Odpowiedz

Re: Odmowa bezpłatnego aneksu

Nie mamy tutaj wglądu do harmonogramu i szczegółów tego kredytu. Nie jesteśmy w stanie bez takich informacji odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w grudniu po zapłaceniu raty nie będzie możliwości wykonania bezpłatnego aneksu. Prosimy skontaktuj się ponownie z nami przez kanały szyfrowane i poproś o szczegółowe wyjaśnienie z czego to wynika dla Twojego kredytu.

 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszF
Moderator
Moderator icon
537
119
12-04-2017
Wiadomość 11 z 17 (4 449 wyświetleń)

Re: Odmowa bezpłatnego aneksu

Kontaktowałem się już przez oficjalny czat. Szukam odpowiedzi tutaj i myślę, że dużo osób chciałoby widzieć jak wygląda kwestia nadplaty z bezpłatnym skróceniem okresu kredytowania. Chętnie udostępnię szczegóły mojego kredytu, aby wszyscy zainteresowani mogli poznać przyczynę odmowy. Jak wspominałem już wcześniej zmiana oprocentowania kredytu na nastąpić w lutym 2023, a mnie obowiązuje WIBOR 6M. Brałem wakacje kredytowe, które miały nie wpływać na koszt kredytu. Skoro odnowiono mi bezpłatnego skrócenia kredytu, to oznacza że każdy dzień zwłoki powoduje u mnie stratę finansową, ponieważ aktualne moja nadplata poszła na zmniejszenie raty, zamiast skrócenie okresu kredytowania. Proszę o informację jakie dane są potrzebne do analizy mojej sytuacji.
Odpowiedz
0 Lajków
Jaroslav
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
2
10-12-2022
Wiadomość 12 z 17 (4 404 wyświetleń)

Re: Odmowa bezpłatnego aneksu

[ Edytowane ]

Możesz dostać bezpłatny aneks ze skróceniem okresu kredytowania, ale rata nie może być wyższa od najwyższej już przez Ciebie zapłaconej.

Nie wiem jak długo już masz kredyt, czy dopiero go wziąłeś, czy kończysz, ale jeśli płacisz już jakiś czas powiedzmy 1500 zł raty, to jeśli rata nie przekroczy 1500 zł, to aneks będzie bezpłatny.

 

Chyba, że problemem są wakacje kredytowe, bo jeśli haromonogram zmienia Ci się w lutym i sierpniu, a wziąłeś wakacje za sierpień-listopad, to nigdy nie zapłaciłeś raty z ostatniego harmonogramu(najwyższej dotychczasowej). Wtedy bank powinien Ci ustawić kwotę, jaką płaciłeś w lipcu, a jeśli robi problemy(większy Wibor 6M i takie tam), to rzeczywiście należy uważać ze zbyt szybką nadpłatą przy wakacjach.

 

Jeślibyś nie nadpłacił i zapłacił grudniową(najwyższą) kwotę z harmonogramu spłat, to wtedy w styczniu po nadpłacie byś otrzymał bezpłatny aneks skracający okres kredytowania(z kwotą grudniowej raty). Oczywiście teraz jest trochę za późno, bo rata Ci się automatycznie zmniejszy.

Odpowiedz
0 Lajków
Gordek
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
4
1
06-05-2016
Wiadomość 13 z 17 (4 296 wyświetleń)

Re: Odmowa bezpłatnego aneksu

Skąd pomysł, że ma to być rata z ostatniego harmonogramu?

W TOiP jest zapis, jak przytoczony wyżej:

skrócenia okresu kredytowania w wypadku nadpłaty pod warunkiem, że od nadpłaty minęło nie więcej
niż 3 m-ce a rata po nadpłacie będzie nie wyższa niż wynikająca z pierwotnego harmonogramu spłaty
lub nie wyższa od najwyższej zapłaconej raty wynikającej z harmonogramów spłat, w tym aktualnie
obowiązującego.

 

Ja nawet w wyciągu z TOiP do swojej umowy (z 2020 r.) mam zapis:

skrócenia okresu kredytowania w wypadku nadpłaty pod
warunkiem, że od nadpłaty minęło nie więcej niż 3 m-ce a
rata po nadpłacie będzie nie wyższa od najwyższej
wynikającej z harmonogramów spłat, w tym aktualnie
obowiązującego

 

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 14 z 17 (4 288 wyświetleń)

Re: Odmowa bezpłatnego aneksu

Chyba nadszedł czas na podsumowanie, ponieważ moderatorzy przestali odpowiadać.
Niestety wychodzi na to, że w banku ING bezpłatny aneks dotyczący skrócenia okresu kredytowania to loteria. W moim przypadku oprocentowanie nie zmieniło się po nadplacie, więc powinienem mieć prawo do zrobienia bezłatnego aneksu. Splacam kredyt zgodnie z harmonogramem, a wakacje kredytowe nie powinny mieć wpływu na możliwość robienia nadpłat i aneksowania umowy. Ja przez takie podejscie tracę pieniądze. Zatem ostrzegam o takim działaniu banku. Teraz złożę oficjalną reklamację, a jeśli zostanie odrzucona zgłoszę sprawę do rzecznika finansowego.
Jaroslav
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
2
10-12-2022
Wiadomość 15 z 17 (4 173 wyświetleń)

Re: Odmowa bezpłatnego aneksu

U mnie kredyt brany na początku 2021 roku. Zmiana oprocentowania była w sierpniu, wakacje wzięte na sierpień, wrzesień, listopad i grudzień. Po zapłaceniu raty październikowej-(najwyższej jak do tej pory) zrobiłam nadpłatę kredytu i poprosiłam o aneks ze skróceniem okresu kredytu. Bez problemu podpisałam go w listopadzie i był bezpłatny.
Justy__nka
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
8
3
02-02-2021
Wiadomość 16 z 17 (4 159 wyświetleń)

Re: Odmowa bezpłatnego aneksu

Zasady nadpłaty kapitału kredytu  i to, co po takiej nadpłacie jest zobowiązany zrobić bank, opisujemy w umowie kredytowej którą zawarłeś z bankiem.

Każda nadpłata kapitału powoduje zmniejszenie wysokości kolejnej raty, a nie skrócenie okresu kredytowania (opisujemy ten mechanizm w umowie kredytowej).

Jeśli faktycznie jest tak, że nie chcesz płacić nowej, niższej raty wyliczonej przez bank możesz złożyć wniosek o aneks do umowy kredytowej.

Na podstawie wniosku bank może skrócić okres kredytowania, jednak aby aneks był bez opłaty, od ostatniej nadpłaty kapitału nie może upłynąć 3 miesiące oraz takim aneksem możemy zaproponować powrót do najwyższej raty zapłaconej w historii obsługi kredytu.

 

Jeśli chcesz ustalić, nową wyższą ratę, czyli taką, której nigdy jeszcze nie płaciłeś, to także możesz złożyć wniosek o aneks. Wtedy takim aneksem ustalisz nową ratę oraz skrócisz okres kredytowania. Ponieważ wyższa rata oznacza, że krócej będziesz oddawał kapitał, który pozostał do spłaty. Ten aneks jest jednak z opłatą 200zł, ponieważ wymaga ponownego obliczenia możliwości finansowych na obsługę nowej, wyższej raty.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
409
81
18-01-2021
Wiadomość 17 z 17 (3 974 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witam! Mam dziwny problem z aplikacją Moje ING. Od dzisiaj rana podczas próby włączenia aplikacji, zaczyna się ona szybko odświeżać a przy tym odtwarza się dźwięk jakiegoś powiadomienia i wibracja. (I...

17-04-2024
ubezpieczenie nieruchomości

10 każdego miesiąca ING pobiera mi składkę za ubezpieczenie nieruchomości. 17 kwietnia wypowiedziałem polisę aby zwiększyć wartość nieruchomości i podpisałem nową polisę. Dzień później pobrano mi pono...

17-04-2024
Zeskanuj i zapłać

Witam!

 

Kiedy można się spodziewać wdrożenia bardzo przydatnej funkcji Zeskanuj (QR) i zapłać?

17-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy