Odpowiedz

WIBOR 6m - aktualizacje

Jak mogę sprawdzić z jaką datą aktualizuje się stawka WIBOR, czy jest to co 6 miesięcy od daty podpisania umowy kredytu, od jego uruchomienia, czy też od innej daty? Czy zawsze jest to równo co 6 miesięcy?

Odpowiedz
0 Lajków
MX
MX
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
0
01-10-2018
Wiadomość 1 z 15 (14 097 wyświetleń)

Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

Stawka WIBOR 6M jako taka jest aktualizowana co 6 miesięcy, tak jak to w nazwie ujęto Emotikon: Szczęśliwy.

Natomiast w Umowie ja mam to tak sformułowane, że od jej podpisania miałem 6 miesięcy na stawce, która była na dzień podpisania Umowy i potem aktualizacja i co 6 miesięcy dobranie do wyliczenia aktualnej na dzień zmiany stawki WIBOR. CZyli nie zawsze w tym samym momencie tylko dynamicznie w zależności kiedy podpisałeś Umowę.

Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 2 z 15 (14 062 wyświetleń)

Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

W umowie kredytowej jest zapis dotyczący sposobu i dnia zmiany Wiboru.
Odpowiedz
0 Lajków
samoa
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
17
3
03-01-2019
Wiadomość 3 z 15 (13 992 wyświetleń)

Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

Ja mam w paragrafie 3, punkt 2 (pod stwierdzeniami jakie jest oprocentowanie i jak jest ustalane - jako suma marży oraz WIBOR 6M) następujące stwierdzenie:

 

"(...) Z zachowaniem postanowień ust. 1.1., pierwsza zmiana oprocentowania nastąpi w 6 miesiącu kalendarzowym od
podpisania niniejszej umowy, w dniu określonym w niej jako dzień spłaty raty kapitałowo-odsetkowej (w okresie
karencji-raty odsetkowej). Każda następna zmiana oprocentowania następuje co 6 miesięcy od poprzedniej zmiany
w dniu określonym w umowie jako dzień spłaty raty kapitałowo-odsetkowej (w okresie karencji-raty odsetkowej).(...)"

 

Podpisywałem Umowę na początku września, teraz na początku marca miałem pierwszą aktualizację i spodziewam się każdej kolejnej co 6 miesięcy.

 

Na pewno też masz taki zapis w Umowie. 

Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 4 z 15 (13 988 wyświetleń)

Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

I tak będzie, pozdrawiam

Odpowiedz
0 Lajków
samoa
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
17
3
03-01-2019
Wiadomość 5 z 15 (13 985 wyświetleń)

Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

W tym zakresie pomocnymi są także punkty 5 i 6 tego samego paragrafu:

 

"(...) 5. W pierwszym okresie obowiązywania stopy procentowej wskaźnik referencyjny WIBOR 6M jest ustalany w
wysokości tego wskaźnika z ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w
którym została zawarta Umowa, zaokrąglony z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. Pierwsza zmiana
wskaźnika referencyjnego nastąpi w szóstym miesiącu kalendarzowym od podpisania niniejszej umowy, w dniu
określonym w niej jako dzień spłaty raty kapitałowo-odsetkowej (w okresie karencji – raty odsetkowej) tj. dnia 5.
Każda następna zmiana wskaźnika referencyjnego następuje co 6 miesięcy od poprzedniej zmiany. W dniu zmiany
oprocentowania kredytu stosowany jest wskaźnik WIBOR 6M obowiązujący w tym dniu, zaokrąglony z
dokładnością do drugiego miejsca po przecinku z zachowaniem postanowień ust 6.
Ilekroć w Umowie występuje pojęcie „dzień roboczy” należy przez to rozumieć każdy dzień inny niż sobota i inny
niż dzień ustawowo wolny od pracy.


6. Jeśli zmiana oprocentowania wypada w sobotę lub w dzień ustawowo wolny od pracy, do ustalenia oprocentowania
przyjmuje się wartość WIBOR 6M obowiązującą w dniu roboczym poprzedzającym ten dzień.(...)"

Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 6 z 15 (13 984 wyświetleń)

Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

W swojej umowie mam identyczne zapisy i rozumiem ogólną koncepcję. Jednakże kilkakrotnie zmieniało mi się oprocentowanie i to nawet miesiąc po miesiącu, a nie co 6 miesięcy, dlatego też chciałabym sprawdzić konkretne daty.
Odpowiedz
0 Lajków
MX
MX
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
0
01-10-2018
Wiadomość 7 z 15 (13 955 wyświetleń)

Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

A po czym poznawałaś/eś, że zmieniało Ci się oprocentowanie? Wyłącznie po wysokości raty czy aktualizowała Ci się wysokość oprocentowania, podawanego poprzez www/aplikację? Bo to brzmi dziwnie - jeśli również masz kredyt oparty o WIBOR 6M, to nie powinno się tak dziać.

 

Ale zauważyłem, że nowi klienci ING, którzy wcześniej korzystali np. z usług mBanku, sygnalizują taki problem, a tak na prawdę wynika to z faktu, że ING liczby ratę na podstawie realnej ilości dni pomiędzy zapadalnością rat. mBank liczy ratę z założeniem 30-dniowego miesiąca. Dlatego w ING rata w każdym miesiącu może się różnić, a nie wynika to ze zmiany oprocentowania.

Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 8 z 15 (13 850 wyświetleń)

Re: Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

Zgodnie z umową o kredyt hipoteczny, oprocentowanie zmieniamy co 6 miesięcy, od jej podpisania. Każda zmiana jest widoczna w historii spłaty kredytu, w Moim ING 

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 9 z 15 (13 813 wyświetleń)

Re.: WIBOR 6m - aktualizacje

Otrzymuje wiadomości o zmianie harmonogramu spłat, w których podane jest oprocentowanie. Umowę podpisałam w marcu, więc moje oprocentowanie zmienia się w marcu i wrześniu. Z karencji zeszłam w październiku. Rozumiem, że tu automatycznie zmieniło się oprocentowanie. Potem miałam zmianę w styczniu, a następnie w marcu. 

Odpowiedz
0 Lajków
MX
MX
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
0
01-10-2018
Wiadomość 10 z 15 (13 729 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Wpłatomat Planet Cash pobrał gotówkę ale nie zaksięgował.

Wyśle prośbę o przyspieszenie rozpatrzenia Twojego zgłoszenia do odpowiedniego działu. 

20-04-2024
Re: Kredyt hipoteczny staż pracy

Cześć,
miło mi, że masz pozytywne doświadczenia związane z naszym bankiem Emotikon: Szczęśliwy 

Ofertą kredytów hipotecznych zajmują się nasi eksperci hipoteczni w placówkach banku.

Na kontakt z naszym specjalistą możesz

...

20-04-2024
Wpłatomat Planet Cash pobrał gotówkę ale nie zaksięgował.

Witam, 12 kwietnia 2024 wpłaciłem 5tyś do wpłatomatu Planet Casch w Rybniku po chwili wydał kartę i pojawił się komunikat awaria bankomat zablokowany, zgłosiłem na infolinię nr.zgłoszenia;109447/04202

...

20-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy