Odpowiedz

Re: Wniosek ING - WAKACJE KREDYTOWE

Przecież ten wniosek będzie dostępny od 29 lipca! Ludzie myślcie.....

nokitoki
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
3
18-07-2022
Wiadomość 11 z 14 (4 034 wyświetleń)

Re.: Wniosek ING - WAKACJE KREDYTOWE

Moderator miał/miała chyba na myśli, że jak wejdzie w życie ustawa to będzie we Wnioskach bankowości mobilnej taka możliwość. Póki co przepis jeszcze nie obowiązuje więc w apce nie ma takiej opcji. Jest "stara" Covidowa tarcza ale to zupełnie co innego. Myślę, że 29.07 wszystko się wyjaśni ja tam już wypatruję.

Teraz krótkie info i tip dla tych przerażonych, że będzie trzeba więcej oddać. Nie na żarty banki się boją i biją na alarm, bo ta ustawa to dla nich strata nie zysk. Już tłumaczę mechanizm. (pozwólcie, że posłużę się przykładem)

1. Mamy ratę kredytu 3000zł z czego 2000zł to odsetki a 1000 realna spłata zadłużenia. Odwlekając na jeden miesiąc normalnie musielibyśmy zapłacić 2000zł a tylko 1000zł "pozwolono" by nam nie płacić. Tutaj ustawa daje możliwość nie płacenia nic (pomijam dodatkowe do kredytu ubezpieczenia itp)
2. Wstrzymanie płatności raty zostawia nam 3000zł w portfelu i tutaj ciekawostka. Jeśli tą kwotą nadpłacimy kredyt daje to równowartość trzech rat kapitałowych (oczywiście w uproszczeniu). Czyli można wystąpić z wnioskiem a później zgodnie z umową kredytową nadpłacić i skrócić okres kredytowania o 3 miesiąceEmotikon: Mrugający Warunek jest tylko taki, że trzeba pieniądze na ratę mieć. Można np nadpłacić 1000zł (osobiście nie polecam, bo dużo zachodu a wymierne korzyści niewielkie ale i tak się na plus wychodzi).
3. Idąc dalej zgodnie z ustawą w tym roku mamy 4 raty do wstrzymania. Czyli w moim przykładzie to 12.000zł, które możemy nadpłacić i de facto wydłużamy kredyt o 4 miesiące a skracamy o 12.
Proste jak drut. Są tutaj jeszcze haczyki. W założeniu rata kapitałowa/odsetkowa jest 1/3 do 2/3. W zależności, w którym jesteście momencie spłaty te proporcje będą się zmieniać.

Podsumowując jeśli stać Cię na spłatę rat to wystąpienie z wnioskiem i nadpłata kredytu (przy równoczesnym skróceniu okresu kredytowania - do tego u mnie konieczny jest aneks i wizyta w oddziale) przyniesie SPORE korzyści. Przeliczcie dowolnym kalkulatorem dostępnym w internecie ile przy zachowaniu obecnego oprocentowania przyniesie to korzyści a pamiętajcie, że WIBOR jeszcze nie powiedział ostatniego słowaEmotikon: Mrugający Ogólnie bez znaczenia ile z kredytu macie odsetek jak nadpłacicie, nadpłacacie wyłącznie kwotę zadłużenia a nie odsetki! Nie idąc do banku i obniżając wysokości przyszłych rat też jest na plus dla kredytobiorcy ale utrzymanie wysokości rat i skrócenie czasu jest korzystniejsze.
Przeanalizujcie we własnym zakresie może chociaż połowę rat kredytu możecie nadpłacić - to zawsze będzie korzystniejsze. Ale jeśli za opóźnione raty chcecie pojechać na wczasy to musicie się liczyć z tym, że po przeliczeniu WIBOR (zakładam, że wzrośnie) przy wyższym zadłużeniu (nie płaciliście kilku rat) raty będą nieznacznie wyższe niż w przypadku nie korzystania z "wakacji kredytowych" Docelowo ich ilość będzie taka sama ale jeśli co 6 miesięcy jest waloryzowany WIBOR to nie wiem czy wakacje się w to będą wliczały czy nie. Do moich rozważań to akurat pomijalna kwestia.

Występujcie z wnioskami, bo nawet jak macie manko w budżecie to lepiej wstrzymać ratę i zapłacić wyłącznie część kapitałową i podpisać aneks niż płacić całość. Jak ktoś nie zrozumiał to chętnie wyjaśnię raz jeszcze na innym przykładzie. A dlaczego banki są stratne? Bo 4 raty w tym roku po 2000zł każda (część odsetkowa) po prostu nie wpłyną a przeliczając na ilość udzielonych kredytów to solidne manko. I na koniec dodam, że idę o zakład banki na maxa uprzykrzą możliwość tych wakacji straszyć będą jakimś BIK, obowiązkowe wizyty w oddziałach zapisy na za miesiąc do przodu i co tam się będzie tylko dało. Dam sobie rękę obciąć, że apka się zawiesi coś nie będzie działało, bo to ich realna strata i łatwo skóry nie sprzedadząEmotikon: Mrugający Już są informacje, że na każdy okres trzeba na nowo składać wniosek i to po płatności raty. Nie da się hurtem na wszystko na przyszłość tylko trzeba pamiętać. Obym się mylił.

Jak ktoś doczytał do końca to gratuluję wytrwałości i wiecie co robićEmotikon: Szczęśliwy
DreSikPL
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
8
18-07-2022
Wiadomość 12 z 14 (3 997 wyświetleń)

Re.: Wniosek ING - WAKACJE KREDYTOWE

Pytanie, co na utrudniajace zycie i niemajace podstaw w ustawie pomysly bankow (vide - reguly skladania wnioskow wg ING) powie KNF...

Odpowiedz
0 Lajków
onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 13 z 14 (3 986 wyświetleń)

Re.: Wniosek ING - WAKACJE KREDYTOWE


@onlyoneme:

Pytanie, co na utrudniajace zycie i niemajace podstaw w ustawie pomysly bankow (vide - reguly skladania wnioskow wg ING) powie KNF...


Nieważne co powie KNF. Zanim zajmie stanowisko to już 4 raty z tego roku przepadną a może i ze dwie z przyszłego. Nałoży karę na bank, która i tak będzie kroplą w morzu tego co by stracili na powszechnych pospolitych wakacjach kredytowych. Przeciętny Kowalski jako kredytobiorca nie zobaczy ani złotówki z tego co domiaru dołożą i będzie jak zawsze. Skarb państwa zreperuje budżet. 

 

Pytanie retoryczne na koniec:

Dlaczego nie wprowadzić wakacji kredytowych z automatu?

 

Skoro robimy mechanizm dla ludzi korzystny, to dlaczego nie wprowadzić go z możliwością wypowiedzenia na specjalną prośbę?

Oj chyba już za daleko mnie fantazja poniosła. 

Odpowiedz
0 Lajków
DreSikPL
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
8
18-07-2022
Wiadomość 14 z 14 (3 903 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Zaświadczenie Brutto - Netto do kredytu hipotecznego

Dzień dobry 

Ubiegamy się o kredyt hipoteczny, pracodawca (duża korporacja) niestety upiera sie że nie może wystawić zaświadczenia Netto i wypisuje wszytsko Brutto powołując się na zbyt wiele składnikó

...

18-06-2024
Re: Re.: Nowy wygląd Mojego ING

Żeby wątek zbyt szybko nie odszedł do lamusa, ponarzekam znowu: poza wszystkimi, wymienionymi powyżej mankamentami aplikacji, z których chyba nic nie zostało poprawione (przynajmniej nie w zakresie, z

...

18-06-2024
Problem z aktywowaniem konta mobi dla nieletnich

Witam, od paru dni próbuje aktywować swoje konto i SMS z kodem aktywacyjnym nie przychodzi a kiedy próbuje zamówić kod do domu to wychodzi oto taki błąd. Konto jest już założone bo dostałam sms ze pot...

18-06-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy