Odpowiedz

Re: Re.: Wakacje kredytowe 2022

@MateuszTomczyk Jak najbardziej Emotikon: Szczęśliwy 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
316
61
04-09-2015
Wiadomość 41 z 43 (3 693 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe 2022

Dziękuję za odpowiedź, tym niemniej uważam, że obecna forma ustawy pozostawia pole do interpretacji. 

Z tego co się orientuję banki dopuszczają możliwość wnioskowania o wakacje kredytowe np. w sytuacji, gdy kredyt został zaciągnięty na potrzeby mieszkaniowe dziecka, a współkredytobiorcami są rodzice. Już to jest pewną formą interpretacji, gdyż wszyscy współkredytobiorcy nie mogą zgodnie oświadczyć, że wakacje będą dotyczyć tylko jednej umowy kredytowej zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, gdyż tylko dziecko będzie zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe. W tym przypadku jeden z dwóch warunków jest już "interpretowalny", gdyż literalnie nie jest spełniony. Taka interpretacja (w tym przypadku na korzyść kredytobiorcy) jest zapewne podyktowana logiką dotyczącą intencji ustawodawcy.

A co w sytuacji gdy rodzice mają dwoje dzieci i są stroną dwóch umów kredytowych, zawartych w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych każdego z dziecka z osobna? Wtedy tylko jedno dziecko będzie mogło korzystać z wakacji kredytowych? W tym przypadku bank uznaje swoją interpretację pierwszego warunku (tylko jedna umowa kredytowa) jako jedyną słuszną, choć zapewne sprzeczną z intencją ustawodawcy.

Osobiście uważam, że przypadku opisanym przeze mnie w poprzednim poście można uznać, że wakacje kredytowe można wziąć na obydwa kredyty.
Dlaczego? Gdyż każdy z nich jest dla poszczególnych konsumentów jedynym zawartym w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.
Jeżeli nie zaakceptować takiej interpretacji to należałoby uznać, że wakacje kredytowe nie należą się w ogóle, gdyż wszyscy kredytobiorcy nie mogą wspólnie oświadczyć, że umowa kredytowa została zawarta w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych - zaspokojone zostały potrzeby mieszkaniowe tylko jednego kredytobiorcy.

Konkludując - punkt 4 artykułu 73 rozdział 10 ustawy jest zwięzły ale pozostawiający pole do dyskusji. Prawdopodobnie jedynymy powszechnie dostępnymi interpretacjami tego zapisu pozostaną na razie intepretacje banków. 
Chętnie przeczytałbym Pani opinię na temat w/w przypadów i wątpliwości.

Odpowiedz
0 Lajków
Valvin
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
25-07-2022
Wiadomość 42 z 43 (3 374 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe 2022

Jako Bank nie prowadzimy usługi indywidualnego doradztwa w tym zakresie. 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
KarolB
Moderator
Moderator icon
137
20
02-09-2021
Wiadomość 43 z 43 (2 876 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy