Odpowiedz

Stała stopa procentowa

Witam.
Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie pewnego wątku.

Przeglądając formularz kredytu hipotecznego ING w punkcie 8. „Przedterminowa spłata”- jest napisane:

„Skrócenie okresu kredytu jest możliwe tylko na Państwa wniosek pod warunkiem uruchomienia całości kredytu lub zaakceptowanej przez Bank zgodnie z postanowieniami Umowy Państwa rezygnacji z pozostałej części kredytu przed uruchomieniem tej części i wymaga zawarcia aneksu do Umowy. Zwracamy jednak Państwu uwagę, że skrócenie okresu kredytowania nie jest możliwe jeśli jednocześnie skraca okres obowiązywania stałej stopy procentowej.”

Chciałam dopytać co to znaczy?

Miałam w planie uzbierać większą ilość pieniędzy i w ciągu roku od wzięcia kredytu iść do banku i wpłacić pieniądze na poczet skrócenia okresu kredytowania.

W ofercie pisze, że wcześniejsza spłata i nadpłata jest za 0 zł. Także jestem w kropce. Proszę o wyjaśnienie, ponieważ Pani w ING informowała nas, że możemy przy stałej stopie procentowej skrócić okres kredytowania jeśli wpłacimy jakąś sumę.

Pozdrawiam
Odpowiedz
0 Lajków
Martyna0311
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
1
0
23-11-2020
Wiadomość 1 z 5 (622 wyświetleń)

Re.: Stała stopa procentowa

Hej,

 

Moim zdaniem chodzi o to, że nie możesz skrócić czasu trwania kredytu do mniej niż 5 lat za pomocą nadpłaty. 

Odpowiedz
0 Lajków
arster
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
25
5
13-11-2020
Wiadomość 2 z 5 (609 wyświetleń)

Re.: Stała stopa procentowa

Ja to rozumiem (zaznaczam, że nie jestem z bankiem w żaden sposób powiązana - to tylko czytanie ze zrozumieniem), że biorąc kredyt ze stałą stopą oprocentowania (ona obowiązuje 5 pierwszych lat) nie możesz spłacić kredytu przed upływem tych 5 lat.
Odpowiedz
0 Lajków
lgm
lgm
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
5
0
18-11-2020
Wiadomość 3 z 5 (604 wyświetleń)

Re.: Stała stopa procentowa

Całość kredytu można spłacić zgodnie z ustawą na pewno wcześniej, raczej chodzi o mechanizm skracania. 

Odpowiedz
0 Lajków
arster
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
25
5
13-11-2020
Wiadomość 4 z 5 (596 wyświetleń)

Re.: Stała stopa procentowa

[ Edytowane ]

 @Martyna0311,

Jeśli chodzi o nadpłatę kredytu po całkowitym uruchomieniu wszystkich transz nie będziesz ponosić żadnych opłat. W takim wypadku nadpłacisz kredyt i w ciągu 3 miesięcy od nadpłaty złożysz wniosek o skrócenie czasu kredytowania proporcjoanlnie do kwoty nadpłaconej części kapitałowej (aneks o skórcenie okresu kredytowania będzie darmowy jeśli go złożysz właśnie do 3 miesięcy od momentu nadpłaty).

 

Natomiast gdybyś chciała już nadpłacać kredyt zanim uruchomione będą wszystkie transze kredytu to najlepiej jest zrezygnować z uruchomienia transzy lub części kwoty danej transzy, żeby zmniejszyć sobie kwote kredytu, a po dacie uruchomienia ostatniej transzy w banku podpisujesz aneks o zmniejszenie kwoty kredytu.

 

I w końcu odnosząc się do zapisu o brak możliwości skrócenia okresy kredytowania do 5 lat to Bank  nie daje tu możliwości skrócenia kredytu hipotecznego na okres krótszy niż 5 lat, chociaż oczywiście możesz ten kredyt całkowicie spłacić lub nadpłacić i za tą czynność nic nie zapłacisz - jedyne co to w 5 latach obowiązywania stopy stałej nie możesz skrócić rozłożenia rat na okres krótszy niż 5 lat.

 

Warto pamiętać, że gdy po pierwszych 5 latach przedłużysz sobie kredyt na zasadzie stałej stopy procentowej to w tych kolejnych 5 latach również będzie obowiązywał ten zapis.

 

ps. ja swój kredyt 30 letni spłacał będę w 2 roku od jego uruchomienia, bo wtedy pojawi się u mnie sporo gotówki, a jeśli nie to na spokojnie będę sobie spłacał i nadpłacał kredyt z innych zastrzyków pieniężnych.

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk
Zaprawiony analityk icon
156
66
18-04-2020
Wiadomość 5 z 5 (590 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

W sobotę 16.01.2021 r. w ING zmienił się status na "wygląda na to, że mamy wszystko, podejmujemy decyzję". Niestety od soboty dalej cisza. 

To już 49 dzień roboczy od momentu złożenia wniosku kredytowe

...

19-01-2021
Re.: Czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Składałam wniosek 24 listopada. 30 listopada trafił w kolejkę do analityka. 8 stycznia dostałam wstępną pozytywną decyzję, wczoraj ostateczną wraz z umową. Nie musiałam nic dosyłać, bo wszystko dałam ...

19-01-2021
Pożyczka hipoteczna pod zastaw nieruchomości osoby trzeciej

Dzień dobry wszystkim. Posiadam w ING pożyczkę hipoteczną, którą regularnie i bez opóźnień spłacam od 5 lat. Zabezpieczeniem tej pożyczki jest mieszkanie nienależące do mnie tylko do osoby trzeciej. N

...

19-01-2021
Najbardziej pomocni użytkownicy