Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

[ Edytowane ]

Dzień dobry, mam kredyt hipoteczny w ING, chciałbym złożyć wniosek o wparcie z Funduszu Wsparcia kredytobiorców, spełniam jeden z warunków. Dwa pytania:

 

1. Aktualnie moja rata wynosi ~1 600 PLN. Rozumiem że mogę otrzymać maksymalne wsparcie w wysokości raty kredytu czyli 1 600 PLN na dzień dzisiejszy.

 

We wrześniu 2022 będę miał zmianę oprocentowania (wibor 6m), zakładam że rata podskoczy hmm do ponad 2 000 PLN.

 

Czy wtedy wsparcie zostanie automatycznie zwiększone do kwoty 2 000 PLN ? Czy też muszę składać nowy wniosek ? Czy może raz udzielona kwota kwota wsparcia nie podlega już zmianom w takiej sytuacji jak wzrost raty w przyszłości ?

 

2. Zakładając że korzystam z w/w wsparcia. Otrzymuje co miesiąc kwotę 1 600 / 2 000. Czy jeśli zdecyduje się zawiesić ratę zgodnie z najnowszymi pomysłami naszego rządu (4 raty w 2022 i 4 raty w 2023), to czy mimo zawieszenia i tak będzie wypłacane wsparcie o którym mowa w pkt 1 za miesiące, w których raty nie będę płacił ? Uprzedzając negatywne komentarze nie mówię, że bardzo mi na tym zależy ale chciałbym żeby to było jasno powiedziane jak będzie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pewnie przydadzą się też innym osobom. Pozdrawiam.

Odpowiedz
0 Lajków
kzkzkz1985
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
11-05-2022
Wiadomość 1 z 10 (9 740 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

W przypadku zmiany wysokości raty - konieczne będzie abyś złożył nowy wniosek. Ta kwota nie jest automatycznie aktualizowana.
Natomiast w kwestii wakacji kredytowych, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie teraz. Nie ma jeszcze ustawy, przez co nie znamy żadnych wytycznych dla korzystających z funduszy wsparcia. 
 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
410
81
18-01-2021
Wiadomość 2 z 10 (9 581 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Czy w sytuacji, gdy próg dochodowy zostanie przekroczony np. o 30 zł pożyczka w ramach funduszu wsparcia kredytobiorców zostanie zaprzestana? Czy po miesiącu w którym zostanie przekroczony próg dochodowy, wynagrodzenie wróci do poprzedniej wysokości będę mogła ponownie złożyć wniosek o wsparcie? Dodam, że wzrost wynagrodzenia będzie wynikał z wypłacenia dodatku wczasy pod gruszą i wypłaty 13nastego wynagrodzenia.

Odpowiedz
0 Lajków
karolinawojtach
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
16-05-2022
Wiadomość 3 z 10 (9 016 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Jeśli zgłosisz nam przekroczenie progu dochodowego (zgodnie z zasadami działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, jest taki obowiązek), możemy zawiesić realizację Twojego funduszu. 

W sytuacji gdy Twoje wynagrodzenie ponownie będzie mieściło się w limitach uprawniających do skorzystania z pomocy, możesz złożyć nowy wniosek. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
410
81
18-01-2021
Wiadomość 4 z 10 (8 666 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

W oddziale banku uzyskałem odpowiedź, że w przypadku zmiany wielkości raty nie ma konieczności składania nowego wniosku tylko , że trzeba napisać do banku na adres restrukturyzacja@ing prośbę o aktualizację danych dotyczących wielkości raty i to wystarczy. Chciałbym jeszcze zapytać czy jak korzysta się z funduszu wsparcia to czy istnieje ciągle możliwość nadpłaty kredytu ?
Odpowiedz
0 Lajków
Dav12
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
18-05-2022
Wiadomość 5 z 10 (8 321 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Potwierdziliśmy to i zwiększenie raty kredytu wymaga ponownego wniosku. 

Jeśli chodzi o nadpłatę, to masz taką możliwość w każdej chwili - także, gdy będziesz korzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1074
215
07-06-2017
Wiadomość 6 z 10 (8 125 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Dobrze rozumiem, ale czy w takim bądź razie tą obecną umowę która obowiązuje trzeba wypowiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Czy wystarczy tylko dostarczyć nową umowę a ta poprzednia będzie anulowana ? Proszę o bardziej szczegółowe wyjaśnienie krop po kroku co trzeba zrobić ?
Odpowiedz
0 Lajków
Dav12
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
18-05-2022
Wiadomość 7 z 10 (8 092 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Wystarczy, że zgłosisz taką sytuację - telefonicznie (32 357 00 76) lub w naszej placówce bankowej. Następnie od razu możemy przyjąć od Ciebie nowy wniosek - podczas tego samego kontaktu.  Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów. O przyznaniu wsparcia, na zaktualizowaną kwotę poinformujemy Cię do 21 dni.


Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MartynaC
Moderator
Moderator icon
425
93
12-04-2017
Wiadomość 8 z 10 (7 871 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

OK, ale nie wiem z jakiej daty bierze się pod uwagę wysokość raty przy składaniu wniosku, tzn.

- 15. lipca bank ściąga mi ratę po raz ostatni wg WIBOR 6M z przed pół roku czyli w wysokości ok 1200zł. 16. lipca będę miał nowy harmonogram wg nowej stawki WIBOR 6M czyli ratę w wysokości ok 1900zł .

- jeżeli 17. lipca złożę wniosek o FWK to zostanie mi przyznana pomoc w wysokości 1200 zł (ostatnia zapłacona rata) czy w wysokości wynikającej z nowego harmonogramu, to jest  1900 zł 

 

Proszę o odpowiedź

 

Odpowiedz
0 Lajków
mirras84
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
10-06-2022
Wiadomość 9 z 10 (6 069 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Będzie to rata z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku. Jeśli wniosek złożysz w lipcu, to brana będzie pod uwagę rata z czerwca. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1074
215
07-06-2017
Wiadomość 10 z 10 (5 627 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Re: Zeskanuj i zapłać

Szkoda, byłaby to bardzo przydatna funkcja.

Niestety, ale "Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku", to zupełnie inna funkcja, zupełnie nieprzydatna dla klienta indywidualnego, który przy kasie w sklepie

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy