie wpłyną a przeliczając na ilość udzielonych kredytów to solidne manko. I na koniec dodam, że idę o zakład banki na maxa uprzykrzą możliwość tych wakacji straszyć będą jakimś BIK, obowiązkowe wizyty w oddziałach zapisy na za miesiąc do przodu i co tam się będzie tylko dało. Dam sobie rękę obciąć, że apka się zawiesi coś nie będzie działało, bo to ich realna strata i łatwo skóry nie sprzedadząEmotikon: Mrugający Już są informacje, że na każdy okres trzeba na nowo składać wniosek i to po płatności raty. Nie da się hurtem na wszystko na przyszłość tylko trzeba pamiętać. Obym się mylił.

Jak ktoś doczytał do końca to gratuluję wytrwałości i wiecie co robićEmotikon: Szczęśliwy
DreSikPL
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
8
18-07-2022
Wiadomość 12 z 14 (3 957 wyświetleń)

Re.: Wniosek ING - WAKACJE KREDYTOWE

Pytanie, co na utrudniajace zycie i niemajace podstaw w ustawie pomysly bankow (vide - reguly skladania wnioskow wg ING) powie KNF...

Odpowiedz
0 Lajków
onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 13 z 14 (3 946 wyświetleń)

Re.: Wniosek ING - WAKACJE KREDYTOWE


@onlyoneme:

Pytanie, co na utrudniajace zycie i niemajace podstaw w ustawie pomysly bankow (vide - reguly skladania wnioskow wg ING) powie KNF...


Nieważne co powie KNF. Zanim zajmie stanowisko to już 4 raty z tego roku przepadną a może i ze dwie z przyszłego. Nałoży karę na bank, która i tak będzie kroplą w morzu tego co by stracili na powszechnych pospolitych wakacjach kredytowych. Przeciętny Kowalski jako kredytobiorca nie zobaczy ani złotówki z tego co domiaru dołożą i będzie jak zawsze. Skarb państwa zreperuje budżet. 

 

Pytanie retoryczne na koniec:

Dlaczego nie wprowadzić wakacji kredytowych z automatu?

 

Skoro robimy mechanizm dla ludzi korzystny, to dlaczego nie wprowadzić go z możliwością wypowiedzenia na specjalną prośbę?

Oj chyba już za daleko mnie fantazja poniosła. 

Odpowiedz
0 Lajków
DreSikPL
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
8
18-07-2022
Wiadomość 14 z 14 (3 863 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

> To Ty nie rozumiesz, każdy bank wymaga potwierdzenia przelewu

 

I co z tego? A jeśli każdy bank będzie wysyłać do ciebie kuriera z chorągiewką na której jest logo banku i on od ciebie będzie brał pise

...

25-05-2024
Ujawnienie danych karty wirtualnej

Znajoma osoba najwyraźniej dała się nabrać na jakąś fałszywkę. Wyświetliła jej się oferta Zalando, jakaś okazja, przeniesienie do płatności gdzie wpisała dane karty (wirtualnej). Pierwsza płatność zak

...

25-05-2024
Re.: Cashback BLIKIEM

Zapłacić blikiem mogłeś. Co do cashbacku blikiem - ING stoi w miejscu i nie oferuje tej funkcji.

24-05-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy