Odpowiedz
Czy w czasie trwania karencji mogę skorzystać z wakacji kredytowych? I czy w trakcie trwania karencji mogę zapłacić kredyt ?
Odpowiedz
0 Lajków
Fryderyk1234
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
15
2
31-08-2021
Wiadomość 1 z 12 (5 347 wyświetleń)

Re.: Karencja

Tak i tak. Mam taką samą sytuację, już to przerobiłam.
Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 2 z 12 (5 302 wyświetleń)

Re: Karencja

Karencja nie wyklucza możliwości zawieszenia raty (wakacji) W karencji również można nadpłacać kredyt (prowizja/jej brak określa zapis w umowie)





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszS
Moderator
Moderator icon
146
30
02-09-2021
Wiadomość 3 z 12 (5 286 wyświetleń)

Re.: Karencja

Podepnę się pod pytanie, co w sytuacji:
-okres karencji 36 miesięcy, lub do momentu oddania budynku
-kredyt na 300mc

Jestem w okresie karencji, załóżmy: 10 rata (same odsetki), w czerwcu 2023r. budynek zostanie oddany do użytkowania, przez co okres karencji się zakończy (na dzień dzisiejszy pozostało 10 rat z karencji i 300 rat kapitałowo-odsetkowych). Składam wniosek o wakacje kredytowe na 4 miesiące w tym roku. Jak zmieni się harmonogram?
Odpowiedz
0 Lajków
raq
raq
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
03-08-2022
Wiadomość 4 z 12 (5 271 wyświetleń)

Re.: Karencja

[ Edytowane ]

Tak jak wszystkim - czyli z błędami Emotikon: LOL

Kolejna rata odsetkowa wzrośnie (będzie x2), u mnie również wydłużyło okres karencji (z maja do czerwca 2023), a dodatkowo dołożyło - wyższą niż wszystkie wcześniejsze - ratę kapitałowo-odsetkową (a w tej chwili płacę tylko odsetki, bez kapitału, i taką ratę mam zawieszoną) na koniec okresu kredytowania. Czyli krótko mówiąc - bzdury.

Sugerowanie się harmonogramem nie ma sensu.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 5 z 12 (5 245 wyświetleń)

Re.: Karencja

W takim razie, jaki efekt przyniesie/powinno przynieść skorzystanie z wakacji kredytowych w tym przypadku? Skoro data okresu karencji jest uzależniona od daty oddania budynku, czyli czerwiec i wtedy zaczynam spłacać raty kapitałowo-odsetkowe? Kiedy będę płacić raty odsetkowe, na kiedy zostaną przesunięte, o ile w ogóle?

Odpowiedz
0 Lajków
raq
raq
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
03-08-2022
Wiadomość 6 z 12 (5 188 wyświetleń)

Re.: Karencja

[ Edytowane ]

We wniosku o wakacje jest informacja, że "odsetki naliczone w okresie zawieszenia zostaną umorzone przez Bank". Z tego moim zdaniem wynika, że nie będziesz płacił tych zaległych rat odsetkowych, dodatkowe odsetki zostaną natomiast naliczone z racji przeniesienia na koniec okresu kredytowania rat kapitałowych (których w tej chwili nie płacisz). 

Jeśli chodzi o karencję - możesz z niej zrezygnować po uruchomieniu całej kwoty kredytu i zacząć spłacać kredyt szybciej.

Ja po zawieszeniu raty odsetkowej (bo też mam karencję) zrobiłam tymi środkami nadpłatę. Widzę w harmonogramie, że te "zwykłe" odsetki mam już trochę niższe. Ale reszta harmonogramu jest niepoprawnie naliczana, więc ciężko powiedzieć, jak to będzie docelowo wyglądać.

Sprawdzę harmonogram jutro, bo okres zawieszenia obowiązuje od dnia płatności raty.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 7 z 12 (5 090 wyświetleń)

Re.: Karencja

[ Edytowane ]

Tu właściwie pytanie - dodatkowe odsetki zostaną natomiast naliczone z racji przeniesienia na koniec okresu kredytowania rat kapitałowych - czy tak faktycznie będzie? Czy zostaną naliczone na koniec okresu kredytowania (kiedy zadłużenie jest już znikome), czy zostaną przeniesione w takiej wysokości, jak w zawieszonej racie?

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 8 z 12 (5 069 wyświetleń)

Re.: Karencja

Odsetki dla rat przeniesionych na koniec okresu kredytowania beda naliczone zgodnie z normalnym algorytmem - wzgledem kapitalu pozostalego do splacenia.

Odpowiedz
0 Lajków
onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 9 z 12 (5 057 wyświetleń)

Re: Re.: Karencja

Okres karencji się przesuwa i w następnym miesiącu po zawieszeniu zapłacisz ratę odsetkową. Zawieszenie każdej raty przesunie o miesiąc spłatę raty kapitałowo-odsetkowej. Po zawieszeniu raty, następna rata będzie ratą odsetkową.
Przykładowo, jeśli zawiesisz ratę 10 kwietnia 2023 roku, to 10 maja 2023 roku zapłacisz ratę odsetkową, a rata kapitałowo-odsetkowa przypadnie na 10 lipca 2023 r., zamiast 10 czerwca 2023 .

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie. .
Odpowiedz
0 Lajków
WiolettaS
Moderator
Moderator icon
531
120
04-09-2015
Wiadomość 10 z 12 (5 011 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Wakacje kredytowe 2024, dochód

Ustawa nie jest jeszcze podpisana. Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Również czekamy na informacje w tej sprawie.

28-03-2024
Re: czas oczekiwania na decyzje

Prosimy o kontakt z doradcą, u którego składałeś wniosek.

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy