Odpowiedz

Stała stopa procentowa

Witam.
Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie pewnego wątku.

Przeglądając formularz kredytu hipotecznego ING w punkcie 8. „Przedterminowa spłata”- jest napisane:

„Skrócenie okresu kredytu jest możliwe tylko na Państwa wniosek pod warunkiem uruchomienia całości kredytu lub zaakceptowanej przez Bank zgodnie z postanowieniami Umowy Państwa rezygnacji z pozostałej części kredytu przed uruchomieniem tej części i wymaga zawarcia aneksu do Umowy. Zwracamy jednak Państwu uwagę, że skrócenie okresu kredytowania nie jest możliwe jeśli jednocześnie skraca okres obowiązywania stałej stopy procentowej.”

Chciałam dopytać co to znaczy?

Miałam w planie uzbierać większą ilość pieniędzy i w ciągu roku od wzięcia kredytu iść do banku i wpłacić pieniądze na poczet skrócenia okresu kredytowania.

W ofercie pisze, że wcześniejsza spłata i nadpłata jest za 0 zł. Także jestem w kropce. Proszę o wyjaśnienie, ponieważ Pani w ING informowała nas, że możemy przy stałej stopie procentowej skrócić okres kredytowania jeśli wpłacimy jakąś sumę.

Pozdrawiam
Odpowiedz
0 Lajków
Martyna0311
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
23-11-2020
Wiadomość 1 z 5 (3 214 wyświetleń)

Re.: Stała stopa procentowa

Hej,

 

Moim zdaniem chodzi o to, że nie możesz skrócić czasu trwania kredytu do mniej niż 5 lat za pomocą nadpłaty. 

Odpowiedz
0 Lajków
arster
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
25
5
13-11-2020
Wiadomość 2 z 5 (3 201 wyświetleń)

Re.: Stała stopa procentowa

Ja to rozumiem (zaznaczam, że nie jestem z bankiem w żaden sposób powiązana - to tylko czytanie ze zrozumieniem), że biorąc kredyt ze stałą stopą oprocentowania (ona obowiązuje 5 pierwszych lat) nie możesz spłacić kredytu przed upływem tych 5 lat.
Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 3 z 5 (3 196 wyświetleń)

Re.: Stała stopa procentowa

Całość kredytu można spłacić zgodnie z ustawą na pewno wcześniej, raczej chodzi o mechanizm skracania. 

Odpowiedz
0 Lajków
arster
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
25
5
13-11-2020
Wiadomość 4 z 5 (3 188 wyświetleń)

Re.: Stała stopa procentowa

[ Edytowane ]

 @Martyna0311,

Jeśli chodzi o nadpłatę kredytu po całkowitym uruchomieniu wszystkich transz nie będziesz ponosić żadnych opłat. W takim wypadku nadpłacisz kredyt i w ciągu 3 miesięcy od nadpłaty złożysz wniosek o skrócenie czasu kredytowania proporcjoanlnie do kwoty nadpłaconej części kapitałowej (aneks o skórcenie okresu kredytowania będzie darmowy jeśli go złożysz właśnie do 3 miesięcy od momentu nadpłaty).

 

Natomiast gdybyś chciała już nadpłacać kredyt zanim uruchomione będą wszystkie transze kredytu to najlepiej jest zrezygnować z uruchomienia transzy lub części kwoty danej transzy, żeby zmniejszyć sobie kwote kredytu, a po dacie uruchomienia ostatniej transzy w banku podpisujesz aneks o zmniejszenie kwoty kredytu.

 

I w końcu odnosząc się do zapisu o brak możliwości skrócenia okresy kredytowania do 5 lat to Bank  nie daje tu możliwości skrócenia kredytu hipotecznego na okres krótszy niż 5 lat, chociaż oczywiście możesz ten kredyt całkowicie spłacić lub nadpłacić i za tą czynność nic nie zapłacisz - jedyne co to w 5 latach obowiązywania stopy stałej nie możesz skrócić rozłożenia rat na okres krótszy niż 5 lat.

 

Warto pamiętać, że gdy po pierwszych 5 latach przedłużysz sobie kredyt na zasadzie stałej stopy procentowej to w tych kolejnych 5 latach również będzie obowiązywał ten zapis.

 

ps. ja swój kredyt 30 letni spłacał będę w 2 roku od jego uruchomienia, bo wtedy pojawi się u mnie sporo gotówki, a jeśli nie to na spokojnie będę sobie spłacał i nadpłacał kredyt z innych zastrzyków pieniężnych.

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 5 z 5 (3 182 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy